Advanced search

Fauna : Vitamīni zivtiņām
Posted by lovelycat on 3/28/2008 15:40:00 (4959 reads)

Vitamīni zivtiņām

Pasaulē ir daudz firmu, kas ražo barību akvārija zivtiņām. Tie paši ražotāji piedāvā arī vitamīnus un dažādus veselīgus un garšīgus maisījumus (par garšas īpašībās var spriest pēc zivju reakcijas, lai gan arī daži akvāriju īpašnieki uzskata, ka zivju barība smaržo apetītlīgi).

Mūsdienās gandrīz visi zivju barības veidi ir papildināti ar vitamīnu piedevu. Tomēr vitamīni ir gaistošas vielas, kas nav piemērotas ilgai glabāšanai. Daļēji tādēļ ir ieteicams jebkādu zivju barību turēt slēgtā iepakojumā. Ja cilvēkiem būtu iespēja novērot savas akvārija zivtiņas to dabiskajās dzīves vietās, viena no pirmām lietām, ko mēs ievērotu būtu zivtiņu mazā apetīte. Dabā tās netiecas piepildīt vēderā tā, ka tās vai plīst pušu. Bet akvārijos nereti tieši tā arī notiek. Dabā zivis ir visu laiku kustībā un pārtiek no maziem kumosiņiem, kurus atrod visur. Zivis nokožas tur un šur. Kaut ko apēd, bet kaut ko izspļauj ārā, jo tas ir negaršīgs, vai nederīgs. Šāda uzvedība un dabas daudzveidība garantē, ka zivs saņem visas nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus. Nodrošināt šādu daudzveidību rūpnieciski ražotā barības iepakojumā ir grūti, tieši glabāšanas laika ierobežojumu dēļ. Tāpēc daudzi uzņēmumi mūsdienās piedāvā mikroelementu un vitamīnu piedevas atsevišķos iepakojumos.
Līdzīgi, kā ar visām vielām arī ar mikroelementiem un vitamīniem ir jābūt uzmanīgam – vairāk, ne vienmēr nozīmē labāk. Zivtiņu organismam arī ir savi ierobežojumi, tādēļ ieteicams kārtīgi lasīt visu, kas ir uzrakstīts uz iepakojuma, ko daudzi no mums nedara pat, iegādājoties pārtiku u vitamīnus saviem bērniem.
Vitamīni („Vita” – dzīve un „amin” – norāde uz vielas ķīmisko sastāvu) ir absolūti nepieciešami visām dzīvām radībām, to skaitā arī zivīm. To trūkuma rezultāts ir slimība ar nosaukumu avitaminoze, kā ari dažādas citas vainas.
Vitamīni ir vitāli nepieciešama substance, kuru organisms nespēj sintezēt patstāvīgi, tādēļ ikdienas pārtiku ir jābagātina ar tiem. Ir taukos šķīstošie (А, D, Е, К, F, Р) un ūdenī šķīstošie vitamīni (B grupa, nikotīnskābe un citi, C, H).
Pētot rūpnieciski audzēto un pārtikai domāto zivju nepieciešamību pēc vitamīniem, zinātnieks, profesors Hanss Mans sastādījis tabulu, kas ataino vitamīnu lomu zivs vielmaiņā un simptomus, kas liecina par kādas vielas trūkumu:

Viela - Procesi - Simptomi un sekas

A vitamīns - ikru apaugļošana - Zems apaugļoto ikriņu procents.

D vitamīns - kaulu audu veidošanās - rahīts.

B1 vitamīns - ogļhidrātu aprite - Krampji, paātrināta elpošana, līdzsvara zudums.

B2 vitamīns - augšana, vielmaiņas regulēšana - pilnīgs nespēks, nervu darbības traucējumi, iekšējo orgānu asiņošana.

B6 vitamīns - olbaltumvielu aprite - Uzbudināta uzvedība, badošanās, nervu darbības traucējumi, ādas bojājumi.

nikotīnskābe - ogļhidrātu aprite, asins veidošanās Badošanās, augsts nāves gadījumu procents, ādas apsārtumi.

Pantotēnskābe - augšana, žaunu apgāde ar gļotām Slāpšana, žaunu bojājumi, plankumaina āda, palēnināta augšana.

B12 vitamīns - asins veidošanās - nav zināmi


Inozīts - ogļhidrātu un tauku aprite - aknu aptaukošanās, badošanās, ādas bojājumi.

Ja ražotājs nav parūpējies sagatavot vitamīnus tiešai lietošanai, tad iepriekš piedevas ir jāpievieno preparātam bez nekādiem piemaisījumiem, piemēram, tas varētu būt destilēts ūdens. Vācijā šāda veida preparāti (vitamīni tīrā veidā), tiek uzskatīti par medikamentiem un tos var iegādāties tikai aptiekās. Savukārt, multivitamīnu preparātos, ko piedāvā akvāriju turētājiem specializētie zooveikali, vitamīni ir daudz mazākā koncentrācijā.
Akvāriju turētāji tradicionāli pievieno vitamīnus barībai. Vislabāk šādam mērķim ir piemērota dzīvā barība, motiļi vai kas cits. Pirms dot zivīm, to nepieciešams apslacīt ar vitamīnu preparātu, lai šķidrums paspēj nogulsnēties. Arī sauso barību sagatavo tādā pašā veidā. Iepriekšējā dienā zivis nebaro, lai tās ir badā pēc iespējas ātrāk apēd visu vitaminizēto barību. Jo ātrāk viss ir apēsts, jo ātrāk vērtīgie vitamīni nonāk mazajos kuņģīšos un sāk iesūkties asinīs. Ja ar vitamīniem apslacītā barība paliek guļam uz grunts, vitamīni izšķīst ūdenī. Dažreiz žurnālos, vai zooveikalos izskan piedāvājums vitamīnus vienkārši liet akvārijā, taču zivis neprot filtrēt ūdeni un vērtīgās vielas būs iztērētas pa tukšo.


Tātad, kādi ir secinājumi?
Pareiza zivtiņu barošana ir to veselīgas un ilgas dzīves pamats. Taču tā ir arī viena no lielākām problēmām, ar ko saskaras akvārija īpašnieks, sevišķi, ja šis ir pirmais mazais akvārijs viņa mūžā. Ir ļoti grūti atrast vidusceļu, izvēloties cik daudz dot ēst zivtiņām, tik pat sarežģīta ir barības izvēle. Galvenais, kas jāatceras akvārija īpašnieka – zivīm ir nepieciešama daudzveidīga barība. Tas, ka zivs pieder pie plēsējiem, nenosaka obligāto tīrās gaļas ēdienkarti. Arī lauvas ēd zāli. To pašu var sacīt arī par plēsīgām zivīm – daudzas neatteiksies no salātu lapas. Savukārt, dzīvdzemdētājas, kuras tiek uzskatītas par izteikti veģetārām zivīm, labprāt ēd gaļu. Lai ēdienkarte būtu pilnvērtīga, var iegādāties dažādas sausās barības (ar gaļas, jūras produktu, aļģu piedevu), plus saldēto vai īsti dzīvo. Vairums zivtiņu labprāt ēd dažādus zaļumus un, galvenais ir neaizmirst lielot vitamīnus pareizās devās. Jo visam ir jābūt līdzsvarā. Ne tikai mūsu dzīve, bet arī akvārijā.

Rakstu sagatavoja Katarīna Šterna

Raksta diskusija atrodas šeit.

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>