Advanced search

Medicīna un ķīmija : Slāpekļa cikls
Posted by Rincis on 6/26/2007 6:40:00 (9033 reads)

Kas ir slāpekļa cikls?

Kā jau visi dzīvie organismi, arī zivis izdala ekskrementus (mēsli un urīns). Šis organisko vielu saturošais produkts pārvēršas par Amonjaku (NH3), kas ir ļoti toksisks dzīvajai radībai, tātad arī zivīm.

Dabā ūdenstilpnes attiecība pret zivju daudzumu ir ļoti liela, tātad arī slāpekļa saturošo elementu koncentrācija tur ir niecīga. Diemžēl, akvārijos, kur ūdens tilpums ir daudz mazāks, amonija saturs var sasniegt maksimālo, jeb toksisko līmeni dažu stundu laikā.

Cik tad daudz amonjaka ir par daudz? Īstenībā atbilde ir ļoti vienkārša – ja amonjaka tests spēj to uzrādīt, tad tas ir par daudz. Tiek uzskatīts, ka akvārijā amonjaka koncentrācija toksiska kļūst pie 0,2 mg/l. Vienīgais veids, kā ātri samazināt amonjaka līmeni akvārijā ir ūdens maiņa, kas var būt līdz pusei no akvārija tilpuma. Vairāk par pusi vienā dienā nav ieteicams mainīt, jo tas var kaitēt zivīm, kā arī pašām baktērijām, kas dzīvo ne tikai filtrā, bet arī visā akvārijā – uz sienām, akmeņiem un augiem.

Akvārijā slāpekļa ciklu sauc par slāpekļa (N2) savienojumu pāriešanu dažādās vielās, ko ietekmē dažādi procesi. Proti, gan airobie, gan anairobie.
Šie bioloģiskie procesi dabā notiek nepārtraukti un mēs ar to spējam bez problēmām sadzīvot. Precīzāk sakot, ja to nebūtu, tad diez vai mēs atrastos uz šīs Zemes.

Parunāsim nedaudz vairāk par viena veida slāpekļa ciklu – airobās, jeb skābekļa (O2) bagātās vides ciklu. Palaižot akvāriju, ļoti svarīgi ir pareizi uzstādīt filtru. Kad filtrs ir pareizi palaists, tad tajā iekšā ik pēc 7-8h sāk dalīties Nitrosomas. Nitrosomas ir specifiskas baktērijas, kas skābekļa ietekmē(airobā vidē) šķeļ amonjaku uz Nitrītiem (NO2), kas jau ir daudz mazāk toksiski.

Nitrītu koncentrācija akvārijā ir pieļaujama līdz 2mg/l, kas jau ir daudz vairāk par amonjaku, kurš drīkst būt tikai līdz 0,2mg/l.

Tālāk seko nākamais process, kur nitrīti tiek pārveidoti Nitrātos (NO3), kas ir galaprodukts slāpekļa ciklam. Šo šķelšanu nodrošina nitrobaktērijas, kas dalās vidēji ar ātrumu 13h. Iedomājaties, cik laika nepieciešams, lai no vienas iegūtu miljonu, kas arī ir sīkums bioloģiskajā filtrā ?!

Nitrātu daudzums akvārijā var variēt, jo tie vairs nav tik toksiski kā divi iepriekšējie savienojumi. Parasti zivīm bīstami tie paliek pie koncentrācijas 40mg/l.

Sakot, ka Nitrāti ir galaprodukts slāpekļa ciklam, nāktos kļūdīties, jo dabā (arī akvārijā) šis process norit pa apli. Iedomājaties akvāriju, kurā peld zivtiņas. Mēs iemetam barību akvārijā, zivis to apēd un izvada no sevis. Tālāk šīs organiskās vielas pārvēršas par amonjaku, to šķeļ nitrosomas, radot nitrītus. No nitrītiem nitrobaktērijas ražo nitrātus, kurus izmanto augi savai augšanai. Augam nomirstot tas sāk pūt, radot organiskās vielas, kuras atkal ir jāpārstrādā šīm pašām baktērijām. Tādējādi šis slāpekļa cikls iet nemitīgi pa apli un tikai palielina kopējā slāpekļa koncentrāciju akvārijā. Vienīgais veids, kā daļēji samazināt šo vielu daudzumu, ir regulāras ūdens maiņas, kuras, likvidēs daļu no šīm liekajām vielām.

Tātad, akvārijā notiek nemitīgs airobais process: NH4--> NO2--> NO3
Iepriekš es minēju, ka ir vēl kāds cikls, proti, tas ir anairobais, jeb skābekļa nabadzīgas vides cikls, kurā anairobās baktērijas veic apgriezto darbību slāpekļa ciklam.

Anairobās baktērijas dzīvo vietās, kur nepiekļūst skābeklis, vai tā koncentrācija ir ļoti maza. Tās parasti ir zem grunts, kur nenotiek vairs ūdens cirkulācija un nav vairs sastopams skābeklis. Anairobās baktērijas arī ir nepieciešamas bioloģiskajā procesā, jo tās likvidē kopējo slāpekļa saturu ūdenī. Jautāsiet kādā veidā?

Anairobās baktērijas no sākuma anairobā vidē šķeļ nitrātus uz nitrītiem, kas nebūt nav labi. Tālāk šos nitrītus, nevis uz amonjaku, bet gan slāpekli, kas ir gāze un paceļas ūdens virspusē, tādējādi samazinot kopējo slāpekļa daudzumu akvārijā. Tiesa, viss nav tik skaisti kā var likties, šķelšanas procesā rodas arī blakusprodukti, kā piemēram Sērs, kas uzkrājas akvārijā kā sērūdeņradis. Tāpēc, pamaisot vecu akvārija grunti, no tās paceļas burbuļi, kuri ir nekas cits kā tīrais slāpeklis. Dažreiz ūdens sāk arī smirdēt pēc puvuma un vecām olām, kas savukārt liecina par sērūdeņraža esamību.

Anairobais cikls ir šāds: NO3--> NO2--> N2 + H2S

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.
Poster Thread

l>