Ūdens filtrācija

viss par filtriem, refugium(aļģaudzētava) u.t.t.
nbinc
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 1568
Pievienojies: Otr Feb 12, 2008 2:45 pm
Atrašanās vieta: Rīga

Ūdens filtrācija

Atbildēt nbinc » Pirm Sep 28, 2009 4:56 pm

Man ir daži jautājumi par ūdens filtrāciju Jūras akvārijos.

Daudzi ražotāji savus ārējos filtrus rekomendē izmantošanai gan saldūdenim, gan arī jūras akvārijiem. Cik šie filtri ir efektīvi teiksim kādā mazā akvārijā ?

Skaidrs ka akvārijā ar 150 un vairāk litriem labākais risinājums būs SUMP's, bet ko iesākt mazo akvāriju īpašniekiem ? Tikai regulāras ūdens maiņas ? Vai ir vērts arī kādu Ehaim Classic 2215 pielikt klāt.

Lasot Seachem lapā par augu mēslojumiem atradu šo to arī Jūrai - teiksim Seachem Matrix http://www.seachem.com/Products/product ... atrix.html
Firma to rekomendē kā labu bioloģisko pildījumu kannas filtriem.....
briedis
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 492
Pievienojies: Cet Jan 15, 2009 12:18 pm
Atrašanās vieta: Riga, centrs
Vecums: 36

Re: Ūdens filtrācija

Atbildēt briedis » Pirm Sep 28, 2009 6:09 pm

Pa to naudu labāk ārējo skimmeri uzlikt, būs lielāka jēga.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2341
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 51

Atbildēt Mongoose » Pirm Sep 28, 2009 6:18 pm

Aleksandrs ir licis ārējo biofiltru.....  
 Manas domas mazajiem par ārējo biofiltru - ja gribam turēt vairāk kā divus klaunus 50L var likt biofiltru tikai jārēķinās ka ar laiku  ja netiks veiktas regulāras ūdensmaiņas būs problēma ar nitrātiem jo nav denitrifikācijas cikls , tas savukārt var nepatikt prasīgākiem koraļļiem un patikt aļģēm. Man 80L tie paši 20% akmeņi veic visu filtrāciju - slodze koraļļi un divi klauni, ūdensmaiņas 1x3-4nedēļās 25%. Ja burka tikai zivīm var likt biofiltru jo nitrātu daudzums nav tik svarīgs. Es domāju ka ja grib samazināt ūdensmaiņas un tikt pie stabilākiem parametriem ir izmantot putu atdalītāju nevis saspringt uz kādu ārējo spaiņa filtru.
 Vēl par ārējo  biofiltru man ir tāds uzskats(ja mēs nerunājam par pietiekoši lielu apjomu jeb zivju akvāriju)- dzīvais akmenis lai pareizi strādātu tam ir nepieciešams zināms ārējais nitrifikācijas slānis - dziļāk akmeņos šie slāņi mainās uz denitrifikācijas slāni - abi slāņi ir balansā ar esošo akvārija slodzi. kas notiek ievietojot biofiltru - slodze tiek no akmeņu ārējās kārtas to sadalot uz biofiltra substrāta laukumu , attiecīgi samazinās denitrifikācijas baktēriju skaits  akmeņu iekšienē jo to darbībai NO3 daudzums samazinās izņemot tik daudz cik tas var piekļūt ar ūdens apmaiņu , bet tas
akmens iekšienē ir mazs. Tātad pliks pietiekošu liels biofiltrs mazam akmeņu daudzumam var ierobežot denitrifikāciju .
Nu atklāti sakot tā - neredzu tam jēgu. Ja zivju akvārijs OK tur viņš der. Nu vienīgais biofiltru pildam ar palieliem Dzakmens gabaliem (tā lai to tilpums atsevišķiem gabaliem ir pietiekoši liels un iekšienē var veidoties zonas kur ūdens necirkulē) tad mēs iegūstam paplildus vēl noslēgtu slāpekļa cikla filtru.

Kamēr murgoju Briedis jau uzrakstīja vienā teikumā - manas domas tādas pašas :)
Lietotāja avatars
mpc
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 138
Pievienojies: Sv Mar 29, 2009 8:33 pm
Vecums: 31

Atbildēt mpc » Pirm Sep 28, 2009 7:12 pm

Arī mazo akvāriju īpašnieki lieto sumpus ar skimmeriem, refugium nodalījumu un papildus ekstrām - piemērviģiks tā paša akvārija sīkāka izrādīšana (nu ok 29 galoni sanāk uz 90 litriem, bet nu princips jau saglabājas).
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Pirm Sep 28, 2009 9:47 pm

Protams ka lieto , lieto arī MH , ballingus, reaktoruus un SPS audzē biezākus krūmus kā 1T akvārijos kamēr tie kastei vāku sāk celt nost. Arī Matrix 30L akvārijam ir sumps ar putu atdalītāju.
Es sapratu ka jautājums bija par to cik vajadzīgs būtu mazam akvārijam ierindas ārējais biofiltrs, ja negribās likt sumpu.
Var jau tos spaiņus piestumt arī vēl ar ogli un antifosu, bet es tiešām tam neredzu jēgu , jo tas gala rezultātā izmaksās dārgāk un prasīs vairāk laika kā tie daži simti grami sāls mēnesī.
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Pirm Sep 28, 2009 11:06 pm

Es saprotu ka pirkt speciāli Jūrai ārējo Eheim nav lēti, bet ja tāds Eheim jau ir, nemest tak to miskastē.... varbūt to var izmantot jūrai.....
Ja jau patiešām nobriedīšu tad varētu savu 40 litrīgo iesālīt un pie reizes jau esošo aprīkojumu izmantot. Lampas tikai laikam būtu jānomaina no 4000K pret ko siltāku. 72W uz 40 litriem Jūrai vajadzētu pietikt ?
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Pirm Sep 28, 2009 11:45 pm

Nu es kā biofiltru ar boliem vai gredzeniem viņu 40L jūrai neliktu aiz augstāk minētajiem apsvērumiem, ja nu piemestu pilnu ar palielākiem akmeņiem , novietotu gandrīz vienādā augstumā ar akvu(lai nezustu jauda) un ar kādu hidor galu, vai bez, nodrošinātu straumi tajos 40L. tie 70w uz 40L būs ļoti pat OK
ARČIJS
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 181
Pievienojies: Sest Apr 25, 2009 12:34 am
Vecums: 48

Atbildēt ARČIJS » Pirm Sep 28, 2009 11:48 pm

Man situācija bija līdzīga , 360 litrīgo saldūdeni pārtaisīju par jūru un izmantoju veco EHEIM -2217 un EHEIM -2229 par biofiltriem pirmajā pēc moongose ieteikuma ir dzīvo akmeņu mazie gabaliņi , otrajā baktobolas akvārija galā uz malas stāv skimmers. Ārējam filtram ja nav sumpa ir tā priekšrocība ka pēc viņa var pievienot ķēdē UV lampu .
ARČIJS
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt ARČIJS » Pirm Sep 28, 2009 11:51 pm

Ar ārējo filtru vēl tiek panākta papildus litrāža.
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Otr Sep 29, 2009 12:32 am

Nu tad pēc jūsu domām, varētu uzskatīt, ka Eheim filtru labi pārmazgājot un piepildot ar kādu bioloģisko pildījumu varētu izmantot arī jūras akvārijam. Ņemot vērā arī Mongoose repliku sapratu ka Eheim 2213/15/17 filtru jaudas būs nepietiekami lai radīt pietiekošu straumi tāpēc noteikti būtu jāuzliek arī kāds straumes sūknis.

Manuprāt ārējo filtru, arī bez bioloģiskās funkcijas, varētu izmantot kā parastu mehānisku filtru, kā arī tanī pašā sistēmā ieslēgt ārējo sildītāju un UV. Tad laikam nebūtu lieki filtrā salikt arī aktīvo ogli ?
ARČIJS
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt ARČIJS » Otr Sep 29, 2009 1:09 am

Protams ka var tikai pildīt nevajag ar saldūdenī populārajiem gredzeniem , bet gan ar to pašu dzīvo akmeņu mazām atlūzām , jūrā mehāniskā filtra funkcijas it kā nav vajedzīgas jo visu pārstrādā dažādi organismi man no sākuma mazais tā bija palaists liekas rūpes ar tā patstāvīgo tīrīšanu jo ja to netīra tas pārtop par biofiltru vēl pēc kāda laika aizaug švammes un tad sākas ziepes , nekāp uz tā grābekļa no kura es nokāpu , lielajā baktobolas arī tiks mainītas drīzumā uz tādu pašu saturu kā mazajā būs pagājuši 2 gadi kā nav vērts vaļā pie reizes tehniskā apkope trubu maiņa , par to ogli , par cik nav mehāniskā kuru regulāri tīra, tad ogles arī nav , jo tā būs šad tad jāmaina .Īsāk sakot nav mehāniskais nepieciešams , jūrā ir detritofāgi un dažādi citi parstrādātāji .
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Otr Sep 29, 2009 10:30 am

Tad sanāk ka tas Seachem Matrix (domātais speciāli Jūrai) ir pupu mizas ?
Kaut gan laikam jau tiem ražotājiem galvenais ir nopārdot preci, a vai tā der vai neder ir cita lieta.

Es vienkārši nevaru iedomāties kā mazam akvārijam veikt mehānisko filtrāciju, bez jau tā mazos 40 litros sabāžot visādus agregātus (meh. filtrācijai, tad vēl to putu atdalītāju + vēl sildītāju kaut kur jāiebāž)... kas tur galu galā no tiek 40 litriem paliks..... saldūdenī tomēr tas ir elegantāk risināms - stikla Lily Pipe akvārijā un Eheim's :)
Lietotāja avatars
AigarS
LAK biedri
Atbildes: 680
Pievienojies: Pirm Jan 28, 2008 11:24 pm
Atrašanās vieta: Marupe

Atbildēt AigarS » Otr Sep 29, 2009 2:36 pm

nbinc rakstīja: Es vienkārši nevaru iedomāties kā mazam akvārijam veikt mehānisko filtrāciju
Nu nevajag speciāli mehānisko filtrāciju..
Ja regulāri(bieži) to filtru netīrīsi(nemainīsi), vari iedzīvoties nitrātos un visās no tā izrietošās sekās. Gan jau akmeņos būs kas noēdīs Tev tās "mehāniskās atliekas" (zvaigznītes, vēzīši, ...), un kā Mongoose jau te pat augstāk teica - tie daži simt grami sāls ūdens nomaiņām arī nav nekas traģisks.
nbinc rakstīja: .. kas tur galu galā no tiek 40 litriem paliks..... saldūdenī tomēr tas ir elegantāk risināms - stikla Lily Pipe akvārijā un Eheim's :)
Normālā gadījumā - tajos 40 litros jūras būs akmeņi un koraļļi, nu varbūt vēl korallīta slānis un kāda zivs.
No tehnikas - augšā gaismas, iekšā sildītājs un strauves sūknis. VISS!
Ja arī Tu gribi SUMP'u vai cita veida papildus filtrāciju likt tam 40L akvārijam - vēl labāk! tad tehnikas iekšā nebūs vispār! VISS būs tajā SUMP'ā, un pat straumes sūkņa vietā pietiks ar ūdens atpakaļgaitu no filtrācijas nodalījuma (SUMP).
Pasaulē atzītāko zīmolu [url=http://z-land.eu/lv/component/virtuemart/razotajs/eheim.html]EHEIM[/url], [url=http://z-land.eu/lv/component/virtuemart/razotajs/tropic-marin.html]Tropic Marin[/url], [url=http://z-land.eu/lv/component/virtuemart/razotajs/tunze.html]Tunze[/url] u.c. prece Jūsu akvārijam un "4-kājaiņiem" tieši no ražotāja!
[url=http://www.z-land.eu]Z-Land SIA[/url]
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Otr Sep 29, 2009 2:47 pm

AigarS rakstīja: Nu nevajag speciāli mehānisko filtrāciju..
Hmm, a kā tur ir ar tiem netīrumiem kas paceļās pabakstot grunti vai parokoties ? Vai Jūrai tādu nemēdz būt ? Dzirdēts ir par detrītu, tas nelidinās pa visu akvāriju ?

Man kaut kādi galvā nesalien ka akvārija NEVAJAG mehānisko filtrāciju....  :kapitulate:
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Otr Sep 29, 2009 3:53 pm

kas ir mehāniskās atliekas - tā visa ir orgānika , zemākā tās stadija detrīts - es pat dažreiz speciāli ieorķēju kaut kur lai paceļās neliels mākonītis - tas pats koraļu sniedziņ;s vien sanāk - polipi tik priecājās.  Jūrā lielā straume visu izdara - katru sūdu aiznes pareizajā vietā ;) Liek dažreiz arī mehānisko filtrāciju un sintepunu skalo katru dienu vai regulāri - par cik esmu slinks es tik tālu negribu iegrimt. Savās jūrās neēsmu novērojis ko nozīmē ja ūdens nav kristāldzidrs kā tas bija dažreiz saldūdenī, jā bija man vienreiz duļķis , bet tas bija baktēriju uzliesmojums kad etiķi iespēru reaktorā. Ja ir tiešām kādas mehāniskās daļiņas kas kaut kur stūrī grib krāties tad to var nosifonēt. mazajā akvārijā katrā ~4-5 ūdensmaiņas reizē nesmeļu nost ar kausu bet izlaižu caur šļūteni un kur vajag nosifoneju. lielajā gan nekādas tādas darbības nenotiek, pēc tā brīža kad sākumā kad dažreiz sifonēju ieraudzīju nosifonētajā ūdenī daudz ofiuras asterinas u.t.t.
  Jā , ja straume ir nepietiekoša tad gan iespējams uz akmeņiem, grunts... kur krāties kādas čupiņas.

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis