Latvijas koku saknes

Lietotāja avatars
Guntars
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 73
Pievienojies: Cet Jan 28, 2016 3:24 pm
Atrašanās vieta: Rīga

Latvijas koku saknes

Atbildēt Guntars » Sest Mar 12, 2016 8:01 pm

Sveicināti! :)

Būšu priecīgs sadzirdēt ikviena akvārista pieredzi dažādu Latvijas koku sakņu kontekstā. Respektīvi, vai ir kāda sakne, kura ir jo īpaši piemērota akvārijam - ābele, ķirsis, pīlādzis, priede vai jebkurš cits Latvijā augošs koks? Un vai ir kādas saknes, kas ir kategoriski nevēlamas zivtiņām?
Šobrīd esmu ticis pie mangru saknes, bet sirdī esmu patriots, tāpēc pieļauju iespēju tās vietā piemeklēt kādu tautiskāku elementu :)

Paldies!
Viss ir iespējams!
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3061
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Vecums: 51

Re: Latvijas koku saknes

Atbildēt Haxiz » Sest Mar 12, 2016 9:08 pm

Nu šitā tēma ir aprakstīta te jau desmitām reizes. Vari izmantot meklētāju.
Skujukoku saknes un zarus NEDRĪKST! Vislabākās ir ābeles un ievas.
Lietotāja avatars
Guntars
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Guntars » Sv Mar 13, 2016 1:23 am

Nemaz nešaubos, ka par šo ir runāts x reizes. Un katrs iesācējs no jauna cilās šo tēmu. Es mazliet cerēju uz to, ka kāds būs uz savas ādas "izmēģinājis" ko eksotisku akvārija kultūrā, piemēram kādu vecu ogu krūmu, lazdu, pīlādzi vai gobu.
Paldies! Izmantošu meklētāju :)
Viss ir iespējams!
Ined
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 814
Pievienojies: Pirm Mar 25, 2013 10:35 am
Atrašanās vieta: Pūre
Vecums: 53

Atbildēt Ined » Sv Mar 13, 2016 7:17 am

Meklētājs jau tieši atradīs pašu izmēģinātos kokus. Gan labos, gan nederīgos. Un nekā eksotiska te arī nav. Man bez ābeles vēl ļoti labi ir sanācis ar bumbieri, pīlādzi un vīnogu. Var zarus, var saknes, tikai noteikti bez mizas. Ilgi noturas, nepūst. Un vislabāk, ja materiāls jau iepriekš ir bijis nokaltis vai arī upē jau izmircis. Dzīvā koksne akvārijā ilgāk veidos gļotas.
Lietotāja avatars
Guntars
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Guntars » Pirm Mar 14, 2016 1:51 am

Paldies, Harij! Tu esi enciklopēdija, un visus Tavus padomus lieku aiz auss. Ceru ka kādu dienu arī es varēšu padalīties savā pieredzē :) Šo tēmu aizsāku, jo man ir savus 15 gadus sens jāņogu krūms, kurš bija sasniedzis ievērojamu vecumu un izmēru, kā rezultātā ogas uz tā bija grūtāk atrast kā baravikas pludmalē. Es to nozāģēju un nomizoju, jo tas bija izveidojis interesantu vainagu. Iespējams, tagad šī jāņoga ir sagaidījusi savu iznācienu, jo esmu ieplānojis uz tās veidot Java moss kociņu...
Ja es šonedēļ tikšu pie mēslojuma, iecerētajiem ūdensaugiem un kāda spainīša ar Latvijas kvarca smiltīm, beidzot varēšu palaist savu lolojumu. Remonts ir beidzies, akvārijs ir iecelts savā vietā, filtrs, sildītājs un kompresors ir saslēpti, tāpēc ir atlicis pats mazumiņš, lai akvārijs uzsāktu savu bioloģisko ciklu :)
Viss ir iespējams!
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Pirm Mar 14, 2016 11:39 am

Nu, līdz enciklopijai vēl patālu, bet par dažu labu tēmu varu padiskutēt un pastrīdēties :) .
Prieks, ka viss notiek un drīzumā laidīsi akvāriju " gaisā" . Ar nepacietību gaidīšu Tavu blogu/ atskaiti. :)
Lietotāja avatars
Guntars
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Guntars » Pirm Mar 14, 2016 11:56 am

Noteikti būs bildes un apraksts - no idejas līdz pirmajai zivej :) Viss process ievilkās, jo remonts nenoritēja tik raiti kā vēlētos, bet labāk vēlāk nekā nekad!
P.S. Harij, vai trešdien varētu būt "atbraucis" mans grunts mēslojums un kompresora šļauciņa? Un vēl kas - varbūt Tu zini, kur var tikt pie kāda spainīša Latvijas kvarca smilšu? Zinu, ka ir netālu no Valmieras ir kvarca karjers, bet tas būtu mazliet par tālu, lai dēļ viena spaiņa ceļotu turp. Paldies! :)
Viss ir iespējams!
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Pirm Mar 14, 2016 12:29 pm

Jā, trešdien būs, kā atnāks, došu ziņu.Kvarcs vajadzīgs izteikti balts vai der arī dzeltenīgs? Dzeltenīgo vari paņemt Rīgas jūrmalā .
Lietotāja avatars
Guntars
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Guntars » Otr Mar 15, 2016 1:24 am

Kaut kā esmu iedomājies, ka vajadzētu būt baltam... Nezinu, kas no tā sanāks, bet esmu iedomājies, ka ~ 75% būs Saulkrastos sijātā grants, un ~ 25% balts Latvijas kvarcs. Tiesa, vēl neesmu izdomājis labāko risinājumu, kā tās abas nodalīt. Ir doma, ka to varētu izdarīt ar plastikāta plāksnīti, kura ar piesūcekņiem būtu pielipināta akvārija apakšējai plaknei, un tai kā glīta pārkare kalpotu granīta akmens plātne, kuras biezums ir 2-6cm un kura būs pārkļāta ar Java moss.
Otrs variants ir vienkāršāks - atbilstoša izmēra granīta šķembas, bet mani māc bažas, ka pa pa spraugām kvarcs ar granti centīsies samiksēties. Vēl neesmu nosapņojis savu gala risinājumu :)
Gaidīšu ziņu par pārtikas grozu augiem :)
Viss ir iespējams!
spiets
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 377
Pievienojies: Sv Okt 17, 2010 10:31 am
Vecums: 34

Atbildēt spiets » Otr Mar 15, 2016 8:48 am

Divas dažādas krāsu gruntis, vai dažādu frakciju gruntis neizbēgami ar laiku samaisās. Ja nu tas ir tāds kā sapnis un izdomā kārtīgas norobežojošas barjeras varbūt izdodas. Un ja ļoti grib, tad jau parasti arī atrodās labākie risinājumi. ''Nature aquarium'' stilā visas norobežojošās pārejas ir nemanāmas, parasti gruntī iespraustas plastmasas plāksnes. Dažādu konkursu akvārijiem visi tie baltie ceļiņi un dažādu krāsu laukumi bieži vien ir uzbērti pirms fotogrāfēšanas. Kā arī realitātē tie kas piedalās konkursos, akvāriju gatavo uz konkursu un tieši fotogrāfēšanai, nevis ikdienai un tad uz to īso laiku kamēr saaug augi un akvārijs pieņem ''ideālo'' izskatu, tikmēr kādu laiku jau tie dažādie krāsu laukumi iztur. Tāpat jāaizmirst būs par zivīm kam patīk grunti paņemt mutē un rakties - cihlīdas, sami, zelta zivtiņas uc. Ja sāk taisīt reljefu divām dažādām krāsām, tad ir vēl grūtāk - ar laiku grunts grib ieņemt horizontālu stāvokli un tas, kas, piemēram, pie aizmugures ir bijis augstāks, sāk šļūkt uz piekšu kur zemāks. bet priekšā tādā gadījumā zemāki ir arī norobežojošie elementi un tas viss iet pāri un sāk maisīties. Ja gribi piedalīties konkursā, tad vērts padomāt vai balto kvarcu neiebērt pirms fotogrāfēšanas. Ja akvārijs nav konkursam paredzēts, tad ir redzētas arī ļoti māksīgi veidotas norobežojošās daļas: akmens krāvumi, vaļņi, mākslīgi veidoti vairāki stāv- norobežoti ar akmens krāvuma sienāmi, uz organiskā stikla salīmēta grunts, lai maskētu organisko stiklu kur tas iespraust priekš krāsu atdalīšanas utml.
Ja liksi akvārijā granti no karjera, tad labāk viņu ir kārtīgi izskalot, jo starp akmentiņiem ir milzīgi daudz māla daļiņu, kas gan ūdeni dara duļķainu, gan sablīvē pašu grunti. Man kādreiz bija akvārijs ar parastu smalku skalotu granti, priekš valisnērijas bija ļoti labi, tikai pēc pāris gadiem tā grunts sablīvējās - palika tāda cieta - ar pirkstu grūti bija izspiest cauri.
Lietotāja avatars
Guntars
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Guntars » Otr Mar 15, 2016 11:50 am

Liels paldies par izsmeļošu atbildi!
Par to, ka grunts laika gaitā mīl samaisīties, esmu lasījis un dzirdējis no citiem akvāristiem. Savu grunts materiālu ņēmu Saulkrastu - Zvejniekciema pludmalē, izsijājot caur diviem sietiem - 2x2mm un 6x6mm. Turpat Zvejniekciemā pa trijiem piegājieniem to novārīju uz ugunskura un, tuvākajās dienās startējot savu 450l akvāriju, granti kārtīgi izskalošu, līdz tā nemetīs duļķi. Šķiet, ka tā ir granīta grants. Pirms tam šīs grants paraugu parādīju arī Harijam no Rotiņa, un viņš to atzina par labu esam, ja vien tajā nebūs gliemežvāku fragmenti :)
Mana ideja par kvarca un grants norobežošanu ir tāda, ka pa pamatni abus materiālus norobežošu ar kādu nekaitīgu materiālu, piemēram plastikāts vai kas tamlīdzīgs, bet virspusē esmu sadabūjis plakanu granīta plāksni, vidēji 5cm biezumā, kura pilnībā nosedz akvāriju šķērsgriezumā. Tas, ko šobrīd vēl neesmu līdz galam atrisiāņjis, ir vietas, kur saskaras akvārija sānu plaknes ar granīta plāksnes malām. Saprotams, ka tā plāksne nepieguļ perfekti akvārija sānu plaknēm, un tieši šīs vietas nodarbina manu prātu visvairāk. Man ir jāatrod kāds materiāls vai veids, kā pilnībā norobežot kvarcu un granti, lai izbēgtu no to miksa.
Attiecībā uz zivīm, esmu ceļā uz diskus akvāriju, kuriem kompāniju sastādīs sarkanie neoni, ramireži, klaunu bocijas un corydoras. Iespējams, ramireži nebūs, bet šo lēmumu es pieņemšu vēl pakonsultējoties ar spečukiem. Diskus pievienosies šai kompānijai kā pēdējie - tad, kad akvārijs atbildīs nepieciešamajiem kritērijiem, lai tajā izmitinātu diskus. No visām minētajām zivīm, nezinu nevienu, kura spētu pārtransportēt grunti 40cm attālumā, pie tam izdarot to peldot, nevis šķūrējot pa gultni :) Varbūt corydoras ir spējīgi uz ko tādu, bet to pajautāšu Harijam :)
Lai vai kā, nekas nav iekalts akmenī, tāpēc pieļauju kādas novirzes no plāna, ar vienu izņēmumu - akvārijā dzīvos diskusi.
Viss ir iespējams!
Lietotāja avatars
Guntars
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Guntars » Otr Mar 15, 2016 1:04 pm

Un, šķiet, ka būšu atradis kvarca smiltis. Noskaidroju, ka Valmieras karjera kvarca smiltis iepako un tirgo Sakret 25kg maisiņos, un tas viss ir nopērkams būvmateriālu veikalos. Atliek vien tāds mazs "sīkums" - atrisināt barjeras jautājumu, lai nesanāk nekāds grunts mikslis :)
Viss ir iespējams!
spiets
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 377
Pievienojies: Sv Okt 17, 2010 10:31 am
Vecums: 34

Atbildēt spiets » Otr Mar 15, 2016 1:32 pm

Guntars rakstīja:..granti kārtīgi izskalošu, līdz tā nemetīs duļķi.
Nu, ja. Es par to granti ar māla daļiņām biju domājis īsto smalko grants karjeru granti, ko parasti arī neiesaka dēļ smalkuma. Jūrmalā lasītā jau tik ļoti neduļķo.
Guntars rakstīja: Šķiet, ka tā ir granīta grants. Pirms tam šīs grants paraugu parādīju arī Harijam no Rotiņa, un viņš to atzina par labu esam, ja vien tajā nebūs gliemežvāku fragmenti :)
Neesmu redzējis Saulkrastu pludmales granti, bet zinu, ka Liepājas Karostā vāktā satur ne tikai granītu, bet arī kaļķakmeni u.c. un viņa nav inerta, bet laika gaitā var mainīt ūdens cietību. Un vēl karostā vāktajai gruntij ir arī gliemežvāki klāt - tie vienkārši ir saberzti starp akmentiņiem un atgādina vairāk rupju smilti un skalojot vienalga daļa paliek iekšā.
Guntars rakstīja:Tas, ko šobrīd vēl neesmu līdz galam atrisinājis, ir vietas, kur saskaras akvārija sānu plaknes ar granīta plāksnes malām. Saprotams, ka tā plāksne nepieguļ perfekti akvārija sānu plaknēm, un tieši šīs vietas nodarbina manu prātu visvairāk.
:thinking: Aplīmē akvārija priekšēju un ja vajag arī sānu malu apakšējo daļu grunts augstumā ar kādu vienkrāsainu līmplēvi - neredzēs kur granīts pieskaras akvārija sānu plaknei. Bet, ja granīts atrodas virs grunts, tad tāds variants laikam neder.
Lietotāja avatars
Guntars
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Guntars » Otr Mar 15, 2016 2:11 pm

Tā akmens plāksnes saskarsme ar stiklu būs divās vietās - ar akvārija garenvirziena plaknēm. Respektīvi, plāksne sadalīs akvāriju, nosacīti, 1/4 kvarca un 3/4 grants daļās. Un, jā, vizuāli tas varētu izskatities tā, ka akmens plāksne ir uzlikta uz grants , kuras slānis būs 1,5x biezāks par kvarcu, tādējādi veidojot tādu kā pārkari, zem kuras būs nosegta neliela dala kvarca grunts, veidojot tādu kā nišu vai aili, kurā kāda zivtiņa vai zivtiņas varēs patverties.
Saprotu, ka nav viegli izskaidrot savu ieceri, bet ceru, ka ideja ir saprotama :) Uzzīmēt būtu daudz vienkāršāk :)
Viss ir iespējams!

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis