Advanced search

Fauna : Heiko Blehers
Posted by Vikks on 6/27/2008 4:30:00 (7037 reads)

Heiko blehers


Izcilais ihtiologs, zinātnieks, hidrobiologs un akvārists Heiko Blehers dzimis 1944. gada 18. oktobrī Frankfurtē pie Mainas, laikā kad Vāciju bombardēja angļu lidmašīnas. Heiko piedzima kā ceturtais bērns biologu un hidrodarbinieku ģimenē.

Heiko māte ir Amanda Flora Hilda Blehere, bet vecaistēvs Ādolfs Kils, viens no mūsdienu akvāristikas pamatlicējiem. Heiko jau no bērnības iegrima zemūdens pasaules džungļos. Viņa vecaistēvs vēl 1900. gadā Frankfurtē nodibināja vienu no pirmajām un pašu lielāko zivju un augu audzētavu pasaulē.
Kad Heiko kļuva četrus gadus vecs, viņa māte Amanda paņēma mazo puiku līdzi botāniskā ekspedīcijā uz Āfriku, bet sasniedzot jau sešu gadu vecumu viņš kļuva par pilntiesīgu ekspedīcijas dalībnieku un ceļo kopā ar māti. Kad Heiko jau bija 7 gadi, māte viņu, kopā ar vecākajiem bērniem aizbrauca vairāku gadu ekspedīcijā pa Amazones džungļiem. Dzīvojot starp Mato – Grosso indiāņiem, mazais Heiko palīdzēja mātei ķert zivis un lasīt ūdensaugus, līdz ar to iemācījās dzīvot harmonijā ar dabu gluži tāpat, kā Dienvidamerikas aborigēni. Tieši Dienvidamerikā Heiko aizrāvās ar dekoratīvajām zivtiņām, viņš daudz ko uzzināja to uzvedībā un iemācījās tās atšķirt.
1962. gadā viņš pārceļas uz ASV, kur iestājas Tampas pilsētas Universitātē, bioloģijas fakultātē, vakara nodaļā. Šeit viņš studē ihtioloģiju, bioloģiju, okeanoloģiju, parazitoloģiju un citas zinātnes, bet vakaros Heiko mācās un pa dienu strādā zivju audzētavā Elsberijā, vēlāk Galfas zivjaudzētavā. 1964. gadā viņš pārceļas uz Rio un atklāj pirmo publisko akvāriju Brazīlijā un savu personīgo akvāriju firmu, sākumā firmai bija vairākas filiāles Brazīlijā, bet vēlāk jau tā izpletās pa visu Dienvidameriku. Tajā pašā gadā viņš atklāja jaunu zivtiņu, kuru vēlāk nosauca Blehera vārdā Hemigrammus bleheri, (sarkandegunaino tetru), kas ir viena no populārākajām mūsdienu akvārija zivtiņām. Vēlāk Heiko atklāj un apraksta daudz jaunas zivtiņas un augus, kuru vidū ir gan haracīdas, gan diskusi, gan ehinodori un citi Dienvidamerikas ūdensaugi.
Apmēram 40 gadus Heiko Blehers pēta Kolumbijas, Peru, Paragvajas, Venecuēlas, Ekvadoras, Argentīnas, Bolīvijas un Čīles ūdenskrātuves. Bez Latīņamerikas Heiko organizējis arī vairākas ekspedīcijas uz Āfrikas, Āzijas un Okeānijas valstīm un visur viņam laimējas atklāt un aprakstīt jaunas zivtiņas un augus.
Heiko Blehers ir atklājis un aprakstījis apmēram 3000 akvāriju zivtiņu veidus, no kurām pazīstamākās ir varavīksnes Melanotaenia boesemani, M. Lacustus, M. preacox, Pterophyllum altum, Dienvidāfrikas cihlīdas Steatocranus bleheri un čūskgalves Channa bleheri. Daudziem bioloģiskajiem atklājumiem, kam ir dots Blehera vārds, bez jau pieminētajiem noteikti vēl ir jāpiemin Blehera ehinodorusi (Ehinodorus bleheri), haracīdas (Pirrhulina bleheri), Blehera varavīksnes zivtiņas (Chilatherina bleheri) un daudzas citas.
Tieši pateicoties Heiko Bleheram akvāristiem ir pazīstamas daudzas lorikarīdas, koridori un haracīdas, kā arī Amerikas pundurcihlīdas un daudzas no Āfrikas cihlīdām. Austrālijā Blehers atklāja saldūdens zivi – zāģi.
H. Blehers ir ne vien izcils akvārists un ihtiologs, bet arī lielisks avāriju popularizētājs. Jau daudzus gadus viņš lasa lekcijas par hidrobioloģiju visos 5 kontinentos, tostarp pirms diviem gadiem lekciju viņš lasīja arī Rīgā. Heiko ir izdevis žurnālu “Akvariumnij mir” krievu valodā, kas ir pirmais viņa veltījums vectēvam, kurš bija precējies ar krievieti, kā arī uzņēmis televīzijas filmu “Akvāriju zivtiņu pasaule” (The World of Aquariums Fishes). Šī filma ir rādīta daudzās pasaules valstīs. Viņa pirmā grāmata tika izdota 1982. gadā un veltīta tā tika diskusiem. Grāmata tika atkārtoti izdota vairākus desmitus reižu un tulkota vairākās valodās. Daudzas pazīstamas un solīdas organizācijas, kas rīko konkursus gan ar akvārijiem, gan zivtiņām, gan arī augiem aicina Heiko gan kā tiesnesi, gan arī kā goda viesi, jāpiezīmē, ka daudzi no šiem konkursiem ir pasaules mēroga.

Vikks

Komentāri par rakstu šeit: http://www.akvaristuklubs.lv/forums/fauna/raksta-'heiko-blehers'-apspriesana/

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>