Darkheart paludārijs

Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 229
Pievienojies: Tr Dec 16, 2009 11:25 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 36
Contact:

Darkheart paludārijs

Atbildēt Darkheart » Tr Jūn 22, 2011 5:20 am

Beidzot esmu saņēmies šeit nopublicēt savu pirms gada startēto paludāriju, kuru vēl joprojām nevaru saukt par pabeigtu. Tas arī iemesls, kādēļ neatrādīju to ātrāk, bet nu jūtu, ka uzlabošana nekad nebeigsies, tāpēc rādīšu to tādu, kāds tas ir. Pareizāk sakot, kāds tas bija pirms ~1,5 mēnešiem, jo vēl ir jāveic dažas izmaiņas, lai paludārijs būtu jaunas fotosesijas vērts.
Tātad dažas no pēdējām bildēm (klikšķināt, lai redzētu lielāku attēlu):

[img width=150 height=114]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 330866.jpg[/img][img width=150 height=112]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 551334.jpg[/img][img width=150 height=112]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 438112.jpg[/img][img width=150 height=112]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 640994.jpg[/img]
[img width=150 height=102]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 335893.jpg[/img][img width=150 height=112]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 717083.jpg[/img][img width=150 height=112]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 251905.jpg[/img][img width=150 height=109]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 164087.jpg[/img]

Vairāk bilžu var apskatīt ŠEIT

Daži parametri

Trauka izmērs: 163x66x40cm, 430l
Ūdens: ~80 litri
Izmantotie materiāli: Mangroves un mopani siekstas, korķakoka mizas un zari, vītola zari, priežu mizas, akmeņi, grunts 2-3mm, telpaugu augsne, keramzīta bloki un keramzīts, elementu savienošanai/nostiprināšanai - silikons un celtniecības putas
Gaisma: 2x80W 6500K, 1x80W 4000K, 1x80W 3000K T5HO (JBL Solar 4 Star uz trosēm karināmā lampa), 9h
Mēslošana: F1 ~4ml + ~2 grami KNO3 dienā, gruntī - Tetra Initial Sticks
Filtrs: JBL CristalProfi e900 + ūdenskritumam sūknis 1000l/h (Resun)
CO2: ~2 burbuļi sekundē, pH 6,8 (Dennerle pH Controller Evolution DeLuxe), ārējais CO2 reaktors
Cita tehnika: Grunts sildītājs 75W, caurplūdes sildītājs 300W, ūdens smidzināšanas iekārta, ultraskaņas miglotājs

No augiem pašlaik ir:

Adiantum capillus-veneris
Anubias barter var. angustifolia
Anubias barteri var. barteri
Anubias barteri var. nana
Blyxa japonica
Cryptocoryne wendtii 'green'
Cyclamen persicum
Dendrobium kingianum
Ficus ginseng
Ficus pumila
Fittonia verschaffeltii
Glossostigma elatinoides
Hedera helix
Hydrocotile leucocephala
Hydrocotile verticillata
Marsilea hirsuta
Microsorum pteropus
Phalaenopsis mini
Philodendron scandens oxycardium
Pistia stratiotes
Pogostemon helferi
Riccia fluitans
Soleirolia soleirolii
Tillandsia butzii
Tillandsia ionantha albertiana
Tillandsia ionantha clumb
Tillandsia sp.
Tortula ruralis
Vesicularia montagnei

Pašreizējie oficiālie iemītnieki ir 4 pundurtetraodoni un ķiršu garneles. Neoficiālie iemītnieki ir zemes daļā - kailgliemeži un sliekas. Bija arī mitrenes, bet cerams, ka vairs nav. Tos mošķus laikam būšu ievazājis no meža ņemtajām sūnām.


Nedaudz par to, kā tas tapa...

Viss iekārtots speciāli pasūtītā 430 litru akvārija kastē, kas novietota uz šim nolūkam izgatavota 84cm augsta, 166cm gara un 66cm plata galda (finiera saplāksnis uz seškājaina metāla karkasa). Starp galdu un stiklu ieliku 8mm biezu putoto polietilēnu.
Kastes iekārtošana sākās ar fona sagriešanu un pielīmēšanu. Tā kā paludārijā visam bija jābūt pēc iespējas dabīgam, fona materiālam izmantoju Zoo Med Cork Tile dabīgā korķa koka mizas blokus, kurus sagriezu vajadzīgajā izmērā un pie stikla pielīmēju ar silikonu. Tā kā labajā pusē bija paredzēts daļu sauszemes augu audzēt arī ārpus stikla sienām, fona blokus piestiprināju arī virs kastes uz stiprinājuma ribām.
Pēc fona piestiprināšanas ievietoju grunts sildītāju visā kastes garumā un virs tā - 2-3mm Depo pirktu gaiši rozā grunti. Ūdenim paredzētajā daļā ievietoju arī grunts mēslojumu (Tetra Initial Sticks).
Tālāk sekoja pati grūtākā daļa - sauszemes būvēšana. Pirms paludārija iekārtošanas izlasīju pusi internetu par šo tēmu, un atklāju, ka pārsvarā tiek izmantoti divi paņēmieni sauszemes būvēšanai. Pirmajā variantā ūdenī tiek sakrāmēti akmeņi un/vai siekstas, kur novieto sauszemes augus, otrajā - hermētiski atdala sauszemi no ūdens ar stiklu vai plastikātu un sauszemes daļā ieber augsni. Tā kā priekšroku dodu visam dabiskajam, bet gribēju audzēt augus, kuriem vajadzēs daudz augsnes, neviens no šiem variantiem īsti nederēja. Tāpēc nolēmu, ka sauszeme jāveido uz materiāla, kas hermētiski neatdala augsni no ūdens, bet tai pašā laikā neļauj tai iekļūt ūdenī. Sadabūt tik daudz akmeņu, lai pietiktu visam sauszemes pamatam, šķita pārāk nereāli, turklāt tas būtu šausmīgs smagums, tāpēc nolēmu, ka akmeņi būs tikai sauszemes "fasādei", proti, vietā, kur ūdens satiekas ar sauszemi. Pārējo nolēmu aizpildīt ar keramzītu, kas ir gana viegls materiāls, turklāt drenējošs, kas nozīmē, ka virszeme nekļūs slapja, bet vienmēr būs gana mitra un tādējādi nebūs papildus jālaista. Kaut kur lasīju, ka keramzītu senāk akvāristi ir izmantojuši kā filtra materiālu, tāpēc iedomājos, ka ūdeni, kas ies uz ārējo filtru, varētu vēl papildus izlaist caur šo sauszemei apakšā esošo poraino materiālu. Kā jau zināms, keramzīts ūdenī negrimst, tādēļ iedomājos, ka vieglāk būs tikt galā ar keramzīta blokiem, virs kuriem uzlikšu dažus akmeņus. Tādēļ sadabūju keramzīta blokus, kurus ar zāģa palīdzību sadalīju nepieciešamajos izmēros un ievietoju virs grunts slāņa kastes labajā pusē. Starp blokiem un kastes sienām atstāju nelielas spraugas, lai ūdens plūsmai vieglāk tecēt. Vairāk vietas atstāju labajā aizmugurējā stūrī, kur ievietoju ārējā filtra ieplūdes cauruli.
Tālākais darbs, kas stiepās vairāku dienu garumā, bija akmeņu meklēšana un kārtošana. Akmeņu savācu no visdažādākajām vietām - no ezeriem, pie upes, no paziņas sētas, bet visvairāk salasīju pie jūras, kur akmeņu lasīšanas nolūkā sanāca kopumā braukt vismaz astoņas reizes.
Akmeņu "fasādes" būvēšana arī tik ātri nevedās, kā cerēts. Kaut gan centos krāmēt tā, lai akmeņi gulstas viens virs otra stabili, dažviet tie neturējās kārtīgi kopā, tādēļ ņēmu talkā silikonu un celtniecības putas, kur tas bija nepieciešams.
Pirms ievietot keramzītu, bija jāizveido upītes gultne, kurai jāsākas no paludārija labā tālākā stūra un jāietek ūdens daļā. Sākumā bija plānots izmantot filtra izteku, bet sapratu, ka tādā gadījumā ūdens daļā neveidosies gana efektīva ūdens plūsma. Tādēļ tika iegādāts ūdens sūknis (Resun 1000l/h), ko paslēpu aiz akmeņiem pie aizmugurējās sienas starp sauszemes un ūdens daļu. Starp sūkni un labo aizmugurējo stūri ievietoju santehnikas veikalā iegādātu cauruli, kas tika paredzēta aprakšanai un caur kuru izvilku gan sūkņa elektrības vadu, gan izplūdes cauruli, gan arī grunts sildītāja termostata sensoru. Upītes gultnei nolēmu izmantot četrkantaina iegarena puķu poda paliktni, kuru abos galos apgriezu un savienoju ar bonzai kociņiem paredzētu četrkantainu puķu podu, kurā iestiprināju sūkņa izplūdes cauruli. Upes izteku jeb dīķīti aplīmēju ar korķa mizu, bet upītes krastus ar akmeņiem. Gultnē iebēru smalku akvārija grunti. Viss šis veidojums tika nostiprināts ar akmeņiem un celtniecības putām.
Pirms visa aprakšanas vēl bija kaut kur jāizvelk filtra izplūdes caurule. Nolēmu to ievietot gofrētā caurulē, ko izlaidu blakus iepriekš pieminētajai santehnikas caurulei, bet tālāk to ieraku gruntī līdz pat kastes kreisajam aizmugurējam stūrim, kur veidoju otro pavisam nelielo sauszemes daļu, ko dēvēju par saliņu. Šī daļa atšķiras ar to, ka fasādei izmantoju, nevis akmeņu grēdu, bet korķa mizas bloku, kura vienu galu piestiprināju pie kastes kreisās malas, bet otru pie aizmugurējās. Arī šeit pamatam tika izmantots keramzīta bloks, pie kura korķa mizu piestiprināju ar celtniecības putām. Zem korķa mizas bloka izvilku gofrēto cauruli ar filtra izplūdes cauruli, kurai galā uzmaucu filtra koplektā esošo straumes izlīdzināšanai paredzēto uzgali. Tālāk keramzīta bloki tika apbērti ar keramzītu, bet virs keramzīta - istabas augiem paredzētā augsne. Pēc tam arī ielaists pirmais ūdens un iestādīti pirmie sauszemes augi.
Drīz vien arī ūdenī mēģināju šo to iestādīt, bet augi diemžēl tur ātri vien nonīka. Nācās testēt ūdeni, lai atrastu cēloni. Pirmais, ko pamanīju - ūdens bija neparasti mīksts, turklāt dīvainā kārtā kopējā cietība bija zemāka par karbonātcietību. Pēc tam ievietoju pH kontrolieri, kura rādītāji uzskrēja līdz maksimāli iespējamiem. Noskaidroju, ka pie vainas keramzīta bloki, kas satur cementu un tādēļ izdala sārmus ūdenī. Pēc tam sekoja pāris mēnešu ilga ūdens mainīšanas sezona, kad mainīju ~80% ūdens 2-3 reizes nedēļā. Kad pH līmenis nedēļas laikā vairs nepacēlās augstāk par 7,8, tad pievienoju CO2 un iestādīju dažus augus, kas auga pat diezgan labi.
Tomēr drīz vien ūdeni piemeklēja jauna sērga - ciano baktērija, ar kuru cīnījos aptuveni 9 mēnešus un uzvaru sāku gūt pavisam nesen, dozējot KNO3, lai izmainītu fosfātu un nitrātu attiecību.

Galvenās izmaiņas, kas darītas ar paludāriju no tā startēšanas līdz šim brīdim:
 • Pievienota tehnika: CO2 ar ārējo reaktoru un pH kontrolieri, ārējais caurplūdes sildītājs, laistīšanas iekārta ar taimeri
 • Palielināts apgaismojums no 2x80W uz 4x80W
 • Jaunas dekorācijas - lielais vītola zars labās puses sauszemes daļā, korķa koka zari un mizas gabali no Portugāles
 • Jauni iemītnieki - pundurtetraodoni (meklēju pusgadu, kamēr dabūju) un ķiršu garneles
 • Daudz jaunu augu, kā vienus no galvenajiem var minēt tilandsijas un mini falenopšus, kurus iemācīju augt piestiprinātus pie korķa mizas
 • Izdevies vairākus akvārija augus pieradināt augt ārpus ūdens
 • Veiksmīga cīņa ar ciano baktēriju
 • Uzsākta zemūdens ainavas izveide un iestādīti pirmie paklājaugi
Tuvākajā laikā plānotie uzlabojumi:
 • Jāuzlabo mēslošanas tehnika
 • Jāsaaudzē paklājaugi, lai zem ūdens izveidojas skaista ainava
 • Nedaudz jāpārkārto sauszemē esošie augi un gaisa augi
 • Laistīšanas iekārtas izsmidzināšanas uzgaļi jāizvieto efektīvāk un jāpiepērk vēl daži uzgaļi
Vairāk informācijas un attēlus varat aplūkot http://zooistaba.id.lv
http://zooistaba.id.lv
Lietotāja avatars
magnola
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 362
Pievienojies: Otr Jan 27, 2009 11:04 pm
Atrašanās vieta: Rīgas raj.
Vecums: 36

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt magnola » Tr Jūn 22, 2011 9:15 am

WOW! Skaisti!  :applause:
360l akvārijs
artursj
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 296
Pievienojies: Piekt Feb 05, 2010 8:27 am
Atrašanās vieta: Ķekava, Rīga
Vecums: 35

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt artursj » Tr Jūn 22, 2011 10:34 am

fantastika!  :applause:
spiets
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 447
Pievienojies: Sv Okt 17, 2010 10:31 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 35
Contact:

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt spiets » Tr Jūn 22, 2011 11:50 am

Man arī patīk! Galvenais, ka tas nav līdz pusei pieliets akvārijs, kas nosaukts par paludāriju. Te ir piestrādāts, gan pie dizaina, gan pie tehniskiem risinājumiem. Un tas priecē! Turpini mūs informēt! Ļoti interesanti!
briedis
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 492
Pievienojies: Cet Jan 15, 2009 12:18 pm
Atrašanās vieta: Riga, centrs
Vecums: 36

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt briedis » Tr Jūn 22, 2011 12:05 pm

Izskatās iespaidīgi.
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3184
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 52

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Haxiz » Cet Jūn 23, 2011 3:03 pm

Skaisti, pārdomāti un vienkārši - kolosāli! Kaut ko šādu, es redzēju Austrijā, vienā no pilsētām, kādā kafeinīcā. Tur bija 4 līdzīgi paludāriji un tie atradās starp galdiņiem. Tieši kad bijām tur iegājuši, tad viena no Itāļu telekompānijām, laikam Rai Uno, cik atceros, šos filmēja.
Tiešām iespaidīgs skats un arī apraksts izdevās pa pirmo!  :applause:
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 229
Pievienojies: Tr Dec 16, 2009 11:25 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 36
Contact:

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Darkheart » Cet Jūn 30, 2011 3:44 pm

Galvenās izmaiņas pēdējos 2 mēnešos:
1) Veikta neliela falenopšu un tilandsiju pārkārtošana.
2) Četriem mini falenopšiem nācis klāt piektais + iestādīts vaniļas orhidejas stādiņš.
3) Nomainīju 2 lampas - Osram 3000K un 4000K pret AquaLight 6500K.
4) Izravēti visi garie augi.
5) Izmainīts grunts reljefs, veidojot pakalniņus un padziļinājumus.
6) Mazliet pārkārtoti anubiasi un iepirkti jauni anubiasi, kas tagad kreisajā pusē pie saliņas veido anubiasu biezokni.
7) Anubiasiem priekšplānā sastādīta marsīlija.
8) Zemūdens labajā pusē iestādīti jauni augi - blyxa japonica, glossostigma elatinoides un viens pogostemon helferi (šos es gribētu vairāk, bet pagaidām neesmu dabūjis).
9) Nomainīts mēslojums uz VIMI MICRO.
10) Cīnos ar ciano pēcteci - zaļo putekļu aļģi un pamīšus ar zaļo punktu aļģi, mēģinot atrast līdzsvaru un izmantojot Disbalansu kontrolēšanas metodi.

Izvērstāk var palasīt ŠEIT.

Dažas bildes (klikšķināt, lai redzētu pilnā izmērā):

[img width=150 height=112]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 180002.jpg[/img]  [img width=150 height=113]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 228869.jpg[/img]  [img width=150 height=99]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 812200.jpg[/img]
Kopējais skats, kreisā un labā sauszemes puse

[img width=350 height=43]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 231466.jpg[/img]
Zemūdens daļas kopskats

[img width=150 height=59]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 314031.jpg[/img]  [img width=150 height=53]http://zooistaba.id.lv/images/joomgalle ... 799575.jpg[/img]
Zemūdens kreisā un labā puse
http://zooistaba.id.lv
Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 229
Pievienojies: Tr Dec 16, 2009 11:25 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 36
Contact:

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Darkheart » Sv Jūl 03, 2011 11:33 am

Tā kā visi saka un raksta, ka pavairot tetraodonus esot ļoti grūti un to izdodas tikai retajam, bija liels pārsteigums, kad vakar ieraudzīju pašā paludārija vidū pie grunts peldam 3mm sīkpundurtetraodoniņu. Mazais tagad pārcelts uz garneļu/gliemežu akvāriju, kur, tam būs lielākas iespējas izdzīvot (pieejamas dažāda veida sīkbūtnes).
Pārcelšanās laikā mazuli nofotografēju plastmasas bļodā:
[img width=150 height=97]http://zooistaba.id.lv/media/k2/items/c ... b312_S.jpg[/img]
http://zooistaba.id.lv
Lietotāja avatars
Korfa
LAK biedri
Atbildes: 561
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 9:19 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 35

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Korfa » Cet Jūl 07, 2011 9:58 am

Man ļooooti patīk! Kopskats ļoti labs.
Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 229
Pievienojies: Tr Dec 16, 2009 11:25 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 36
Contact:

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Darkheart » Cet Jūl 07, 2011 10:57 am

Paldies! :)

Varbūt ir kādas idejas, ko dizainā varētu uzlabot?
http://zooistaba.id.lv
Lietotāja avatars
Korfa
LAK biedri
Atbildes: 561
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 9:19 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 35

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Korfa » Pirm Aug 08, 2011 1:51 pm

Es tur vēl ieliktu miniatūrās orhidejas - citus veidus, ne falenolopšus.
Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 229
Pievienojies: Tr Dec 16, 2009 11:25 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 36
Contact:

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Darkheart » Pirm Aug 08, 2011 3:29 pm

Tāda doma man arī bija - kaut kur pie saliņas vai uz zariem uzlikt un vēl kādu pundurtilandsiju klāt. Tās pavisam mazās orhidejas nav viegli dabūjamas.
http://zooistaba.id.lv
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3184
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 52

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Haxiz » Otr Aug 09, 2011 5:27 pm

Latvijā ir orhideju biedrība, un pie meitenēm var visu sarunāt  ;). Mums vasarā bija kopīga izstāde Dabas muzejā un tur bija arī dažādas mazās orhideju škirnes.
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Lietotāja avatars
Darkheart
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 229
Pievienojies: Tr Dec 16, 2009 11:25 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 36
Contact:

Re: Darkheart paludārijs

Atbildēt Darkheart » Otr Aug 09, 2011 8:44 pm

Jā, zinu par to biedrību. Viena no tās dalībniecēm man jau pārdeva vairākas tilandsijas un divus mini falenopšus. Arī izstādē redzēju, pat nopirku tur vaniļas orhidejas gabaliņu, kura paludārijā man jau izaugusi divtik gara. :)
http://zooistaba.id.lv

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis

cron