Lapa 1 no 1

Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Otr Aug 08, 2017 12:12 pm
zaraza
Ir man tāds mazs projektiņš-eksperimentiņš - pusierakta vanna ar parastiem ezermalas dūkšņu augiem:
Attēls
Attēls
Attēls
Attēls

Pati redzu, ka melnās plēves mala neko labi neizskatās - turpinu apdomāt, kā tās foršāk noslēpt. Apmūrēt ar akmeņiem negribu, jo tad tā konstrukcija kļūs baigi monumentāla. Nesen Depo redzēju kaut kādu ar akmentiņiem aplipinātu ne ta ruberoīdu, ne ta plēvi ruļļos - iespējams, ka iegādāšu ko tādu un apklāšu malas. Savukārt objekta augstums un tas, kas iekšā ūdenī darās, mani pilnībā apmierina - var piesēst uz maliņas, garāmskrienot nav obligāti jāskatās zem kājām, ūdens ir dzidrs, nesmird, pūslene skaisti zied, cūkausis briedina sēklas. Velnarutkam gan laikam tā ziedēt vairs neļaušu - baigi izgāžas, taču jaunās lapiņas arī viņam izskatās ļoti glītas.

Tomēr pati būtiskākā problēma ir - ziema. It kā augi visi ir no blakējā ezera krasta dūņu pickas izlīduši - tad jau droši vien var mierīgi sasalt un pavasarī augs no jauna. Ko darīt - smelt visu ārā, atstājot tikai dūņas ar sakneņiem, vai varētu arī atstāt, lai salst ledū? Bet kas notiks ar vannu, ja tajā atstās ūdeni? Saplēsīs gabalos vai tomēr izturēs, pastumjot ledus vāku uz augšu? Domāju, ka labā ziemā sasals līdz apakšai, jo ierakta jau ir tikai kādus centimetrus 30 zem zemes.

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Tr Aug 09, 2017 7:43 am
Maarcis
Arī smuks elements izveidots! :applause:
Esošos augus var mierīgi atstāt pārziemošanai arī tik seklā ūdens tilpnē.

Vienīgais par vannu gan šaubos, ka varētu izturēt ziemu, piemēram, mani radi vienmēr uz ziemu iztukšo lielās mucas, kurās visu cauru vasaru ir liets ūdens, lai vakaros laistītu dārza augus. Ziemā tās stāv otrādi apgāstas tukšas. Varbūt to vannu labāk ierakt Jums zemē? Neesmu pats praktiski saskāries, iespējams arī, ka čuguna vannas no padomju laikiem ir superizturīgas. :)

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Tr Aug 09, 2017 8:11 am
Haxiz
Vannas ir drusku konusveidīgas un ledum sasalstot tas tiek spiests uz augšu nevis uz paralēliem vertikāliem sāniem. Mucas ledus saplēš, bet pat plānas fajansa zupas bļodiņas nē. Ziemā tādas ir atstātas daudzreiz ārā. Tā pat no bērnības atceros ka vannas ir stāvējušas ārā visu ziemu ar ūdeni kur vasarās dafnijas audzēju. Pie tam ja tā ir ierakta, tad ar kādu spēku ledus cenšas malas lauzt uz āru, ar tādu pat spēku sasalusī zeme to spiež atpakaļ. Tur fizika darbojas.

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Tr Aug 09, 2017 10:53 am
zaraza
Nu, redz, taisni par to konusveidīgumu es arī domāju - pietiks vai nē. Ierakta gan nav dziļi - redzi, tikai līdz pusītei, vairāk par 30 cm nesanāks. Tā bija tāda mana fiksā ideja, jo peļķe zemē šķita pārāk plakani, bet īsta vanna pilnā augumā savukārt par augstu. Vizuāli un praktiski - man patīk! Bet ar to salcietību sāku tagad aizdomāties...

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Cet Jūn 07, 2018 9:31 am
zaraza
Vanna ir pārziemojusi, taču plēve gan ne - pavasarī visu izkrāmēju un pārtaisīju. Tā kā vannai dibenā bija plaisa (tā ir veca, nekam citam nederīga vanna), tad sametu vannas dibenā betonu pa virsu hidroizolācijas slānim (no remonta paliek visādi spaiņi mājā). Un nokrāsoju ar krāsu ārdarbiem - nu to, ko uz rūsas var krāsot. Nemaz negaidīju, ka tik forši sanāks ar zaļu krāsu - tā vanna tagad izskatās kā no malahīta!
Attēls
Galvgalī - uz rabarberlapām darināta putnu dzirdinātava. Tagad man viss patīk! Noņemot plēvi gan atradās vēl viens caurums - augšmalas noteka :D Tāpēc vannā pazems ūdens līmenis. Pie nākamās betonjaukšanas vajadzēs aizlipināt arī to :)

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Cet Jūn 07, 2018 3:29 pm
Maarcis
Izskatās pat ļoti, ļoti skaisti! ^^ Vasarā pat var ielaist kādu gupiju pārīti, kas noteikti savairosies lielākos apjomos un bērniem/ciemiņiem varētu priecēt acis par dzīvību skaistajā dīķi.

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Cet Jūn 07, 2018 3:46 pm
zaraza
Nūuuuu jāaaaaaaa.... Un ko tad ar viņām rudenī? Dekoratīvus ledus kubiņus griezt ar zivtiņu iekšā? Baigā nāvnieku kamera sanāks.

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Cet Jūn 07, 2018 9:06 pm
Maarcis
Kad pienāk rudens var iekšā akvārijā laist vai arī nodot zooveikalam/zoodārzam.
Ja būtu lielāka vanna, varētu pat par kādu vienu smuku koiju vai komētu pasapņot. :) Bet kur zivis ir, tur ir papildus ekstra rūpes uzreiz.

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Cet Jūn 07, 2018 9:51 pm
zaraza
Nu re, tā ka lai jau paliek kā ir. Drusku dzīvības jau tur nonācis tik un tā - ezera gliemeži gan apaļi, gan spici :) Kaut kādus ikrus arī atradu, kamēr pārcilāju no vienas baļļas otrā - varbūt būs krupēni/vardulēni, ja vien tas lērums nav no gliemežiem.

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Cet Jūn 07, 2018 10:31 pm
Maarcis
Diezgan liela varbūtība var būt par varžu ikriem, to jau drīz laiks rādīs. :)

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Cet Sep 13, 2018 11:51 am
Ponds
Dārzkopības kursos māca, ka lietas dārzā nevajagot krāsot zaļas. Skatījos uz bildi un domāju - vai melns vai pelēks tomēr nebūtu labāks. Dīķa dibens, krasti nekad nav zaļi, Un vai dziļāk ierakta, tā neizskatītos smukāk. Tagad, lai arī krāsota, tā tomēr ir vanna no atkritumiem. Zemei ieraktai krastus varētu noformēt ar plakaniem dolomīta akmeņiem vai kaut kaut kā tā. Bet ideja laba, arī tagad atsvaidzina dārzu. Savukārt, par betonu vannā. Lai arī dzelzij un betonam ir gandrīz vienādi izplešanās koeficienti, kas ir par iemeslu to kombinācijai dzelzsbetona konstrukcijās, tā ir no čuguna, un tai virsū ir emalja, lai arī veca. Domāju, ka ziemā betons "atsals" no vannas un pavasarī varēsiet pa gabalam ņemt ārā. Ja ūdens būs izlaists, tad, varbūt, arī ne, ja nebūs - gandrīz droši, ka tā. Vietām betonētām konstrukcijām lielāka'nelaime ir ūdens un sals. Ūdens pa mikroskopiskām plaisām iesūcas betonā, sasalst, izplešas un smukā, gludā betona virsma drūp. Tas, piemēram, ir iemesls kāpņu bojājumiem pie vanšu tilta. Rūpnieciski betonam liek speciālas piedevas, (piem. bruģim), dikti vibrē utt. Šaubos vai mājas apstākļos par to visu padomājāt. Bez tam betona minimālajam biezumam vajadzētu būt vismaz 5cm, un tad arī , ja ir armatūra vai speciālas piedevas (fibras). Es teiktu, ka ūdens uz ziemu ir jāizlaiž, izplūdes caurums ir jāatstāj vaļā, un vanna ir ar plēvi, vai kaut ko jāapsedz. Tad varbūt..
To, vai vanna necieta pagājušā ziemā, Jūs pateikt, manuprāt, īsti nevarat. Tā jau bija beigta, un palika beigta.. Nez vai saskaitījāt visas plaisiņas un izmērījāt to platumu. Vienu jaunu tādu vai kādu paplašinājumu nez vai redzējāt...
Atvainojos par kritiku, bet tādas nu ir tās manas domas..

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Pirm Mar 02, 2020 10:12 am
zaraza
Lai arī stipri vēla, tomēr vēl viena atskaite par vannas-dīķa dzīvi cauri ziemām.
Ūdeni no vannas es ārā nesmēlu (nesaprotu, ko jūs domājāt ar izlaišanu no ieraktas vannas), taču betons zem ūdens neatlipa un nenodrupa - tas ir mitrumizturīgais no vannasistabai paredzētajiem darbiem. Iespējams, ka mikroplaisas aizķep ar dūņām un zemi, bet, manuprāt, tas ir okei - ūdens līmenis nezūd (noziemota otrā ziema pēc betonēšanas). Augšmalas noteku es aizlipināju un neredzu no tā nekādas kaites - ja ūdens ir par daudz, tas iet pāri malām, bet apkārt vannai taču ir pļava, nevis vannasistaba.
Ko tur māca dārzkopības kursos, tas lai paliek dārzkopības kursos - malahīts ir dabisks materiāls un kāpēc lai to neizmantotu? Lieliskā zaļā krāsa gan mani priecēja tikai vienu vasaru (2018.gads - fantastiska "malahīta" vanna)... Tā gan zem ūdens visa atlupa nost - taisni kā jūs paredzējāt betonam :( Virs ūdens - izdzīvoja, bet tam nav nekādas jēgas, jo kaķis lēkājot ar nagiem tāpat visu nodrāž nost (2019.gads - bēdīgs un noskrāpēts skats, bildes nebūs, jo kauns rādīt). Man ir plāns šīpavasara atsvaidzināšanas darbiem (2020.gads) - ja izdarīšu un atcerēšos par šo forumu, tad ielikšu bildes ar rezultātu. Doma ir aplīmēt ar sīkajiem akmentiņiem-olīšiem malas, varbūt uz ruberoīda pamatnes, lai ir noņemamas, bet varbūt tāpat pa taisno uz vannas malas ar kādu elastīgo līmi (tad gan nav skaidrs, vai atkal izturēs ziemu).

Nekad nenožēlošu to, ka vanna nav ierakta zemē pilnībā - tāda zema peļķe, caurums pļavā, mani tracinātu katru reizi garāmejot un izskatītos pēc akača, kur viegli iegāzties. Augstums ir ideāls gan lai redzētu dīķīti jau no attāluma, gan lai ērti apkoptu.

Re: Vanna-minidīķis - ko iesākt?

Autors: Pirm Mar 16, 2020 6:14 pm
Maarcis
Prieks, ka izdodās viss. :)

Varētu kādu follow-up bildi šajā sezonā ielikt, lai ir kur pamielot acis. ;)