Kad, un vai tīrat dīķi? Ar ko?

Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 159
Pievienojies: Cet Jūn 03, 2010 11:22 am
Atrašanās vieta: Vidzeme

Kad, un vai tīrat dīķi? Ar ko?

Atbildēt Ponds » Piekt Mai 13, 2011 12:03 pm

Teorija saka, ka ieziemojot dīķi, tam jābūt tīram. Nosēdumi , lapas, zivju mēsli, augu atmirušās daļas pūst, patērē skābekli šajā procesā un producē metānu, kas bojā ūdeni . Dīķis tātad jātīra. Tīrīšana nebūt nav ne viegls, ne tīrs process, lielākam dīķim tas prasa pat nedēļas, augi, zivis kaut kur jāpārvieto utt.  Pagājušo reizi savējos iztīrīju pavasarī, taisījos rudenī arī, gaidīju, kad lapas nobirst, bet pēdējās nobira tad, kad jau bija ledus. Neiztīrīju tātad. Zivis šogad dzīvas, patreiz izpilda visādu numurus, tinas tādā kā kamolā un tādas dikti draiskas.  Varbūt pažēlotās karūsas to izraisa- pavasaris galvā. Ūdens gan man tā kā zūd, nupat jau vairāk nekrītas, meklēšu defektu. Malās ir labi redzams, ka plēve tāda dikti apaugusi. Bet stāts nav par to. Stāsts ir par to kad, un kā tīrat savu dīķi, un ar ko tīrat. Iepriekš es to darīju ar tā saukto šrubi, bet baigais darbs, tagad domāju kādu no augstspiediena aparātiem izmantot. Citiem vārdiem sakot - padalieties ar pieredzi šinī jautājumā.
Pēdējo reizi labojis 1 - Ponds, labots 0 reizi.
WARNING - Keeping Koi IS addictive. It can become an obsession - trust me, I know!
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2341
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 51

Re: Kad, un vai tīrat dīķi? Ar ko?

Atbildēt Mongoose » Otr Mai 17, 2011 2:46 pm

Esmu domājis arī par šo lietu nopietni , bet viss parasti apstājās laika trūkumā un atrunās  :embarrass:
Dīķi tīrījis neēsmu kā no palaišanas , un tas ar katru gadu palika ar vien netīrāks (ūdnes duļķains) uz plēves man ir ~10cm rupja grants , ūdensrozes ar jau viena otra izvikusies no groziem. Domāju tikai par jaudīga sifona uztaisīšanu un šo to pasifonēt, lai gan duļķu kārta nav ļoti bieza. Nesen saņēmos un beidzot izmakšķerēju savas karūsas - palika vēl tikai dažas - un tavu brīnumu , ūdnes palika tīrs (duļķojās tikai pēc lietavām , jo man dīķī tas var ieplūst arī no zālāja kurš ir ap dīķi) Pārējās zivi ir tikai orfas kuras pārvietojās ūdens augšējos slāņos, pie tām arī domāju palikt un par nopietnu dīķa tīrīšanu domas esmu atmetis, jāsaņemās tikai un jāuztaisa tas sifons ar ko nosūkt lielāko daļu mēslus. Protams KOI dīķos šis variants nerullēs jo tagad zinu ko var izdarīt ducis karūsu. Vēl gribētos sameklēt kādus paklājaugus kurus varētu palaist pa dīķa apakšu un kas stipri aikavētu ūdnes duļķošanos un palīdzētu fosfātu un nitrātu pārstrādē. Ja plēve ir plika tad protams tur neko neieaudzēt, bet kā minēju man ir arī grunts.
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Tr Mai 18, 2011 11:52 am

Kad iepriekšējo reizi tīriju, bija ap 30-40 cm bieza mēslu kārta apakšā. Smirdīgi, zaļi, šķidri... Lēju zālē un lasīju zivtiņas ārā...Pēc tam uzliku dibena trapu un uztaisīju, lai no pseido-vortexa  nosēdumi izpumpējas  divas reizes dienā. No turienes tad tiešām nāca dikti netīrs ūdens, tā kā ceru, ka tagad apakšā nosēdumu būs mazāk - vēl neesmu tīrijis. Paredzu, kas tur Tev apakšā varētu būt. Domāju, ka ar sifonēšanu nepietiks un paklājaugi (neesmu arī dzirdējis par tādiem) nepalīdzēs. Nevaru saprast vai tīrīt tagad, kamēr filtri nav palaisti vai vēlāk, domāju arī visas karūsas deportēt. Ar tīrīšanu rudenī kaut kā nesanāk.
WARNING - Keeping Koi IS addictive. It can become an obsession - trust me, I know!
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Cet Mai 19, 2011 3:07 pm

Kas man tur apakšā ir es jau jūtu , jo pa vasaru arī tur regulāri iekrītu  :shark:
Tev ir plika plēve un tikai traps?  grunts esamībai redzu tādu plusu - tas ir substrāts uz kura veidojās gan aerobās gan anerobās zonas , tāpēc daļa mēslu vienkārši slāpekļa ciklā pārstrādājās un izkūp gaisā protams vairākums paliek PO4 un NO3- kuri nav tik kaitīgi zivīm kā amonijs un nitrīti( process tāds pats kā biofiltrā , tikai biofiltrs ar mazāku substrāta daudzumu var paveikt nitrifikāciju daudz efektīgāk , bet tajā nenotiek denitrifikācija kas notiek grunts apakšējos slānos), uz plikas plēves veidosies tikai anerobā zona(tātad slāpekļa ciksls nevar sākties) ar visiem pūšanas procesiem , protams pārmērīgi piesārņotā gruntī arī būs tas pats . Tāpēc jau arī akvārijā ja būs tikai stikla bundža nekad biolīdzsvars neiestāsies ja vien tur nebūs ļoti jaudīgi biofiltri un mehāniskie filtri- tāpēc gribu pa apakšu vēl ko palaist - augi kas aug apakšējos slāņos ir pietiekoši daudz , tikai tie pie mums dabā visi pārsvarā aug upēs ( mīl lielu ūdens kustību) biju sadabūjis no kaut kāda dīķa ko līdzīgu kobombai , tā auga (~15cm gara) - bet viena nelaime , par cik lapiņas ir ļoti maigas tā garšoja arī zivīm :), Jānoķer tās pēdējās karūsas un jāmēģina vēlreiz , iespējams orfas pa apakšu lielu postījumu nenodarīs. Otrs gribu lai ātrāk saaug ūdens rozes un to laukums aizņem vismaz 1/3 no dīķa, jo tas savukārt kavēs zaļaļģu veidošanos saulainajā laikā - man sanāk ka dīķis visu dienu ir tiešu saules staru ietekmē - kas nav labi  :(  UV filtriem atkal ir dārga eksploatācija + elektrības izmaksas. Gribu panākt ko līdzīgu slēgtatai biosistēmai un iztikt augstākais ar vieglu sifonēšanu , jo katrs restarts (lielā tīrīšana) tai neļaus palaisties un visiem procesiem jāsākās no jauna.
Tās protams ir tikai manas domas, jo mākslīgo dīķu uzturēšanā nekas parasti tāds netiek skaidrots.
Protams mans dīķis ir pietiekoši maziņš un tajā ir diezgan grūti visam saiet rāmjos. Paziņam ir plēves dīķis ar ūdens platību ~ 3000m2 - dziļākā vieta ~4m(Latvijā lielākais plēves dīķis - atrodās netālu no Ulmales) neatceros vairs cik tonnas grunts viņš tur sagāza, bet dīķis iegāja rāmjos ļoti ātri - 3gadi - Cik esmu tur bijis ūdens ir ļoti dzidrs visu sezonu - protams ka par jebkādu tīrīšanu tur doma nav un nebūs - tas jau tagad ir izveidojies par stabilu slēgtu ehosistēmu, un plēvi var redzēt tikai ap pāļiem kuri iet dīķī kā laipa ( to aplīmēšani bija vesels pasāciens)
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Cet Mai 19, 2011 8:06 pm

