Advanced search

Flora : Augu audzēšana akvārijā
Posted by Rincis on 12/30/2007 3:03:42 (9066 reads)

Gribētos jau no paša sākuma pateikt, ka viss, ko turpmāk uzrakstīšu ir no paša pieredzes, kas nozīmē tikai to, ka ja tas der manam akvārijam, tad tas var nederēt citiem..


Gribu pateikt to, ka augi akvārijā ir primārāki par ūdens filtru, jo šie augi jau ir bioloģiskais filtrs, kas attīra ūdeni no dažādām kaitīgām vielām, kas paliek pēc zivīm. Manuprāt, augu nekad nevar būt par daudz, tie parasti ir tikai nepietiekamā daudzumā, it sevišķi iesācēju akvārijā.
Iedomāsimies standarta situāciju, aizejam uz zooveikalu un nopērkam akvāriju, paņemam arī nepieciešamo atribūtiku utt. Lielākoties lielākā kļūda ir tā, ka tiek nopirkta kāda zivtiņa, kas tajā pašā dienā arī tiek ielaista iekšā. Atvedot akvāriju mājās, tiek ieliets ūdens un iebērta grunts, tajā laikā arī tiek visticamāk bez aklimatizācijas iemitināta šī nabaga radībiņa. Un kas tad notiek? Pēc nedēļas akvārijs sāk apaugt ar dažādām aļģēm, gan zaļām, gan brūnām, kas viennozīmīgi traucē saskatīt pašu zivtiņu akvārijā. Ko es ar to visu gribu teikt, ir to, ka ja pirmajā dienā akvārijs būtu piestādīts pilns ar dažādāko sugu ūdensaugiem, tad, par spīti ielaistajai zivei, iespējams aļģes nebūtu saaugušas.

Nedaudz par bioloģiju:

Augi patērē dažādas vielas un tās iedala divās grupās:

Makroelementos (Kālijs, Slāpeklis un fosfors)
Mikroelemantos (Fe, Cu, Mo, Co, B, Z, Mn)

Makroelementi ir pamata vielas, no kā augs fotosintēzes ceļā iegūtās enerģijas veido savas šūnas un aug, savukārt, mikroelmenti ir kā vitamīni, kas palīdz veidot veselīgākas šūnas un audus. Patērejot šīs vielas, samazinās to daudzums akvārija ūdenī un tādējādi samazinot aļģu augšanas iespēju. Tātad, jo vairāk augu, jo mazāka iespēja satikties ar dažādām neveiksmēm.

Nākamais, kas ir jāpiemin, ka augam vajag pareizu gaismu. Vārds pareizu, ir jāsaprot kā augiem piemērotu apgaismojumu, kas būtu pēc iespējas tuvāks dabīgajai saules gaismai. Tāpēc akvārijā jau no paša sākuma ir jāpērk specializētie gaismas ķermeņi un tie jālieto atbilstoši instrukcijai. Luminiscentās spuldzes ir jāmaina reizi 9 mēnešos, bet ne vēlāk kā reizi gadā, ja pieņem, ka apgaismojums ir ieslēgts 8h diennaktī.

Lai izvairītos no aļģēm iesaku gaismas dienas ilgumu samazināt līdz 6-7h, jo tad nenotiek pilnvērtīga fotosintēze, kas vistiešākajā mērā pirmās skar tieši aļges. Normāli, augiem būtu jānodrošina pareiza gaisma 8-12h diennaktī, atkarībā no lampu daudzuma vākā. Jo spēcīgāks apgaismojums, jo mazāk stundu to vajag ieslēgt.

Tāpat, nepietiks no labas gaismas vien, augus nepieciešams mēslot (ne ātrāk kā 2 nedēļas pirms to ielaišanas akvārijā) ar dažādiem škidrajiem mēslojumiem vai specializēto grunti, ko ievieto jau pie akvārija uzstādīšanas. Vēl svarīgi, lai co2 saturs ūdenī būtu robežās no 3-25mg/l, to iespējams noteikt no ph/kh sakarības, vai izmērīt, lietojot speciālos testus.

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>