Ķirurgi ir vieni nu iecienītākajām jūras akvāriju zivīm. Savu popularitāti tās ir ieguvušas spilgtā krāsojuma un dzīves veida īpatnību īpašībām. Nosaukumu Ķirurgi ir guvošas pateicotioes skalpelim kurš zivīm atrodās astes daļā un tiek izlaists cīnoties ar citām zivīm , vai aizsargājoties no uzbrucējiem. Vispopulārākie akvārijos no ķirurgiem ir Zebrasoma_s - flavescens , scopas , veliferum , desjardini , xanthurum : Paracanthurus hepatus
Acanthurus leucosternon.
Minētās zivis atkarībā no sugas dabā izaug 12-25cm (akvārija apstākļos 8-20cm) tāpēc akvārijs ir nepieciešams vismaz 1m garumā. Dabā zivis dzīvo baros gan atsevišķi pāros(tēviņš + 2,3mātītes)tas vai zivis apvienojās baros vai dzīvo atsevišķi ir stipri atkarīgs no sugas un teritorijas kuru vajag iekarot, aizstāvēt vai apgūt. Zivju teritoriālās īpašības ir saistītas ar to barošanās veidu. Zivis ir veģitārieši un to uztursu pārsvarā sastāda aļģes, protams uzturā tiek lietoti arī sīki vēžvaidīgie un citi sīki bezmugurkaulnieki kuri tiek uzņemti kopā ar aļģēm, tāpēc akvārija apstākļos tām nepieciešams nodrošināt pietiekošu zaļās barības diētu. Ja akvārijā zivis izjūt barības trūkumu tās var kļūt ļoti teritoriālas un agresīvas pret saviem konkurentiem, sevišķi saviem ciltsbrāļiem. Parasti grūti ir pievienot akvārijā arī jaunas zivis jo tās pirmo laiku tiek stipri bakstītas no ķirurgu puses, spilgti izteikts tas ir zebrasomām. Var gadīties tā ka jaunā zivs vispār netiek pieņemta un tā netiek izlaista no slēptuves , līdz ar to netiek pie barības un var iet bojā. Vienīgais mēģinājums ir izķert radušās situācijas vaininieku un to kādu laiku(~nedēļu) turēt izolētu, lai jaunā zivs var atklimatizēties un tad ielaist soda izcietēju atpakaļ
Pateicoties ķirurgu lielajai mīlestībai uz aļģēm akvārijā tās būtiski kontrolē to daudzumu, bet kļūdaini būtu iedomāties ka ielaižot akvārijā ķirurgus problēma ar aļģēm tiks atrisināta. Pirmajā vietā vienmēr un visur būs ūdens kvalitāte, galvenokārt NO3, PO4 koncentrācija.
Tik tālu viss būtu labi, bet ir arī ķirurgu zivīm savi mīnusi. Tās visas uz akvārijiem ceļo no rifa un parasti jau ir tā, ka zivis nav izgājušas normālu karantīnu un adoptāciju, tās prakstiski visas pēc ievietošanas akvārijā slimo , jo organismi ir novājināti un ļoti uzņēmīgi pret slimībām, šeit vienu no pirmajām vietām dala Hepatus. Bet ir arī labas ziņas, pārsvarā visi ķirurgi labos apstākļos izveseļojās paši bez jebkādu medikamentu pievienošanas. Rifa akvārijā arī tas ir neiespējami jo zāles satur Cu kurš ir nāvējošs citiem bezmugurkaulniekiem.
Zivis arī viegli adoptējās pie jaunās barībās, tās parasti ātri sāk ēst sausās un saldētās barības, sākumā akvārijā vajadzētu ievietot kādu aļģainu akmeni, kamēr zivs iemācās pāriet uz tai piedāvāto barību.