Advanced search

Fauna : Corydoras dzimta
Posted by Vikks on 3/23/2010 0:00:00 (8124 reads)

Corydoras ir populāras akvāriju zivtiņas, kurus akvāristi sauc vienkārši par samiņiem. Pēdējos gados nereti ir dzirdams arī tādi kā koridori un citi, taču tas nebūtu visai precīzi, jo šajā dzimtā ietilpst vairāk kā 120 – 140 (!!!) sugas. Pirmos šīs dzimtas pārstāvjus Eiropā ieveda jau 1876. gadā un jau pēc apmēram diviem gadiem Parīzē tika sagaidīts pirmais nārsts. Tā kā varētu viņus uzskatīt par akvāriju vectētiņiem.Brīvā dabā šīs dzimtas zivtiņas sastopamas Dienvidamerikas tropos un subtropos, ūdenskrātuvēs ar stāvošu un lēni tekošu ūdeni, tas nozīmē, ka šīs ūdenskrātuves ir bagātas ar dažādiem augiem.
Viesiem corydoras dzimtas īpatņiem ir īss un augsts ķermenis, kas savukārt ir noklāts ar divām, viena uz otru guļošām kaula plāksnītēm. Garums nepārsniedz 10 – 12 cm, taču visbiežāk sastopami 6 – 7 cm.
Pie zivtiņas augšējā žokļa ir divi pāri mazu ūsiņu. Muguras spura atrodas muguras vidusdaļā un ir pietiekami augsta. Starp muguras un astes spurām ir tā saucamā taukspura ar dzelonīti priekšējā daļā. Krūšu spuras atrodas ļoti zemu, bieži vien akvārijā samiņi „atpūšas” tieši uz šīs spuras un izskatās diezgan amizanti. Nekādā gadījumā ūdens virsējo slāni pilnībā nedrīkst klāt augi, jo nepārtraukti tiem jābūt pieejai pēc gaisa. Vairums corydoras ir gultnes zivis, kas rakņājas gruntī, līdz ar to paceļas dūņu mākonītis, tāpēc ieteicama filtrācija. Pret ūdens sastāvu šīs dzimtas zivis nav prasīgas, taču nepieciešama regulāra ūdens nomaiņa.
Vācu akvārists G. Sterba uzskata, ka corydoras dzimtas samiņus iespējams iedalīt 4 grupās. Pirmajā varētu būt tās zivtiņas, kas lieliski jūtas 20 – 24 ºC un ir viegli pavairojami šajā grupā varētu iedalīt Corydoras aeneus, C. Elegants, C. eques, C. macropterus, C. natteri, C. paleatus, C. schultzei un citus. Šīs zivtiņas ir zaļganas vai metāla krāsā, neskaidri izteiktiem plankumiem vai zīmējumiem un pelēkām spurām.
Otrajā grupā iekļaujas tās zivtiņas, kurām ir skaidri redzami plankumi vai svītras vai arī abi divi, zivtiņas ķermenis ir sudrabots. Šo zivtiņu spuras ir caurspīdīgas vai bezkrāsas. Uz muguras spuras ir liels melns plankums, anālo un astes spuru rotā virkne plankumu. Šīs grupas īpatņiem ieteicamā ūdens temperatūra 25 – 28 ºC. Šīs zivtiņas pavairo, taču nereti nārsts beidzas neveiksmīgi, vēl jāpiebilst, ka šīm zivtiņām auglība ir zema. Pie šīs grupas pieder Corydoras agassizi, C. caquetae, C. caudimalutus, C. harldschultzi, C. julii, C. melanistius, C. punktatus, C. reticulatus, C. sterbai, C. trilineatus un citas sugas.
Trešajā grupā ietilpst tādas sugas, kurām ir viena vai vairākas garenas svītras ķermeņa augšdaļā, sāni ir sudraboti, dzelteni vai oranži, vairumam zivtiņu spurām nav rotājumu vai krāsas. Pie šīs grupas vācietis iedala corydoras arcuatus, C. axelrodi, C. hoesemani, C. matae, C. panda, C. rabauti, C. schwartzi un citas.
Ceturtajā grupā akvārists iedalījis mazākos dzimtas īpatņus, kas brīvi var peldēt arī ūdens vidējos slāņos C. cochui, C. hastatus un C. pigmaeus.
Noteikt dzimumu jauniem īpatņiem ir visai sarežģīti, lai gan vienmēr tēviņiem muguras spura ir asāka, bet mātītēm apaļāka. Dzimumgatavību sasniegušām zivtiņām dzimumu var noteikt arī pēc ķermeņa uzbūves, tēviņi ir mazāki un slaidāki, savukārt mātītes apaļākas.
Barojas Corydoras gan ar dzīvo, gan ar augu valsts barību. Ļoti jūtīgi tie ir pret sāls klātbūtni ūdenī, tāpēc lietot sāls vannas ārstniecības nolūkos nav ieteicamas, jo var letāli beigties.
Dzimumgatavību sasniedz 8 – 12 mēnešos.
Nārsta noris ļoti interesanti. Zivis (parasti vienu mātīti un divus – trīs tēviņus vai 2 mātītes un 4 – 6 tēviņus) nārsta traukā ievieto jau vakarā. Agri no rīta tēviņi sāk dzenāt savu draudzeni, bet pēc tam izlaiž ūdenī pieņus, kurus mātīte savāc mutē. Šajā brīdī mātītes krūšu spuras sakļaujas veidojot tādu kā piltuvīti, kurā viņa iznērš dažus ikriņus. Ar ikriņiem uz krūšu spurām un pieņiem mutē mātīte cēli dodas uz iepriekš attīrītu substrātu (akmeni vai pat akvārija sieniņu), iesmērē to ar izlaistiem no mutes pieņiem un šajā vietā pielīmē ikrus.
Šādā veidā mātīte apaugļo 100% visus ikriņus. Nārsta ilgums arī ir ļoti dažāds no dažam stundām līdz pat 2 – 3 diennaktīm. Kāpuriņi izšķiļas pēc 4 – 12 diennaktīm, atkarībā pēc sugas un ūdens temperatūras.
Šāda procedūra atkārtojas vairākkārt, kamēr netiks iznērsti visi ikriņi, parasti vienā metienā 100 – 200 ikriņu, kuru diametrs ir apmēram 2 mm. Ikriņu skaits atkarīgs no mātītes izmēriem un zivtiņas sugas, jo piemēram C. hastatus iznērš tikai 30 – 80 ikriņu, bet C. eques spēj iznārst pat 800 (!!!) ikru.

Peldēt sākušus mazuļus par starta barību visbiežāk tiek izmantota infuzorija, “dīķu putekļi” un mikrotārpi jeb nematodes, kā aizvietotāju var izmantot cieti novārītas olas dzeltenumu (ar to aizrauties nedrīkst, jo neapēstā barība bojā ūdeni), vēlāk jau var piedāvāt arī maza izmēra vai sasmalcinātus trīsuļoda kāpurus. Pēdējos gados zooveikalos iegādājama arī dažāda veida sausās barības, kas paredzētas mazo zivtiņu barošanai.
Lieliskus panākumus mazo samiņu audzēšanai iespējams gūt, ja tos audzē higiēniskā akvārijā, tas ir bez grunts un regulāri veicot neapēstās barības izsūkšanu un obligātu ūdens nomaiņu.
Pieredzējuši akvāristi uzskata, ka corydoras samiņus pavairot ir vienkārši, ja ir pietiekami liels akvārijs, tā garumam vajadzētu būt vismaz 70 – 100 cm, lai gan veiksmīgu nārstu var iegūt arī mazākā nārsta akvārijā.
Vēl jāpiebilst, ka corydorasi ir miermīlīgas zivtiņas, kas nebrīvē dzīvo ilgi, atsevišķas sugas pat 15 gadus.

Autors Eva Skrastiņa.

Adrese uz raksta diskusiju forumā http://www.akvaristuklubs.lv/forums/fauna/raksta-%27corydoras-dzimta%27-apspriesana/

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>