Advanced search

Fauna : Caurspīdīgie stikla asari.
Posted by Vikks on 11/4/2007 23:26:32 (4858 reads)

Stikla asaris (Chanda Ranga) dzīvo Indijas piekrastes saldūdeņos. Šādu nosaukumu tas ir guvis sava izskata dēļ, jo šīs zivtiņas ir pilnīgi caurspīdīgas, it īpaši jaunie eksemplāri. Pieauguši tēviņi ir zeltainā krāsā ar gaiši zilu apmali uz nepāra spurām. Stikla asaru mātītes ir blāvākā krāsā, un tām uz spurām nav zilās apmales.

Stikla asari ir bara zivis, akvārijā ieteicams turēt aptuveni 12-15 zivis. Ideāli, ja var piemērot akvāriju, kura tilpums ir aptuveni 100 litri, kurā ir daudz ūdensaugu un kas ir spilgti apgaismots.
Dabā stikla asari sasniedz 7 cm garumu, savukārt akvārijā maksimālais zivtiņu garums ir 3-3,5 cm. Jaunas zivtiņas turas kopā augu biezokņos, kad zivtiņas kļūst pieaugušas, tās veido pārus. Kolīdz pienāk nārsta laiks, tēviņš ietērpjas kāzu tērpā un sāk attīrīt sīklapainos ūdensaugus. Ja šajā teritorijā iepeld mātīte, tēviņš tās priekšā sāk riņķot, aicinot tuvoties attīrītajam ūdensaugam.
Lai uzturētu un arī pavairotu stikla asarus, tiem ir nepieciešami optimāli dzīves apstākļi: ūdens cietība līdz 15 grādiem, ph līmenis 6,8-7,8, savukārt ūdens temperatūru ieteicams uzturēt 22-28 grādu robežās. Obligāti ir nepieciešama ūdens aerācija un regulāri jāmaina 1/3 no akvārija ūdens tilpuma.
Asari priekšroku dod neliela izmēra dzīvai barībai - sīkiem trīsuļodu kāpuriem, Corethra (balti, caurspīdīgi odu kāpuri), mazajām dafnijām.
Stikla asari var nārstot arī nelielā akvārijā. Akvārija gultne ir jānoklāj ar tīru, ļoti smalku grunti. Par substrātu lieliski noder ūdensaugi, kam ir sīkas lapiņas, piemēram, kabomba, ludvigija u.c. Ūdens sastāva ziņā zivis nav izvēlīgas, taču vēlams tam nedaudz pievienot sāli. Ūdenim noteikti ir jāsatur pietiekami daudz skābekļa.
Akvārijā ievieto nārsta pāri vai vairākus. Raugiet, lai mātītēm noteikti būtu apaļš vēderiņš, bet tēviņiem jābūt spilgtā krāsā un sevišķi aktīviem. Nārsts ilgst trīs, četras dienas, zivis ikrus uz ūdensaugiem nērš katru dienu. Ikriņi ir caurspīdīgi un ļoti mazi. Mātīte nārsta laikā iznērš aptuveni 500 ikru. Viena daļa iznērsto ikriņu nokrīt, savukārt citi pielīp pie ūdensaugiem.
Pēc nārsta pieaugušās zivis no nārsta akvārija ir jāizņem. Tās ir ļoti izbadējušās, tādēļ ieteicams barot ar zivju delikatesi - trīsuļodu kāpuriem, citu barību zivis ēd nelabprāt. Savus ikrus un pēcnācējus pieaugušās zivis neēd.
No nārsta akvārija obligāti jāiztīra neapēstā barība un jāpievada skābeklis. Vislabāk tas nonāk ūdenī tad, ja gaiss akvārijā izplūst sīku burbulīšu veidā, tas ir, ja kopējā gaisa burbulīšu virsma ir pēc iespējas lielāka.
Pēc 48-54 stundām izšķiļas kāpuri. Stikla asaru mazuļi ir maziņi un vāji, pirmās četras, piecas dienas tie bezpalīdzīgi turas pie augu lapām un akvārija sienām. Šajā laikā nedrīkst mainīt ūdens temperatūru, jo tad mazuļi kļūst mazkustīgi un slikti uzņem barību, tādējādi var pat aiziet bojā. Pirmās 10-15 dienas jauno zivtiņu dzīvē ir viskritiskākās.
Stikla asaru mazuļi ir diezgan ēdelīgi, tāpēc vēlams, lai akvārijā vienmēr būtu barība. Kā starta barību parasti izmanto infuzoriju tupelīti (Paramecium sugas), jau paaugušās zivtiņas var barot ar "dīķa putekļiem", kas ir izsijāti caur smalku sietu. Mazuļi jābaro vairākas reizes dienā nelielās devās.
Ja visi turēšanas un barošanas apstākļi tiek ievēroti, stikla asaru mazuļi ļoti ātri attīstās, atbirums ir niecīgs. Trīs mēnešu vecumā zivtiņas jau var atšķirt pēc dzimuma. Dzīves ilgums akvārijā ir aptuveni 3-4 gadi.
Stikla asari ir miermīlīgas zivis, tādēļ tās var turēt kopā ar jebkurām citām miermīlīgām zivīm.

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>