Esmu vairākos avotos lasījis secinājumus, ka nekādu grunti nevajag - galvenokārt tieši tā iemesla dēļ, ka nevar iztīrīt. Ja dziļums ir pietiekami liels, tad arī nekas neaug. Arī upju augi, manuprāt.  Aug seklumos, uz plauktiem utt.  Tajā skaitā zilaļģes ar kurām neviens nemāk cīnīties. Arī populārais paņēmiens, izrakt dīķi, un pēc tam piegāzt to ar akmeņiem tiek noraidīts šī paša iemesla dēļ. Angļi vispār taisa betonētus dīķus pat bez augiem.. Redzot, cik ātri dīķis piedrazojas, manuprāt, grunts piesārņojas  mēneša laikā, un tad pūšanas procesi uzvar nitrītu konvertācijas procesu, jeb tam, kas  apakšā, vairs nav nozīmes. Grunts pēc būtības  ir jāber purvos- veggie filtros utt, kur iet cauri ūdens, un kur augi aug seklumā. Katrā ziņā neesmu redzējis, ka kāds iesaka grunti pašā dīķī ūdens attīrīšanas dēļ- tieši otrādi.
Ekstrēmie koiju audzētāji iesaka nosegt dibenu ar trapiem, lai uzķertu nosēdumus un tos izfiltrētu kanalizācijā. Tad, kad pagājušo vasaru uztaisīju sistēmu, kas nosēdumus izpumpē 2x dienā, katru reizi sākumā nāca biezumi. Katru reizi! Tā kā zivis ražo pamatīgi.
Man īsti tā nav, grunts gan nav,  bet traps ir viens, bet vajadzētu 3.
Paziņam ir izdevies panākt līdzsvaru, kas varētu arī  nozīmēt, ka nav daudz zivju.  Teorētiski balansu, ieviešot vairāk augus, var panāk jebkurā dīķi, bet jo tas ir mazāks, jo nestabilāks. Neatkarīgi no tā vai grunts ir vai nav. Augiem ir jābūt tādā daudzumā, ka tie ir spējīgai pārstrādāt saražotos nitrītus (zivju mēslus)
A par UV filtriem tika daļēji piekrītu. Paši filtri ir dārgi, bet cik dārga iznāk 55w UV filtra (kas jau skaitās jaudīgs) eksplouatācija.- mazāk kā 60w lampiņai. Daļēji tāpēc, ka ar UV jau vien nepietiek, vajag pumpi, un tam jau jaudu var mērī kilovata daļās. Bet atkal - ja ir biofiltrs, tad tas nav tikai UV dēļ utt.
Plēves dīķi ir nepareizi salīdzināt ar dabisku ūdenskrātuvi, jeb tas vairāk atbilst āra akvārijam. Plēves dīķim viss ir mākslīgs- bedre, plēve, ūdens no krāna, zivis.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Tr Mai 25, 2011 11:02 pm

