KOI karpas dīķim

Lietotāja avatars
Maarcis
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 795
Pievienojies: Cet Jūl 17, 2014 3:22 pm
Atrašanās vieta: Rīga/Tukums/Inčukalns
Vecums: 30

KOI karpas dīķim

Atbildēt Maarcis » Otr Jūl 19, 2016 10:40 am

Sveiciens, Latvijas dīķu īpašniekiem!

Tā nu ir sanācis, ka manā īpašumā ir nonācis zemes gabals, kurā arī ir neliels dīķis. Līdz ar to viens akvārijs mājās un otrs brīvā dabā. :)

Pamazām sākšu tā attīrīšanu, bet pa to laiku paralēli domāju par iemītniekiem, ko varētu tur ielaist, piemēram, košās KOI karpas, kas peld parasti pa ūdens virspusi.

Vai kāds savā dīķī tās tur, un kur tādas Latvijā var atrast? Cik meklēju internetā, tad var laikam arī pasūtīt pat DINO ZOO veikalos menedžerim, bet tā vēl nav pārbaudīta informācija.

http://moderniedarzi.lv/lv/raksti/zivis ... -elements/
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3168
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 52

Re: KOI karpas dīķim

Atbildēt Haxiz » Otr Jūl 19, 2016 11:05 pm

Varu Tevi savest kopā lielāko KOI karpu audzētāju Latvijā un Baltijā, bet saku uz reizi, tur ir eksemplāri, kas maksā pat ap 1K kurus viņš pats vedis no Japānas. Dabiski, ir arī lētuči pa kādam cēnerim. ja interesē kas konkrēti, tad varu arī šo to piedāvāt no akvārijos audzētiem mazuļiem nerīgā. Saki kas un cik uz sirds :)
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Reader
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 71
Pievienojies: Sv Sep 27, 2015 5:14 pm

Atbildēt Reader » Pirm Jūl 25, 2016 12:29 am

Mēģinu iedomāties, kā varētu izskatīties karpa par 1K... :confused:
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Cet Jūl 28, 2016 8:53 pm

Piedod, manās acīs ne ar ko savādāk par jebkuru citu, kas maksā ap 30 eur. Bet ir cilvēki, spečuki, retumu turētāji, kas to noteikti mācēs novērtēt, un tur savukārt es viņu acīs likšos 30 eur. vērts. Ir taču tādi, kam nav vajadzīgs Casio pulkstenis ap roku bet vajag Tissot par 10K. Katram savs. Bet es esmu redzējis KOI par 500-700 usd un par to un viņa saimnieku tikai priecājos..
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 159
Pievienojies: Cet Jūn 03, 2010 11:22 am
Atrašanās vieta: Vidzeme

Atbildēt Ponds » Otr Aug 02, 2016 11:35 am

KOI karpas ir skaistas, aug lielas un pārsvarā arī Latvijas ziemās pārziemo bez visiem tiem 3,5 metriem, kā tas tajā tulkotajā rakstā minēts. Tomēr tās ir kaprīzākas par citām dekoratīvām zivīm. Un tad, ja aiziet bojā, ir dikti žēl, it sevišķi, ja maksāta lielāka nauda. Tāpēc manā skatījumā tās nav optimālākās Latvijai. Principā var koijas mēģināt sagādāt, švakākie eksemplāri pat šād tad ir dabūjami Depo par kādiem 10-15 eiro, tomēr iesaku sākt ar komētām. Tās ir rada mūsu karūsām, bet sarkanas un raibas. Faktiski tās ir zelta zivtiņas, kas, kā izrādās, itin labi dzīvo mūsu dīķos, un atšķirībā no koijām, arī labi vairojas. Tās arī var dabūt Depo šad tad, maksā ap 10 eiro.'Tās ir ļoti izturīgas. Dzīvo pa ūdens virsu, gan laikam pie nosacījuma, ka baro ar peldošo barību. Ja arī kāda pa ziemu aiziet bojā, atkal savairojas, Vēl ir orfas, zinu, ka veiksmīgi Latvijā un Igaunijā pārziemo, bet man tādas nav bijušas..
Un vēl- ņem vērā, ja dīķī ir zivis, tad tas pasliktina ūdens kavlitāti. Protams, var dzīvot ar zaļo zirņu zupu, bet , lai ūdens būtu kaut cik tīrs, ir vajadzīgs filtrs... Ja nu vienīgi dīķis ir pietiekami liels, bez mākslīgā seguma ar daudz augiem un maz zivīm. Tad šādā ekosistēmā vairāku gadu laikā iestājas ekoloģiskais līdzsvars...
Lietotāja avatars
Maarcis
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Maarcis » Otr Aug 23, 2016 2:49 pm

Sapratu, ir viela pārdomām. Līdz zivju iegādei un palaišanai dīķī ir vismaz 12 mēnešu periods priekšā izskatās.

Paskatīšos arī komētas, par tām nebiju lasījis.

Filtrācija ir lieta, ko es neesmu apskatījis.

Šobrīd man tas dīķis ir jāiztīra, jo 70% ir aizaudzis ar sūnām, zālēm utml. Tas ir bez mākslīgā klājuma, bet pats dīķis gan varētu būt mākslīgi rakts kaut kam. Ir tikai daži pleķīši, kuriem ir atklāti redzams ūdens. Dziļumu esmu vienā vietās mērījis ~ 3 metriem, bet tā laikam arī ir dziļākā vieta, iepriekšējais saimnieks nezināja, bet teica, ka ir gribējis visu aizbērt ciet kaut kad ar grants kravām, lai zemes gabalu izmantotu apbūvei. Bija jau izracis novadgrāvi lāpstas platumā un 80 cm dziļumā, lai pamazām dīķi varētu nosusināt.
Neesmu tā mērījis dīķa izmēru, bet varētu būt ap 12mx5m apmēram izmēros, nav tāds taisnstūris vai ovāls, bet ar robotiem krastiem. Apkārt krūmājus esmu apzāģējis, tagad ir brīva pieeja klāt pie krasta līnijas beidzot.

Skatos arī kaut kādus saprātīgus darbu veicējus uz rudeni, jo ar rokām to visu nav reāli iespējams izdarīt pašam, ja nav milzīgs fanāts rušināties pa dīķa audzēm. :)
Dīķa tēma man ir jauna un neapzināta, ļoti noderīgi ir palasīt kā citiem ir gājis pa ziemām ar āliņģu raķšanu un citām lietām.
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Tr Aug 24, 2016 11:06 am

Vairākos avotos teikts, ka karpas un karūsas (koijas un komētas) dikti bojā ūdeni. Nezinu, man nav bijušas citas. Iesaka orfas- arī Latvijā dabūjamas (Depo gan redzējis neesmu)- tās esot tīrīgākas, vairāk pa dīķa virsu dzīvojas. Tās arī labi pārziemo.
Par raktajiem dīķiem ar dabīgo dibenu pameklē Māra Mālkalnieša darbus. Ne pārāk sen bija viena viņa grāmata, šogad pirmajā pusgadā bija viņa rakstu sērija Dārza Pasaulē par šo tēmu. Par cik man ir plēves dīķi, drusku zinu par tiem, savukārt Mālkanietis, lai arī daudz kur viņam nepiekrītu, viņš skatās no "melioratora" pozīcijām...
Piemēram viņš saka- vajag izrakst skatakas, gadu vērot līmeņa svārstības, un tikai tad rakt.
Bet - varbūt to dīķi vari taisīt mazāku, izrakto zemi turpat apkārt izlīdzinot, un likt plēvi (speciālo dīķu)
Galvenā priekšrocība - var visu kontrolēt - ūdens līmeni, augus, zivis.
Dabiskais raktais dīķis var ātri pieaugt ar glīvenēm, kas tagad ir liela nelaime, iztīrīt to lāga nevar utt. Ja dīķi taisat smukumam, ne biznesam, tad es ieteiktu tādu variantu.
Lietotāja avatars
Maarcis
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Maarcis » Sest Apr 15, 2017 12:41 pm

Liels paldies par sākuma vadlīnijām. Es atradu pagājušajā gadā to grāmatu, saucās "Ūdenstilpes tavā dārzā". Šogad arī RIMI veikalā stāvot rindā pie kasēm bija neliels viņa raksts par dīķu veidošanu žurnālā "Dārza pasaule".
Jā, viņam ir liels uzsvars uz to, ka ir jāizrok bedres pārbaudei ar līmeņu svārstību novērošanu utml. Par dziļajām un seklajām āderēm, virzieni pēc debespusēm un citi jaunumi, par ko es nekad nebiju iedomājies, kas ir jāievēro veidojot dīķi.

Šogad 06.03.2016 tika uztaisīts viens rakums - 1x1 metrs laukums ar dziļumu ~2 metri. Attālums no dīķa - 10 metri. Pēc nedēļas ūdens bedrē bija satecējis un pacēlies līdz līmenim, kas ir 150 cm.
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Tr Mai 10, 2017 11:47 am

Nu re, viss notiek...
Apsvērumi par dziļumu - Latvijā sasalšanas dziļums Vidzemē, pēc celtniecības normām ir 1,3 metri. Dīķi tā neaizsalst. Tur ir par 2/3 vai vismaz pusi mazāk vismaz. Zivīm, lai paziemotu, vajag nesasalušu ūdeni. Manuprāt, Latvijā tas minimālais dziļums ar'ī tas būtu. Savukārt, ja dibens ir dziļāks par 2 metriem, veidojas mirušās zonas, tur neaizsniedzas saules gaisma, augi neaug.. Lielas jēgas no tā nav.
No šī viedokļa optimums būtu līdz 2,2 metriem. Ārzemju lapās ir citas rekomendācijas, bet pārsvarā tās nāk no dienvidzemēm... Tās varētu būt arī tā sauktās "ziemošanas bedres"- tas ir , šāds dziļums var būt tikai atsevišķās vietās. BET - pēdejo gados lielākā nelaime ir dīķu aizaugšana. Zivis producē labu mēslojumu, it sevišķi ja to ir daudz ,un tās barojat. Tad nu , piemēram, glīvenes aug no 2 maetriem pat. Un ja tās ir, tad no tām vaļā var tikt tikai ar ekskavatoru, saka Mālkalnietis. No šī viedokļa dīķis varētu būt ar'ī dziļāks. Diemžēl stāvus karstus taisīt nav labi, tāpēc līdz lai līdz šādam dziļumam tiktu, vienalga no krasta būs mazāk. Un augs griezdamies. Ūdens augi pārsvarā barojas no ūdenī izšķīdušajām barības vielām, tāpēc tas notiek pat dīķos ar māla dibenu.. Savukārt, pīles vai citi ūdensputni, tās "iestāda" vienmēr...
Jaunam dīķim to sākumā nenovērtēsiet, bet, manuprāt, tā ir liela nelaime. Tāpēc man dīķi ar dabisko dibenu nepatīk - jo tos nevar kontrolēt ,un tos grūti uzturēt kārtībā.
Lietotāja avatars
Maarcis
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Maarcis » Sv Jūn 25, 2017 10:05 pm

Šobrīd ir pāris atjauninājumi šim projektam.

Dīķa perimetrs ir atjaunots, krasti no divām pusēm ir izveidoti lēzeni, bet otrās divās pusēs tomēr ir palicis iepriekš esošais stāvais krasts.
Dīķim dziļākā vieta ir izrakta ~3.5m, sasniedzot smilts slāni. Ja tiek tīrīts, tad līdz galam neko lieku neatstājot.
Mazāk kā nedēļas laikā dīķis bija lēnā garā pietecējis ar ūdeni.
Nedaudz pielaboju esošo novadgrāvi, lai ūdenim būtu kur aiztecēt, ja būs lielas lietavas, vai arī kad kustu sniegs pavasarī.

Zemāk varēsiet redzēt arī nedaudz attēlus.

Šajā nedēļā agri no rītiem bija manāmas peldam divas meža pīles, kas bija atlidojušas no tuvējās ūdenstilpnes - tātad visticamāk kaut kas notiks ar dīķa floru.

Pēc ~apmēram mēneša dīķī ir parādījies pirmais lielākais iemītnieks (abinieks) - zaļā varde.

Zivis šogad noteikti netiks laistas iekšā, jo dīķa flora ir absolūta "nulle" pagaidām. Protams, nagi niez, bet būs jāapbruņojas ar pacietību.

Ar glīvenēm postaža varētu piemeklēt.. Lasīju literatūru, kur bija pieminēta no siltākām zemēm (Polija, Lietuva, Baltkrievija) audzējama zivs mūsu dīķos ar nosaukumu Baltais Amūrs, kas mūsu platuma grādos nevairojas, jo nav pienācīga vidējā temperatūra, bet ielaistie eksemplāri var pārziemot. Pieminēts ir tāpēc, ka tas labprāt apgrauž minēto glīveni. Tikai viena blakuslieta - zivs piemēslo dīķi.
Kāds no šejienes ir laidis baltos Amūrus savā dīķī?
Dikis3.jpg
Dikis3.jpg (158.14 KiB) Apskatīts 2258 reizes
Dikis1.jpg
Dikis1.jpg (277.79 KiB) Apskatīts 2258 reizes
Dikis2.jpg
Dikis2.jpg (114.65 KiB) Apskatīts 2258 reizes
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Sv Jūn 25, 2017 10:40 pm

Ar ko Tu tos amūrus barosi? Viņi izrīs visus ūdensaugus, tad Tev būs jāgāž iekšā dīķī katru dienu pa ķerrai ar pļautu zāli lai šie nelīstu ārā un pa nakti neizēstu visu siltumnīcu :yes: . Visi, kas ir ielaiduši savos dīķos šos nezvērus to drīz vien nožēlo. Ir problēmas... Ja domā atstāt tos vienus un citas zivis nelaist, tad vari ņemties.
Lietotāja avatars
Maarcis
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Maarcis » Sv Jūn 25, 2017 10:59 pm

Jā... Par baltā amūra mīnusiem bija rakstīts, ka minētā zivs ēd daudz un ražo arī krietnu apjomu pārstrādātas barības. Dīķis it kā pie ūdens virspuses var būt tīrs, bet pie gultnes duļķis uzkrājies var būt grandiozs no amūra.

Pieturos vēl pie sākotnējās domas - komētas vai koijas, kuras pieminēja tepat vietējie dīķu turētāji.
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Pirm Jūn 26, 2017 11:40 am

Par amūriem un platpieriem drusku ir Mālkānieša grāmatā. Manuprāt, viņš viņus nenoliedza, bet arī neko labu nepateica . Man pašam tādu nav - nav vajadzības, toties ir tuvam radiniekam. Neteiktu, ka glīvenes tāpēc neaug, man šķiet viņiem tās negaršo, toties zāli gan viņš pieved ar tačku. Glīvenes tīra mehāniski, kādas reizes divas pa vasaru. Tur gan ir tikai kādi 1,5m caurmērā. Ir gan arī dzirdēts otrādi, ka šitās zivis dīķi tomēr patīra. Jums ar tiem 3,5 m tās tagad vidū droši vien arī neaugs, pirmās rodas ap malām, un tad vairāku gadu laikā aiziet līdz kādiem 2,5 m. Savukārt, tie 3,5 šogad pārvērtīsies par 3, nākošgad... Man kaimiņos ir viens tāds dīķis. Izraka riktīgi dziļu. Sākumā pat ūdens iekšā neturējās, laikam bija izrakts tik dziļš, ka atraka kādu smilšu slāni vai tamlīdzīgi. Nu kādi 4 m, man šķiet. Kādus gadus 3 tā arī stāvēja. Tad noauga ar zāli un varēja uzpludināt - tur strautiņš cauri tecēja. Nu jau kādi gadi 4 ūdens stāv. Pie kam sākumā bija smuki- uztaisīja peldvietu, ielaida zivis, makšķerēja.. Tagad viss aizaudzis.. Arī vidus. Glīvenes kopā ar zilaļgēm. Sākumā kaimiņš tīrija, ar laivu, izkapti... tagad, šķiet, atmetis ar roku.
Vispār gan akvāriumistiem gan dīķeniekiem nav nopietnu uzticamu institūciju. Toties ir folklora. Tas nozīmē- viens forumos palaiž pīli- visi tiražē. Klasisks piemērs tam ir šāds - "ja jums, kaut ko darot pie dīķa, tajā iekļūst cementa java, tad viss dīķi jāizpumpē..." Tā kā es nezinu autoritatīvu avotu, kas apstiprinātu vai noliegtu amūru derīgumu.. Folklora saka, ka tīra. Kā ir īstenībā? Katrā ziņā ir skaidrs, ka nekāds brīnumlīdzeklis tas nav. Domāju visprātīgākais būt atrast kādu ihtioloģijas avotu, kas detalizēt apraksta amūrus un paltpierus- ko tie ēd, ko ne.. citādi tā viena tante, kas teica, var nebūt zinoša..
PS, ja nāk pīles , būs arī zivis.. Ikri pielīp pie kājām, un tās tos pārnes no viena dīķa uz otru.
Lietotāja avatars
Maarcis
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Maarcis » Pirm Jūl 31, 2017 1:15 pm

Kolēği, jautājums par dīķa aerāciju. Kādu tehniku Jūs izmantojiet, lai nodrošinātu gāzu apmaiņu visos ūdens slāņos?
Gribu uzstādīt dīķim, lai veicinātu dziļo slāņu gāzu/vielu apmaiņu.
Papildus, lai arī pie zivju ielaišanas varētu to izmantot āliņğa saglabāšanai ziemā nākotnē.

Parastie mazjaudīgie kompresori jau laikam nevarēs iepūst gaisu ~ virs 2 metru dziļumam?
Atradu terminu krievu forumos gaisa pūtējs, bet tas man nav izpētīts vēl.
Lietotāja avatars
Maarcis
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Maarcis » Otr Aug 08, 2017 8:36 am

Esmu saņēmis vienu piedāvājumu. Minētā Aeratora instrukcijā gan ir norādīts, ka tas darbojas temperatūrās no +5 līdz +40 grādiem pēc celsija.

Lai izveidotu gan neaizsalstošu laukumu gan pievadīt skābekli izmanto DBMX gaisa kompresorus. Gaisa kompresoru ir iespējams izvietot ārtelpās, ja tas būs pasargāts no ūdens šļakstiem. Vislētāk un vienkāršāk ir izmantot kādu otrādāk apliktu spaini vai plastmasas cementa javas jaucamo vannīti. Jāatstāj tikai maza šķirbiņa gaisa pieplūdei. Kā arī var uzlikt virsū arī mūsu kastīti ventiļiem - http://www.akvedukts.lv/lv/e-noliktava/?item=420510. Iekārta var strādāt arī ziemā pie lielajiem mīnuss grādiem ar nosacījumu, ka iekārta darbosies nepārtraukti.
Jūsu dīķim var izmantot DB-60 kompresoru ar caurplūdi 60 l/min. Difuzora iegremdēšanas dziļumam jābūt līdz 2m lai izvedot gan neaizsalstošu laukumu gan pievadīt skābekli. Zemāk būs informācija par aprīkojumu kas ir vajadzīgs lai nodrošinātu gaisa padevi no kompresora līdz dīķim.

Nepieciešamais aprīkojums sistēmas izveidei:
· Kompresors DB-60 (60L/min) 230V Air Mac - http://www.akvedukts.lv/lv/e-noliktava/?item=111731
· Šļūtene Cristallo AL 10bar 19*26 - http://www.akvedukts.lv/lv/e-noliktava/?item=661110
· Kronšteins ALO difuzoriem 3/4'' iekšējā vītne - http://www.akvedukts.lv/lv/e-noliktava/?item=111794
· Diskveida aerācijas difuzors ALO-320 (50-100l/min) - http://www.akvedukts.lv/lv/e-noliktava/?item=111797
· Savilcējs 20-32 Gemi - http://www.akvedukts.lv/lv/e-noliktava/?item=993008

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis