Par Aquael Substrate Pro +

Par veikaliem, precēm, firmām
spiets
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 378
Pievienojies: Sv Okt 17, 2010 10:31 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 34

Par Aquael Substrate Pro +

Atbildēt spiets » Piekt Dec 24, 2010 5:33 pm

Kā jau solīju pie sava akvārija apraksta, tad nu īstais brīdis pienācis, lai padalītos ar pieredzi par šo substrātu. Esmu to atradis tikai vienas firmas veikalos. Cena šobrīd tam ir nedaudz virs 10 Ls. Un iepakojums ir paredzēts 25 litru akvārijam. Pēc apraksta uz pakas tiek solīts, ka substrāts saglabā pozitīvās īpašības dažus gadus (nekā konkrēta). Internetā gadījās atrast ka šie ''daži gadi'' nozīmē 4-6 gadi. Ideja jau ir laba, tas veidots no melnzemes, satur daudz humīnvielu, un barības vielu. Pieļauju, ka tam varētu būt arī augsts CEC rādītājs. Tā struktūra ir kā sīkas bumbiņas ~1mm lielumā, ir arī lielākas un mazākas.  Šāda izmēra substrātus parasti sauc par pulveri un neviens vairāk neskatās uz frakcijas lielumu.
Un tagad par to kāda mana pieredze. Tā sanāca, ka domājot uz priekšdienām nopirku eleohari un lileopsi. Un nebija vairāk tos kur iestādīt. Tāpēc paņēmu 10 litrīgu akvāriju iebēru tajā substrate pro+ aptuveni 2cm biezā slānī un sastādīju augus. Un tad tikai sākās brīnumi. Ūdens kādas 2-3 nedēļas turējās kārtīgi duļķains. Pēc tam tā kā nedaudz normalizējās un kļuva vairāk vai mazāk caurspīdīgs. Nopriecājos jau, ka daudz maz sāk iestāties līdzsvars. Šajā laikā eleoharis auga kā traks tam ļoti patīk. Lileopsis tagad ir adaptējies un arī aug tā neko.
Vienu dienu mērot ūdens parametrus iedomājos pamērīt arī mazajam akvārijam. Gandrīz nokritu sēdus.
Ūdes parametri: Ph=5,5, KH - 0 vai tuvu nullei, GH - 2-5, pēc testa grūti pateikt, vairāk tā kā velk uz 2, nedaudz bija arī NO2 un nedaudz NO3
Tādi arī šie parametri visu laiku turējās.  Pēcāk ielaidu vēl akvārijā 3 helēnas un 5 garneles. Ūdens atkal palika duļķains pat bez barošanas. Turpinot katru dienu nedaudz barot ūdens kļūst tikai duļķaināks, tā ka nevar gandrīz redzēt cauri akvārijam. Pēc testiem sanāca, pat ka PH <5,5 Precīzi nezinu, jo pēdējā iedaļa lapiņu testam ir 5,5, bet papīrītis bija iekrāsojies gaišāks par to. Palika man žēl garneles un gliemežus, un sāku mainīt katru dienu vismaz par 300 gramiem ūdens. Pēdējie rezultāti ir tādi, ka NO3=~10mg/l vai mazāk, NO2=0mg/l, GH - nevar precīzi noteikt, jo testa lapiņa iekrāsojas raiba. KH = ~3 (bet tas nosacīti, atkarīgs cik bieži pamainu ūdeni. Jo retāk, jo zemāk nokrīt KH) Un PH= 5,5 vai nedaudz vairāk.
Mēģinot šo notikumu izskaidrot no teorētiskās puses domāju, ka mazajā akvārijā norisinās aptuveni šādi procesi. Substrāts samazina ūdens karbonātu cietību un Ph. Iemesls kāpēc ūdenī kādu laiku parādījās nitrīti NO2 ir sekas no iepriekšminētā(tā protams ir normāla parādība attīstoties nitrātu ciklam). Proti, pazeminoties ūdens Ph līdz tik dramatiskam rādījumam kā PH=5,5 un mazāks - apstājas nitrificējošo baktēriju attīstība. Pie tam šāds Ph jau pats par sevi aptur nitrificēšanas procesu. Līdz ar to nitrificēšana kā tāda visticamāk šajā akvārijā ir apstājusies vai ir ļoti lēna. Kā arī man īsti nav skaidrs vai šis substrāts izdala slāpekļa savienojumus vai nē. Un arī dūmakainais ūdens visticamāk ir sekas tam ka no grunts šķīst organiskās vielas, un heterotrofās baktērijas vairojas uz nebēdu. (par šo tēmu atlasīju interesantus faktus, un ja Haxiz novērtēs par labu esam, tad būs iespēja šo rakstiņu izlasīt latviski)
Palaižot savu 30 litrīgo akvāriju, kurā substrate pro + ir ieklāts kā pirmais slānis varu teikt tikai to labāko. Ja ūdeni ilgāku laiku nemaina, tad akvārijā nedaudz pazeminās KH un varbūt arī ph. Bet tā kā es katru nedēļu, vai ik pa 5 dienām, mainu 30-50% ūdens, tad tas nav tik jūtams. Palaižot akvāriju dūmaka ūdenī bija pavisam pavisam neliela un īsu brīdi, kā jau tas parasti notiek. Augiem kā ehinodoram, eleoharim bliksai un mazajai sagitarijai substrāts ļoti patīk, cik nu pāris mēnešu laikā ir izdevies novērot.
Kopumā varu teikt, kas šis substrāts pareizi izmantots var būt ļoti noderīgs, īpaši ja ir vēlme samazināt KH un ph. Tā kā substrāts arī nedaudz krāso ūdeni, tad varētu būt arī noderīgs mīkstu ūdeni mīlošajām zivīm no blackwater biotopa. Šobrīd neko nevaru pateikt par to vai tas ir ilgspēlējošs vai nē. Tāpat šobrīd ir grūti pateikt, kas notiks ar substrāta struktūru pēc ilgāka laika. Jo mazās bumbiņas ar pirkstiem ir iespējams saspiest, tās ir kā zeme. Bet šobrīd vēl ūdenī tās nav izirušas un saglabā savu struktūru.
Palaižot vēl kādu akvāriju noteikti zinu, ka nelikšu šo substrātu vienu pašu, lai izvairītos no pastāvīgās dūmakas ūdenī un nenormālajiem PH un GH rādījumiem. Bet ielikts pirmajā grunts slānī, tas varētu būt pat ļoti noderīgs. Patiesībā es nestādos priekšā, kādi varētu būt ūdens parametri, ja to paku iebērtu 25 litrīgā akvārijā ,kā norādīts uz iepakojuma.
Ceru, ka kādam šie novērojumi palīdzēs!
Rincis
LAK biedri
Atbildes: 1003
Pievienojies: Piekt Jan 04, 2008 11:31 pm
Atrašanās vieta: Rīga, rajons starp Ziepniekkalnu un Valdlaučiem

Re: Par Aquael Substrate Pro +

Atbildēt Rincis » Piekt Dec 24, 2010 7:04 pm

Izskatās, ka tur ir iekšā sfagnu kūdra, kas arī nosūc to KH un līdz ar to, PH paliek ārkārtīgi nestabils, kas, protams, heterotrofiem organismiem elpojot co2 ietekmē kļūst skābs. Interesanti kas notiktu izmēģinot kūdras kurināmās granulas. Ja tās pabērtu zem substrāta, tad es domāju, ka rezultāts arī varētu būt visai interesants! Būs jāpamēģina!
[color=green][size=100]Piedāvāju dažādus ūdens ūdens filtrus par labu cenu, sīkāk, [url=http://www.akvapro.lv]šeit[/url][/size][/color]
[color=green][size=100]Reversā osmoze, rezerves daļas, [url=http://www.akvaristuklubs.lv/forums/tirgus-placis/letas-reversas-osmozes/]šeit[/url][/size][/color]
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3062
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Vecums: 51

Atbildēt Haxiz » Sv Dec 26, 2010 8:07 pm

Paldies, ļoti interesants raksts un noderīga pieredze  :applause:.  Noteikti ņemšu vērā un lieki uz savas ādas nepārbaudīšu  :D.
Par Tavu rakstu viss ir ok, pirms kādām pāris nedēļām nosūtīju Rincim un viņš, kad būs brīvais laiks, to ievietos.
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Rincis
LAK biedri
Atbildes: 1003
Pievienojies: Piekt Jan 04, 2008 11:31 pm
Atrašanās vieta: Rīga, rajons starp Ziepniekkalnu un Valdlaučiem

Atbildēt Rincis » Sv Dec 26, 2010 9:06 pm

Haxiz rakstīja: Par Tavu rakstu viss ir ok, pirms kādām pāris nedēļām nosūtīju Rincim un viņš, kad būs brīvais laiks, to ievietos.
Nu pavisam drīz ielikšu!  :embarrass:
[color=green][size=100]Piedāvāju dažādus ūdens ūdens filtrus par labu cenu, sīkāk, [url=http://www.akvapro.lv]šeit[/url][/size][/color]
[color=green][size=100]Reversā osmoze, rezerves daļas, [url=http://www.akvaristuklubs.lv/forums/tirgus-placis/letas-reversas-osmozes/]šeit[/url][/size][/color]
spiets
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt spiets » Tr Feb 23, 2011 1:40 pm

Kāds laiciņš pagājis, varu atkal padalīties ar izmaiņām gruntī.
IR tā ka mazais akvārijs ar aquael grunti joprojām bez ūdens maiņām kļūst skābs ar zemu KH un Ph. Vai šī grunts dod nitrātus vai nē man grūti pateikt, jo es baroju krevetes ar hikari barību, daļa nitrātu rodas arī no tā.
Pats substrāts šo mēnešu laikā no mazajām granuliņām - bumbiņām ir kļuvis tāds kā izšķīdis. Salīdzinot ar 30 litrīgo akvāriju, kur augu saknes vispirms iziet cauri akmentiņu slānim, mazajā akvārijā grunts izskatās tāda kā daļēji sabirzusi putekļos. Bet 30 litrīgajā akvārijā pirmajā slānī tā joprojām pēc 4 mēnešiem saglabā savu struktūru. Es pieļauju, ka pie vainas ir augi, kas ar savām saknēm nedaudz tā kā šķīdina šo grunti, jo akvāirjā diezgan biezi ir saaudzis lileopsis un eleocharis acicularis.
Kas attiecas uz to, ka uz iepakojuma ir rakstīts, ka šo grunti var lietot vienu pašu. Tad jāsakā tā, ka esmu šajā laikā mēģinājis mēslot mazo akvāriju ar MgSO4*7H20 un ir tāda sajūta, ka pēc mēslošanas paceļot ūdens cietību arī ūdens paliek nedaudz dzidrāks. Bet tas ir tikai laika jautājums līdz atkal nokrīt Kh un GH. Šodien bija vajadzība nedaudz izravēt eleohari un lileopsi un rezultātā novēroju, ka grunts principā atgādina dubļus. Lai arī pa vidu ir tās mazās bumbiņas granuliņas, kas protams nav pilnībā izšķīdušas, tomēr grunts struktūra ir kā dubļi. Tāpēc iespējams šis substrāts ir tīri labs, bet to lietojot vienu pašu noteikti nav vēlams ņemt zivis kam patīk rakties un dzīvot uz grunti.
Nevaru pateikt kādi būs mani iespaidi vēl pēc dažiem mēnešem, bet šobrīd izskatās, ka grunts varētu labi kalpot akvārijos, kuros ir jāpazemina Kh un gh, kā arī akvārijos, kas pamatā paredzēti augu audzēšanai. Tikai protams jārēķinās ar šīm īpatnībām, ka akvāriju var nākties mēslot ar ūdens cietību atjaunojošiem sāļiem, nebūtu vēlamas zivis, kas dzīvo uz grunts utml.
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3062
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Vecums: 51

Atbildēt Haxiz » Cet Feb 24, 2011 4:49 pm

Mani vairāk interesē kad un vai tas dublis sarūgs. Visādi citādi liekas, ka varētu izmantot kā 1/4 apakšējo slāni, bet visu pārējo 3/4 normālu grunti virsū.
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
spiets
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt spiets » Cet Feb 24, 2011 5:04 pm

Nu pagaidām izskatās, ka tas ''dublis'' nerūgst. Pie tam tajā akvārijā ir tikai dažas krevetes - nav papildus organikas, ir tikai tik cik tur iekšā. Un otra lieta, tajā mazajā akvārijā grunts ir tikai pāris cm biezumā un tā ir pilna ar eleohara saknēm.
Bet nu tas ūdens! Nu tas ir vienkārši kaut kāds pī pī pī. Tas visu laiku ir duļķains.

Es jau izstrādāju vienu izvirtību. Paņēmu 25 litru akvāriju un iebēru visu paku kā rakstīts uz iepakojuma, tikai pār virsu pārbēru  vēl 2 cm biezu akmentiņu kārtu. Redzēsim ar ko tas beigsies. Vai nu būs labi, vai būšu uzkāpis pats uz sava grābekļa vēl vienu reizi. Pēc pāris dienām ūdens ir pavisam nedaudz iekrāsojies brūnā krāsā, redzēsim kas notiks tālāk, vai tāpat kļūs duļķains, vai arī akmentiņu slānis nedaudz aizturēs organikas izskalošanos.
Lai ātrāk palaistu akvāriju vēl ir doma ieliet tajā ''Bajkal em-1'', kas domāts augsnes un puķupodu mēslošanai kā bakteriāls mēslošanas līdzeklis. Tas satur visādas baktērijas, raugus u.c. sēnītes un ir arī atrodama info ka to var izmantot akvārija attīrīšanai. Nu ja jau ražotājs to iesaka arī akvārija attīrīšanai - tad visticamāk, ka tas darbojas kā organikas noārdītājs, vai tur varētu būt nitrificējošās baktērijas - nezinu.

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis