Advanced search

Fauna : Brits nelegāli audzē nelegāli modificētas zivis
Posted by lovelycat on 2/5/2008 4:10:00 (8187 reads)

Brits nelegāli audzē ģenētiski modificētas zivis
…bet ko mēs?

Arī Latvijas tirgū ieplūst modificētas akvāriju zivtiņas, taču ne pārdevēji veikalā, ne, bieži vien arī vairumtirgotāji nezin, ka zivis viņu akvārijos nav krāsotas, vai selekcionētas, bet gan ar mainītu ģenētiku.
Pirms kāda laika raksts Eiropā populārajā žurnālā Practical Fishkeeping uzjundīja plašu emociju un pretrunīgu viedokļu mutuli. Tā autors vēsta par kādu angli, kurš savās mājās audzējis ģenētiski modificētas tumsā spīdošas zivtiņas, kas veikalā tika pārdotas ar nosaukumu rozā danio rerio!
Kāds Practical Fishkeeping lasītājs, kurš savu vārdu masu medijiem neizpauda, liecināja, ka šīs zivis esot ievestas Lielbritānijā no Čehijas, kur tās, savukārt nonākušas no Āzijas audzētavām. Čehijā rozā danio audzē jau rūpnieciskos apjomos. To, ka zivtiņas ir nevis krāsotas, bet gan ģenētiski modificētas apliecinājuši vairāki zivju audzēšanas speciālisti. Par labu šai versijai liecina arī tas fakts, ka rozā krāsa nepazūd, kā tas notiek ar citām zivīm, kuras pirms pārdošanas iekrāso, vai nu no ārpuses, vai arī injicējot krāsvielas zem ādas. Brahidanio rerio organisms ir papildināts ar koraļļu gēnu, kas izdala Sarkano fluoriscento olbaltumvielu. Tas, savukārt, piešķir zivtiņām pievilcīgo rozā nokrāsu un spēju spīdēt ultravioletās gaismas staros. Jāpiebilst, ka iepriekš masu medijos tika paziņots, ka šīs konkrētās zivtiņas ir sterilas, taču prakse rāda, ka tā nav.
DEFRA aizliedz ievest rozā danio
DEFRA (Defra – Department for Environment, Food and Rural Affairs, Lielbritānijā) brīdinājusi, ka visi tirgotāji, kam būs jelkāds sakars ar rozā danio izplatīšanu tiks saukti pie atbildības. Anglijas likumi aizliedz ne tikai pārdot, vai audzēt ģenētiski modificētus organismus. Arī iegādāties mājdzīvniekus ar izmainītu ģenētiku ir aizliegts. Jāpiebilst, ka šis aizliegums skar ne tikai Lielbritāniju. Šāds likums ir pieņemts visās Eiropas Savienības (ES) valstīs. Noskaidrot, kāda iestāde vai institūcija ir atbildīga par šī likuma ievērošanu Latvijā pagaidām vēl nav izdevies – kā vienmēr, skan atbilde: „Mēs nezinām, piezvaniet tur un tur”.
Speciālisti Lielbritānijā, pie kuriem ir vērsies Practical Fishkeeping žurnāls, ir neizpratnē, jo rozā danio pirkšana, pārdošana, audzēšana un pat turēšana ir nelegālas Anglijā un visā ES. Vairākās Eiropas valstīs ģenētiski modificētās zivtiņas konfiscē, bet tirgotājiem un audzētājiem uzliek naudas sodus. Piemēram Vācijas pilsētā Ķīlē vesela rozā danio partija tika konfiscēta zooizstādes laikā. Iegūtā informācija liecināja, ka zivis Vācijā arī bija ievestas no Čehijas, kā arī no Polijas. Šo valstu akvārija zivtiņu audzētavas ir ievērojami pazeminājušas šo jau tāpat nedārgo zivtiņu cenas, lai tikai pārdotu pēc iespējas vairāk nelegālās produkcijas, jo arī Čehijas un Vācijas likumi aizliedz ģenētiski modificēto organismu audzēšanu, pārdošanu un turēšanu.
Savukārt Amerikas savienotajās valstīs ģenētiski modificētās zivtiņas tike tirgotas pilnīgi legāli. Uzņēmums Yorktown Technologies piešķīris tām komercnosaukumu GloFish. Tiesa gan arī ASV šīs zivis nedrīkst audzēt un kompānija Yorktown Technologies ir veltījusi daudz pūļu šīs zivtiņu izplatībai. Vietējie apgalvo, ka audzē nevis GloFishm bet gan no Āzijas ievestās rozā danio.
Lielbritānijā publicētais un Krievijas interneta mājas lapā vitawater.ru tulkotais raksts izraisījis plašas diskusijas par to, kāpēc ir aizliegts audzēt, pārdot un turēt ģenētiski modificētās zivtiņas un kāds kaitējums no tā varētu būt, piemēram, bērnu istabā, kur stāv akvārijs ir piecām rozā danio? Beigās piebildīšu, ka rozā danio tika izveidotas kā ūdens kvalitātes bioindikators. Arī mūsu valstī ir nācies dzirdēt tādu viedokli: ielieciet akvārijā rozā danio un, kad tas kļūs sarkans, mainiet ūdeni. Prakse pierādīja, ka šis bioindikators nedarbojas. Danio kā bija rozā, tā arī paliek – zivtiņa ne iekrāsojas sarkana, ne arī atgriežas pie savas dabiskās, sudraboti zilās krāsas.
Jautājumi par ģenētiski modificētām zivtiņām.

Atbild Pārtikas un veterināra dienesta Sanitārās robežinspekcijas speciālisti

1.Vai robežsargi ir informēti par GM organismiem, kuru tirgošana, turēšana un audzēšana ir aizliegta ES valstīs un tātad arī Latvijā?
LR Robežsardze kontrolē personu identitāti, un tās kompetencē nav pārbaudīt dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktu vai dzīvu dzīvnieku tirdzniecību vai pārvietošanu starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm un trešajām valstīm.


2.Ar ko jārēķinās individuālam ceļotājam, kurš vēlas ievest valstī akvārija zivtiņas, tai skaitā arī GM zivis?
Dzīvnieku komerciāla tirdzniecība starp ES dalībvalstīm notiek saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas paredz, ka katrai kravai ir veterinārais sertifikāts, tai skaitā akvāriju (dekoratīvajām) zivīm. Komerciālu kravu kustība starp ES dalībvalstīm ir pakļauta veterinārai robežkontrolei. Dzīvnieku (dekoratīvās zivis) imports no trešajām valstīm ir pakļauts veterinārajām pārbaudēm uz ES „ārējās” robežas. PVD Sanitārās robežinspekcijas (PVD SR) inspektori uz ES robežas kontrolē dzīvnieku veselības nosacījumus un dekoratīvo zivju importa veterinārās sertifikācijas prasības.


3. Vai latvijas likumdošanā ir normatīvie akti, kas regulē GM organismu apriti mūsu valsts teritrijā un vai ir paredzēti sodi un sankcijas pret uzņēmumiem un privātpersonām, kas nodarbojas ar GM organismu audzēšanu, pārdošanu un turēšanu?
„Ģenētiski modificēto organismu aprites likums” (spēkā kopš 2007.gada 19.decembra) un Ministru kabineta 2004.gada 20.aprīļa „Noteikumi par ģenētiski modificēto organismu ierobežotu izmantošanu un apzinātu izplatīšanu vidē un tirgū, kā arī par monitoringa kārtību” neaizliedz nodarboties ar ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) izplatīšanu. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulu Nr.1829/2003 (par ģenētiski modificētu pārtiku un barību) un saskaņā ar Ģenētiski modificēto organismu aprites likumu, PVD izsniedz atļauju nodarboties ar ĢMO izplatīšanu vidē vai tirgū.

Ģenētiski modificētu zivju vai klonētu dzīvnieku izplatīšana nav atļauta. Ievedot dekoratīvās zivis no trešajām valstīm, ceļotāja pienākums ir tās uzrādīt veterinārajai pārbaudei robežkontroles punktā, kā arī iepriekš paziņot par gaidāmo kravu sanitārajam robežinspektoram.

Zināšanai: Latvijā dekoratīvās zivis var ievest tikai divos robežkontroles punktos: Terehovas un Pāternieku. Dekoratīvās zivis atļauts ievest tikai tad, ja zivju izcelsme ir trešās valstis (valstu saraksts atrodams www.oie.int/eng/OIE/PM/en­_PM.htm). Sūtījumam jāatbilst garantijām, tai skaitā – par iepakojumu, marķēšanu un attiecīgajām īpašajām papildu prasībām, kas noteiktas dzīvnieku veselības sertifikātā (EK 2006.gada 20.septembra lēmums 2006/656/EK, ar ko nosaka dzīvnieku veselības nosacījumus un sertifikācijas prasības dekoratīvo zivju importam).

Latvijā ģenētiski modificēto organismu apriti nosaka Ministru kabineta 2004.gada 20.aprīļa „Noteikumi par ģenētiski modificēto organismu ierobežotu izmantošanu un apzinātu izplatīšanu vidē un tirgū, kā arī par monitoringa kārtību” un Ģenētiski modificēto organismu aprites likums (05.12.2007). Par sodiem: nav aizliegts nodarboties ar ģenētiski organismu audzēšanu, pārdošanu un turēšanu likumā noteiktajā kārtībā.

3.Var būt tiek gatavots kāds mazo mājdzīvnieku (kaķu, suņu, zivtiņu, putnu, grauzēju, reptiļu, kukaiņu) aprites uzraudzības likuma/noteikumu izstrādi?
Mājas (istabas) dzīvnieku (suņu, kaķu, sesku) nekomerciālu pārvietošanos starp ES dalībvalstīm un importu nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes regula Nr.998/2003/EK. Veterinārās prasības dzīvnieku apritei starp ES dalībvalstīm un importu no trešajām valstīm nosaka Ministru kabineta 2005.gada 21.jūnija noteikumi Nr.436. PVD rīcībā nav informācijas par citu normatīvo aktu projektiem, kas noteiktu jūsu pieminēto dzīvnieku sugu apriti. Jautājumu varētu adresēt likumdevēja institūcijai.

4.Vai ir bijuši kādi precedenti Latvijas teritorijā?

PVD rīcībā nav informācijas par precedentiem.

lovelycat

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>