Mēslojums - vai lielāks vielu uzkrājums uzlabo augu augšanu?

Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 237
Pievienojies: Tr Dec 16, 2009 11:25 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 37

Mēslojums - vai lielāks vielu uzkrājums uzlabo augu augšanu?

Atbildēt Darkheart » Cet Sep 15, 2011 1:44 pm

Ir dažādi viedokļi par šo tēmu. Vieni uzskata, ka augiem nevajag dot vairāk mēslojuma, nekā tie spēj patērē (lai atlikums netiktu aļģēm), daži mēslo ar maksimālajām devām, ievērojot noteiktas vielu attiecības, bet vēl citi cenšas noturēt NO3, PO4 un Fe noteiktā koncentrācijā, regulāri veicot testus un attiecīgi palielinot vai samazinot mēslojumu devas.
Tātad jautājums, kas šai sakarā rodas - vai augi spēs efektīvāk patērēt vielas, ja to uzkrājums būs konstanti lielāks. Es nerunāju par galējībām, kad ūdens kļūst toksisks, bet gan, par starpībām "normas robežās", piemēram, vai augi labāk augs, ja ūdenī dzelzs konstanti būs 0,4mg/l, nevis 0,05mg/l, ja PO4 būs 1mg/l, nevis 0,25mg/l utt. Ir dzirdēts, piemēram, ka dažiem augiem vajagot 2mg/l PO4, lai tie sāktu ziedēt utt.

Ko domājat par šo tēmu un kādi ir praktiskie novērojumi?
http://zooistaba.id.lv
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3271
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Vecums: 53

Re: Mēslojums - vai lielāks vielu uzkrājums uzlabo augu augšanu?

Atbildēt Haxiz » Sest Sep 17, 2011 5:00 pm

No savas ilggadējas piertedzes varu teikt un apgalvot - kas par daudz, tas par skādi! Vēl pavisam nesen to pats izjutu uz savas ādas jo akli noticēju rakstītajam un neveicu testus. Iedzīvojos tādos sū... ka gandrīz gadu kāvos ar mežonīgām aļģēm un zaudēju vairāk kā 2/3 savas kolekcijas. Līdz tam viss bija ok, bet kāds prāts man atļāva uzkāpt uz grābekli  :gum: nezinu... Līdz tam laikam testus veicu samērā regulāri, 1x divos mēnešos un turēju PO4, NO3 normās, kuras uzskatīju par pareizām. Problēmu nebija nekādu. Auga pat Barclaya griezdamās. Nu tikai atmiņas palika...
Ja audzē labus augus, nedrīkst eksperimentēt un zaudēt modrību. Testi ir jāveic, mikro/makro jātur pieļaujamo normu sākuma-vidus robežās. Ja uz augiem likts mazs uzsvars un tie nav kaprīzi, tad mēslošana un testi jāveic tikai tad, ja sāk rasties kādas problēmas. Dzelzi augiem par daudz neesmu novērojis, bet No3 ja ir par daudz, tad gaidi aļģu problēmas. Nedrīkst liet un jaukt klāt uz "aci" vai uz "smaržu"  :orators:.
P.S. Manis rakstītais attiecas gadījumā, ja gaismas ir pietiekošas, tas ir apm. >0,6W/L
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Lietotāja avatars
Vikks
LAK biedri
Atbildes: 1004
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 3:55 pm
Atrašanās vieta: Latvija, Rīga, Imanta
Vecums: 50

Atbildēt Vikks » Sv Sep 18, 2011 11:39 am

Es pat nojaušu, kas tas ir par mēslojumu.  :( patiesi, žēl kolekcijas, atminos ar kādām grūtībām un pa kādiem ceļiem Latvijā nonāca Barklaja, bet.....
http://www.draugiem.lv/rotins/  http://zivju-lietas.blogspot.com/
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Sv Sep 18, 2011 6:08 pm

Darkheart, vispār jau paludāarijs un akvārijs daudz atšķiras viens no otra. Ja akvārija augiem būtu vēlams papildus co2 pievadīšana, tad paludārijam nav prasības. Dēļ seklā ūdens līmeņa co2 pietieoši dziļi iespiežas no atmosfēras, augi ar gaisa lapām to tiešā veidā saņem no gaisa. Pēc novērojumiem paludārijā ir jālej mazāk augu mēslojums kā parastā akvārijā, bet lielākā mērā jānodrošina barības vielu uzņemšana caur saknēm.
Vienreiz izmēģināju arī "jaunumu" mēslošanā - tādas piesūcinātas gumijotas strīpiņas. Nāca no kaut kādas izstādes. Nezinu vai tās ir aizgājušas tautās, jo nekur vairs nav redzētas un dzirdētas bet ar tām es nobeidzu ļooti daudz garneles - visas! Pēcāk izrādījās ka tur pārforsēts Cu bija. Sākumā domāju ka pie vainas būs muitas apstarošana turniketos, jo man viņas nevairojās, bet tomēr laikam nē, jo aizgāja postā arī manas mīļās Red Nose kas jau ilgstoši man dzīvoja bēdu nezinādamas. Garneles mēs vedām no Maskavas un pārdzīvojām muitā daudz krenķu. Bija sarkanbalti strīpainās, bija melnbalti strīpainās un vēl vienas interesantas. Visiem, kas darbojas ar kādām nebūt ķīmijām un neveic mērījumus, es silti iesaku lietot 2x mazākas devas kā ieteikts  :kautris:. Ja veicam testus, tad iespējams ir, ka var un dažreiz pat vajag liet klāt 2x vairāk.
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Darkheart » Pirm Sep 19, 2011 10:14 am

Haxiz, atļaušos tomēr oponēt par paludārijiem. Paludāriji ir ļoti atšķirīgi. Piemēram, manējā ir tāda specifika, ka:
1) Lielākā daļa augu neizlien virs ūdens (Hemianthus callitrichoides 'Cuba', Marsilea hirsuta, Staurogyne, Pogostemon helferi u.c.)
2) Augi, kas izaug virs ūdens, pārsvarā sakņojas uz siekstām, līdz ar to iespējama mēslošana tikai ar šķidro mēslojumu.
3) Apgaismojums ir spēcīgs (4x80W lielāko daļu apgaismošanas laika), kas prasa papildus mēslošanu.
4) Ūdenskritums, ko darbina 1000 l/h jaudīgs sūknis pamatīgi izspiež no ūdens CO2, kas prasa papildus CO2 pievadīšanu.
5) Dzelzi augi patērē lielos daudzumos (iespējams, ka spēcīgā apgaismojuma dēļ).
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Pirm Sep 19, 2011 11:16 pm

:), es jau necenšos apgalvot un noliegt Tevis teikto. Es rakstīju vispārēji par standarta paludārijiem, nevis konkrēti Tavu modeli kas ir forsēts līdzīgi bijušajam nbinc augu akvārijam. Klasiskajos paludārijos retais tur Hemiantus. Tam tiešām ir vajadzīgs mīksts un Co2 bagāts ūdens, savukārt plaši izplatītajai purva marsīlijai ne. Ūdenskritums ļoti izvējo co2, tāpēc man liekas ka tā ir greznība dēļ viena auga, bet ne par to ir stāsts  :kautris:. Tev tiešām paludārijs izskatās kolosāli, bet nepiekrītu ka mēslojumu var liet klāt bez mēra un uz aci. Augi nespēs visu lieko pārprodukciju uzsūkt. Pienāks brīdis kad viņu akumulatori būs pārpilni un tad sāksies nepatikšanas. Īslaicīgas "šoka" terapijas ar mēslojumiem un pārdozēšanām var taisīt, bet pastāvīgi IMHO nē.
Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Darkheart » Otr Sep 20, 2011 9:29 am

Vispār jau es apšaubu, ka man paludārija ūdenī gaismas ir tik daudz, kā varētu likties, jo lampas ir samērā augstu - aptuveni pusmetru virs ūdens virsmas.

Neesmu jau nemaz teicis, ka leju mēslojumu klāt bez mēra. :) Fe, NO3, PO4 testus veicu reizi nedēļā. Kad pamainu mēslošanas daudzumu/proporcijas, tad gadās pat vairākas dienas pēc kārtas, lai novērtētu patēriņu. Piemēram, ja dzelzi lietoju 4x lielākās devās, nekā rekomendēts, tad varu noturēt tā līmeni virs 0,1mg/l. PO4 pēc pēdējiem mērījumiem bija 1,2 mg/l, NO3 - 15mg/l. Pirms dažiem mēnešiem, kad vēl spēlējos ar MCI mēslošanas metodi, NO3 turējās ap 40-60mg/l robežās, bet PO4 tuvu nullei. Metode paredzēja arī mikroelementu mēslošanas ierobežošanu, tāpēc pēc kādām 3 nedēļām augi jau bija pamatīgi nomocījušies, kaut arī no sliktās putekļu aļģes tiku vaļā. Kad sāku dozēt fosfātus un mikroelemetus palielinātās devās, stāvoklis pamazām uzlabojās. Tagad esmu nolēmis pamēģināt samazināt PO4 un NO3 līmeni, ievērojot esošās proporcijas, lai pārbaudītu, vai vielu lielāka koncentrācija nodrošina labāku augšanu. Fe dozēšanu gan neplānoju mazināt, jo ievēroju, ka bliksai un nu jau izravētajai glosai ar zemāku Fe daudzumu lapas sāka kļūt blāvākas un krita nost.
Rincis
LAK biedri
Atbildes: 1003
Pievienojies: Piekt Jan 04, 2008 11:31 pm
Atrašanās vieta: Rīga, rajons starp Ziepniekkalnu un Valdlaučiem

Atbildēt Rincis » Otr Sep 20, 2011 1:15 pm

Es savos akvārijos ļoti daudz leju savus mēslojumus, galvenokārt F3 ko dozē dozators. Tiesa, pats izmantoju vismaz 4x lielāku dozu kā iesaku citiem, jo zinu ka mani augi mēslojumu patērē. Parametrus uzturu aptuvenās robežās: PO4 ~ 1mg/l NO3 ~ 10mg/l Fe~ 0,1mg/l, šoka terapijai kādreiz ieleju apmēram 10x lielāku devu kad samazinās augšanas ātrums un tad pēc dažām dienām nomainu lielu daļu ūdens. Tā jau gadiem...
[color=green][size=100]Piedāvāju dažādus ūdens ūdens filtrus par labu cenu, sīkāk, [url=http://www.akvapro.lv]šeit[/url][/size][/color]
[color=green][size=100]Reversā osmoze, rezerves daļas, [url=http://www.akvaristuklubs.lv/forums/tirgus-placis/letas-reversas-osmozes/]šeit[/url][/size][/color]
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Otr Sep 20, 2011 4:32 pm

Man arī aptuveni apmierina dozas 0,5-1 Po4 un 10-15 No3. Lielāku nevaru - momentā aļģes. Lai tādus parametrus uzturētu man nevajag 4x palielināt dozi. Pietiek ar normas pieliešanu, kaut gan augi ir padaudz. Fe turas pats ap 0,05 un papildus regulāri neleju klāt, tikai reizēm. Kā jau rakstīju, pie No3 ap un virs 40 bija pamatīgas problēmas ar aļģēm neskatoties un normālu Po4 attiecību.
Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Darkheart » Otr Sep 20, 2011 5:54 pm

Haxiz, kādu mikroelementu mēslojumu Tu lieto? JBL? Atceros, ka ar Ferropol man dzelzs turējās ilgāk pietiekami augstā līmenī.
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Otr Sep 20, 2011 8:48 pm

Visu laiku es lietoju Ferropolu, tas man ir dabonams refil iepakojumos un arī 5L kannās. Kad beidzās, tad kādu laiku lietoju F, tagad izmēģinu lietuviešu ieteikto Vimi. Ir ko salīdzināt, jo novēroju arī Tetras plantas rezultātus citos traukos. Par dzelzi piekrītu un par ferropolu man uz dot brīdi ir vislabākās atmiņas. Vēl viens ir Dennerles oriģinālais mēslojums un cilvēks man visu laiku ziņo par rezultātiem. Tā kā testa ierosinātājs  gaida rezultātus taisu pamazām apkopojumu. Diemžēl tas ir garš tests, varbūt nav pats optimālākais um precīzākais variants, bet tomēr interesanti. Ir pamatotas aizdomas, ka daži mēslojumi ir samērā precīzas kopijas no kādiem slaveniem brendiem, bet tas ir tikai labi. Būs lētākas alternatīvas  :)

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis