Arduino ir vienplates dators (kontrolieris), kurš bāzējas uz firmas Atmel 8 bitu procesoriem. Atkarībā no Arduino modeļa (piemēram Diecimila, Mega vai Duemilanove) uz tā iz uzstādīts ATmega8, ATmega168, ATmega328 vai ATmega1280 procesors. Atšķirība starp modeļiem ir ievades/izvades portu skaits, atmiņas daudzums plates izmērs - teiksim Arduino Nano ir tikai nedaudz lielāks par USB portu. Jaudīgākais no esšiem ir Arduino Mega - apmēram 10x5 cm liela plate.
Programmnodorošinājums ir nopumpējams par brīvu, der visām izplatītām datorplatformām (Windows, Mac, Linux). Programmēšanas valoda, kuru izmanto Arduino kodam, - Processing/Wiring, tā bāzēta uz C/C++, tā ka nevar teikt ka tas ir kaut kas svešs. Protams tiem kuri ar C/C++ nav lielos draugos varētu būt zināmas problēmas, bet nu nav jau tur nekas tik grūts lai to laika gaitā neapgūt.
Arduino lielākoties izmanto studenti visādu projektu īstenošanai - dažādi roboti, automatizācijas un izklaides aparāti.
Arudino priekšrocība ir tā atvērtā būtība (Open Hardware + Open Software) - respektīvi viss tai paredzēts programmnodorošinājums tiek izplatīts par brīvu. Pati plate arī var tikt izgatavota individuāli, vai arī nopērkama no firmām, kuras ir iesaistītas Arduino projekta. Nopērkams (vai pašam izgatavojams) ir ļoti liels skaits dažādu papildus iekārtu (gan speciāli izlaistu priekš Arduino vai domātu citām iekārtām) - sensori, vadības shēmas, motoru vadības shēmas, teksta un grafiskie displeji, klaviatūras, Ethernet vai bezvadu tīkla adapteri u.t.t. Informācijas internetā par dazadiem papildinājumiem un to izmantošanu uz Arduino ir ļoti daudz.
Sīkāk par Arduino ir atrodama projekta mājas lapā - http://www.arduino.cc/
Informācijas par Arduino Wikipedia - http://en.wikipedia.org/wiki/Arduino
Processing valodas funkcijas - http://arduino.cc/en/Reference/HomePage
Konkrēti šajā akvārija kontroliera projektā mēs izmantosim jaudīgāko Arduino modeli Mega.
Tas bāzējas uz ATmega1280 procesora, ir 54 ciparu ieejas/izejas, 16 analogas ieejas/izejas, plašas komunikācijas iespējas (seriālais, SPI, I2C porti). 128 Kb atmiņas. Sīkāk par šo Arduino mpdeli var izlasīt te - http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega
Runājot par cenām - tās ir diezgan demokrātiskas. Arduino Mega var internetā nopirkt sākot ar 19,99$. Dāžadi sensori sākot no 5$, teksta displeji sākot no 8$, grafiskie 128x64 pix - 18$.
Tiem kas tikai sāk var parekomendēt iegādāties Starter Kit, kur ir gan pats Arduino, gan arī grafiskais vai teksta displejs, maketu plate un nepieciešamie sīkumi pirmiem eksperimentiem (vadiņi, diodes u.t.t.) - cenas sākot no 44$.
**********************************
Atsvaidzinot veco tēmu un papilduinot ar jaunumiem.
Diskusijas sākumā, kad gāja runa par paštaisītu kontrolieri, tad tika minētas tādas lietas kā:
unMongoose rakstīja: Ja būtu iespējams par sakarīgu cenu izgatavot plati(iespeistā montāža) tad varētu arī ko domāt , mājas apstākļos izgatavot kvalitatīvu ir diezgan problemātiski kur celiņu platums un attālums starp tiem lien zem 1mm.
Respektīvi "paštaisītu" kontrolieru trūkumi bija izgatavošanas problēmas (lodēšana u.t.t.) kā arī gatavu risinājumu zināma ierobežotība. Tāpēc jau gatavi risinājumi no akvafirmām vai rūpnieciskie Siemens Logo vai Mitsubishi Alpha bija laba izvēle. Man Siemens Logo tagad darbojas saldūdens 500 litru akvārija vadībai, BETDzintars Irbe rakstīja: Kad es meklēju variantus kontrolierim, arī viens no variantiem bija Jusupova kontrolieris. Viena lieta, kas man nepatika šajā kontrolierī - jāsamierinās ar to, ko autors pats izgudrojis. Tas ir, ja man būs nepieciešama kāda cita funkcionalitāte, loģika, realizēt to būs visai sarežģīti.
Pēdējās dienās sāku aktīvi ņemties ar jaunu akvārija kontrolieri bāzētu uz Arudino sistēmas.
Arduino izmanto līdzīgu (bet ne to pašu) procesoru, kas ir Jusupova kontrolierī, bet atšķirībā no tā Arduino pārdodas jau kā gatavs produkts, kuru ar nelielām piepūlēm var pielādot jebkuriem uzdevumiem, tai skait arī akvārija kontrolēšanai.
Atkrīt tādas problēmas kā lodēšana un plates izgatavošana. Kā arī zināmā mērā arī programmēšana:
- gatavu (salodētu) Arduino plati var nopirkt sākot no 25$;
- programmnodrošinājums Arduino datoram ir Open Source (atvērta koda) respektīvi ir dabūjams daudz programmkoda, kuru pats lietotājs var modofocēt savām vajadzībām.
Protams jābūt vismaz elementārām zināšanām elektronikā un programmēšanā lai pie Arduino pieslēgt nepieciešamos komponentus un modificēt programmatūru.
Vārdu sakot jau kādu nedēļu ņemos ar Arduino, sākumā kā vienkārši konstruktoru, bet kad to izpētīju vairāk tad domāju uz tās bāzes uztaisīt akvārija kontrolieri savam jūras akvārijam.
Es nēesmu arī viens šājā projektā, vēl daži akvāristi Rīgā ir iegādājušies Arduino un kopīgiem spēkiem mēģināsim kaut ko uztaisīt.
Arduino akvārija kontroliera projektam vēlāk izveidosim atsevišķu tēmu šajā Forumā, kur arī informēsim pārējos par projekta attīstību.