Advanced search

Vispārējie raksti : Dīvainais akvārijs
Posted by Rincis on 8/22/2007 1:30:00 (7364 reads)

Kā jau daudziem zināms, es pavairoju kādreiz skalārijas. Metienā bija apmēram 350, no kurām apmēram 250 izdzīvoja. Tā nu es viņas audzēju mazajā 17 l akvārijā, līdz...

Kā jau daudziem zināms, es pavairoju kādreiz skalārijas. Metienā bija apmēram 350, no kurām apmēram 250 izdzīvoja. Tā nu es viņas audzēju mazajā 17 l akvārijā, līdz vieta tām sāka palikt pa šauru.
Uz galda man ilgi stāvēja 25 l akvārijs, kas vairākas reizes bija “restartēts”, jo tā kompozīcija bija pāraugusi un arī apnikusi. Vienmēr esmu tiecies pēc kaut kā jauna un nebijuša. Kamēr skalārijas auga, es pārkārtoju šo mazo 25 l akvāriju, izņēmu grunti, kārtīgi izskaloju un, protams, sastādīju jaunus augus. Grunti vienīgi piebēru tā nedaudz vairāk, jo viens spainītis bija iestāvējies pagultē.
Tā nu pēc divām nedēļām ielaidu dažas mazās skalārijas, lai atbrīvotu vietu mazajā inkubatorā, kas bija tikai 17 l liels un spēja izperināt apmēram 300 skalāriju. Laiks gāja, līdz liela daļa mazo skalāriju bija jau pārnesta uz galda akvāriju. Kāda mēneša laikā mazais akvārijs arī bija pilns ar zivju mēsliem, līdz man nācās visas pārsēdināt atkal citā mājvietā, šoreiz – 80 l akvārijā ar augiem un labu iekšējo bioloģisko filtru.
Kāds varbūt iedomāsies, kapēc es tik daudz stāstu par skalārijām? Runa būs par mazo akvāriju, kas uz galda man stāv vēl joprojām un ir šī raksta galvenais uzmanības centrs! Pretēji visiem nosacījumiem, pēc skalāriju pārsēdināšanas mazajā akvārijā bija liels slinkums mainīt ūdeni. Tas aizauga ar aļģēm, jo grunts visa bija noklāta ar zivju mēsliem. Kad pārvērtās akvārijs līdz nepazīšanai arī izslēdzu uguni tajā uz mēnesi, jo viss bija zaļš no cianobaktērijām un dažādām citām aļģēm. Pēc mēneša gaismu ieslēdzu un biju patīkami šokēts! Aļģes pazudušas un visi augi tīri, pietam, arī ūdens kristāldzidrs, neskatoties uz to, ka netika mainīts jau divus mēnešus.
Tagad akvārijs jau ir nostāvējis 4 mēnešus bez ūdens maiņas un tajā ir ielaistas dažas Zandas dāvinātās garneles, kas jūtas ļoti labi. Kā arī esmu arī vēl joprojām pārsteigts par šo mazo akvāriju, kurā viss ir nostājies ideālā balansā. Nitrāti tur ir nulle, nitrīti un amonjaks arī nulle. Fosforu neesmu mērījis, bet pieņemu, ka arī būs nenosakāmā daudzumā.
Es reiz lasīju Diānas Valštades (Diana Walshtad) grāmatu par Low Tech, jeb mazo rūpju akvārijiem, kuros viņa nemaina ūdeni un zivis jūtas lieliski. Protams, ka es pret šo pieeju biju negatīvi noskaņots, bet kad man pašam nemanot parādījās šāds akvārijs, tad sāku domāt, kas tad tur iekšā notiek.
Ja ir izlasīts raksts “Kas ir slāpekļa cikls?”, tad varētu izsecināt, kas akvārijā, jeb, precīzāk, gruntī notiek. Kad skalārijas bija kārtīgi piecūkojušas mazo akvāriju, tad tajā intensīvi auga un barojās nitrificējošās, jeb airobās baktērijas. Kad visi mēsli tika pārstrādāti nitrātos, tad nitrātu līmenis akvārijā bija tik augsts, ka sāka masveidā augt aļģes. Pa to laiku gruntī intensīvi sāka notikt anairobie procesi, kas atlikušos nitrātus pārstrādāja slāpeklī un izvadīja no grunts mazu burbulīšu veidā. Tajā laikā, kad visi liekie nitrāti tika pārstrādāti, arī aļģēm pietrūka barības vielu, kā rezultātā tās iznīka un tādā pašā veidā, kā zivju mēsli tika iznīcinātas un slāpekļa burbulīšu veidā izvadītas no akvārija.
Šis mazais akvārijs ir tikpat krāšņs kā pie stādīšanas un neviens nevarētu pateikt, kas par pārmaiņām tajā bija notikušas. Tāpēc es labprāt veiktu šo mazo eksperimentu vēl ilgi un labprāt priecātos par vienu Low-Tech akvāriju. Starpcitu, varbūt pamēģināt 300l akvārijam pakāpeniski izņemt bioloģiskos gredzenus?

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>