Advanced search

Flora : Marsilea Hirsuta
Posted by lovelycat on 1/27/2008 2:19:50 (6234 reads)

Marsilea hirsuta– ideāls paklājaugs iesācēja un profesionāļa akvārijam

Marsilea hirsuta ir labi piemērota bieza un viendabīga „paklāja” veidošanai akvārija dibenā. Šis augs ir tikai dažus centimetrus augsts, aug lēni un to ir viegli kopt, jo nav nepieciešams jaudīgs apgaismojums kā tas ir gadījumā ar citiem paklājaugiem, piemēram, glossostigmu vai riččiju.

Marsilea hirsuta ar šo zinātnisko nosaukumu (kas vēl nav galīgi nostiprināts) tiek audzēta jau vairākus gadu desmitus. Labi zināmais uzņēmums Tropica šo paklājaugu komerciāliem nolūkiem sāka audzēt pirms aptuveni 25 gadiem, pagājušā gadsimta 80ajos, taču marsilea tā nekad arī nekļuva par populāru, plaši izplatītu augu akvāriju kultūrā. Un tomēr, līdz ar 2000 gada iestāšanos interese par Marsilea hirsuta ir pastiprinājusies vienkārši dramatiski un tagad šis augs ieguvis plašu popularitāti akvāristu vidū (Latvijā gan par to nav nekādas informācijas tulka piez.)
Marsilea hirsuta pieder pie ūdens paparžu dzimtas Marsileaceae, kas nodēvēta tā par godu 18 gadsimta botāniķim G.Marsili. Šī paklājauga izcelsmes valsts ir Austrālija, taču mūsdienās marsilea ir kosmopolītisks augs. Tropica pārstāvjiem bieži ir gadījies dabā novērot šīs dzimtas augus dažādos pasaules reģionos, piemēram, Āzijas ūdeņos. Taču tur, parasti, tā bija Marsilea quadrifolia

Atšķirībā no Marsilea quadrifolia, Marsilea hirsuta var viegli sajaukt ar Marsilea drummondii. Dabiskās izcelsmes vietās, uz sauszemes, tuvu ūdeņiem, vai sausuma sezonās izkalstošās ūdens tilpnēs, šis augs veido sakneņus, no kuriem paceļas gari kātiņi ar šķeltām lapām, kas līdzinās āboliņam. Ūdens formai ir izteikti īsāki kātiņi un apaļas, vai tikai nedaudz iešķeltas lapas, kuras sadalītas divās, vai trīs daļās.
Uzņēmums Tropica audzē Marsilea hirsuta sauszemes formu, kas, iegremdēta ūdenī sāk veidot dažādas formas lapas – gan āboliņam līdzīgās, gan tādas, kas līdzinās glossotigmai. Ūdenī Marsilea nereti veido apaļas, divās, trīs, vai četrās daļās sašķeltas lapas, kuras, atkarībā no audzēšanas apstākļiem, akvārijā var iegūt arī atšķirīgu nokrāsu.
Stādot Marsilea hirsuta akvārijā, nepieciešams noņemt vecās lapas, kuras nespēs adoptēties augšanai zem ūdens; pārdodot augu, šīs lapas tiek saglabātas tikai, lai tās absorbē vitāli nepieciešamos ogļhidrātus, kamēr augs pielāgojas dzīvei akvārijā.
Sākotnēji jaunās lapas var būt nelielas un šķeltas, bet pēcāk augs parasti izdzen lielākas un nešķeltas lapas. Periodiski Marsilea hirsuta parādās lapas ar ievērojami garākiem kātiņiem. Ja tās bojā kopējo akvārija dizainu, tās var likvidēt un turpmāk, kādu laiku augs tikai normāla izmēra lapas.
Marsilea hirsuta čemuru, kādus tirgo Tropica, sadala nelielās porcijās, pārgriežot ar šķērēm un tās, izmantojot pinceti stāda 3-4 centimetru attālumā vienu no otras. Sākotnēji augs neizskatās īpaši iespaidīgi, jo pirmās dienas izmanto, lai izdzītu jaunas saknes. Taču jau pirmajā mēnesī parādīsies daudz jauno lapiņu un drīzumā akvārijā izveidosies skaists zaļš „paklājs”.

Marsilea hirsuta viegli pielāgojas jebkāda spektra gaismai un CO2 daudzumam akvārija ūdenī. Šis paklājaugs labi attīstās gan mīkstā, gan samērā cietā ūdenī ar plašu pH rādījumu diapazonu. Bez ogļskābās gāzes padeves un vāji apgaismotā akvārijā augs ļoti lēni, vai vispār pārstās veģetēt. Turpretim, ar vidēji jaudīgu CO2 padevi un pie pH ap 7, augs labi attīstīsies. Vislabākā ūdens temperatūra Marsilea hirsuta audzēšanai ir 20-26 grādi. Taču ilgstoša atrašanās siltākā ūdenī iznīcinās augu.By Troels Andersen and Oliver Knott

Tulkots no tropica.com
lovelycat

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>