Par to ka Slāpekļa cikls pilnvērtīgi strādā dīķos ar plēvi un grunti es speriežu pēc savas prakses. Jo man nav vispār nekāda ārējā filtra.  Paziņam līdzsvars izdevās  panākt dēļ lielā tilpuma (par lielu uzskatu dīķi sākot vismaz ar kādiem 3 000 m3  minētais 3 000m2 bija tikai viņam ūdens virsmas laukums - tilpums protams viņam ir vismaz x3)  un izvairīšanās no karpu dzimtas zivīm un sabalansēta zivju daudzuma ar apjomu , ielaižot tās tikai pēc normālas augu iesakņošanās, gruntī.
Es negribu teikt ka dīķis nav jātīra , es gribu teikt ka dīķis ar grunti  var pastāvēt tikpat veiksmīgi kā dīķis bez tās , jautājāmu ir tajā ko gribam tajā redzēt. Kristāldzidrs ūdens nav rādītājs tam ka ir izveidojies dīķī līdzsvars. Par cik esmu slinks tad man labāk patīk tendence lai šis līdzsvars maksimāli izveidojās pats , nevis katru mēnesi veikt kādu apjomīgu pasākumu tehnikas apkopēm , lampu mainīšanām un dīķa restratam, labāk atsakos no tādas eksotikas kā KOI un citām karpām kas ir visvairāk atbildīgas tieši par ūdens "sakulšanu"  . Atbalstu domu par purva izveidi caur kuru varētu cirkulēt dīķa ūdens.
Zivju piesārņojams būtu gandrīz vienāds ar to cik zivīm izbarojam barību - karpveidīgām tas ir ļoti liels + visa grunts un viss kas tajā nosēdies tiek filtrēta caur žaunām. Arī dabīgajās stāvošajās ūdenskrātuvēs ar karpveidīgajām zivīm nevienā nav tīrs ūdens, bet biolīdzsvars ir, ar augiem groziņos tas ir grūti panākams ,jo grunts substrats ir gaužām mazs un to visu vajag kompensēt biofiltram , savādāk kā pats izteicies nitrīti uzkrāsies .
Man teiksim gar krastu ir izveidojusies jau diezgan blīva dažādu augu sakņu sistēma gruntī - tikai to nav pašā apakšā. Protams ka ir daudz augu kuri aug pat lielos dziļumos - tajā pašā Usmas ezerā kur grunti var redzēt pat 2m dziļumā ir ļoti bagātīgs augu paklājs - diemžēl viss ko esmu centies no turienes ieaudzēt ir cietis neveikmi - domāju ka mana grunts frakcija tiem vienkārši ir par rupju + zivis tiem nav ļāvušas ieaugt.
Nekad nebūtu taisījis plēves dīķi , ja būtu iespēja izrakt dabīgu ūdenstilpni - nav man vienkārši tā ūdens tajos slāņos līdz kuriem varu rakt, protams arī dīķa apjomi būtu tad citi.
 Jā un augi nitrītus NO2 nepārstrādā , augi uzņem nitrātus NO3 kuri rodās nitrifikācijas procesā - nitrificējošās baktērijas kuras dzīvo uz substrāta (biofiltro, gruntī ...) aerobajā vidē(biofiltrā tas tiek nodrošināts ar straumi , uz grunts šis process ir lēnāks, bet par cik laukums daudz lielāks tad aizstās jaudīgu biofiltru) tos pārvērš nitrātos un tad tikai ir kārta pienākusi augiem , kuri patērē arī fosfātos PO4. Tikai ja mēs augus izmantojam kā nitrātu fosfātu savācējus , tie ir patstāvīgi jāravē , savādāk tas viss turpat paliek. pilns Slāpekļa cikls beidzās tajā pašā gruntī kur anerobajā zonā (grunts apakšējos slāņos) anerobās baktērijas NO3 cavukārt pārvērš slāpeklī un tas burbuļu veidā tiek izvadīts atmosfērā - nevienmēr ja grunts burbuļō tā pūst - protams tas var būt arī sērūdeņradis, bet bieži tas ir slāpeklis un tad var teikt ka Slāpekļa cikls tiešām ir noslēdzies - bez anerobajām zonām (substrāts kurā ir maz skābekļa - grunts apakšējie slāņi , smilts...) nekad nitrāti no ūdens nebūs izvadīti , ja vien netiek audzēti un ravēti daudz augu, mainīts ūdnes un veikti citi profilakes pasākumi.
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Pirm Mai 30, 2011 10:34 am

Brīvdienās iztīrīju lielo dīķi. Deportēju visas karūsas , atstāju tikai krāsainās.  Karūsas bija ap 130, tās ir sekas no tā, ka pagājušo gadu 3 pažēloju. Ielaidu sarkanās nolaistajā mazajā dīķī. Pirms tam tīriju apmēram pirms gada- var novērtēt, kas pa gadu sakrājies. Apakšā bija lapas,  sagāja 2 tačkās, bet dūņu gan bija daudz - domāju, ka pārsvarā zivju mēsli, 30, 40 centimetru bieza šķidru zaļu sūdu kārta, kura smird tā, ka smaka pazūd tikai pēc otrās dušas, Izsūcu, cik varēju, bet beigas vienalga bija jāsmeļ ar spaiņiem.  Tur kur kārta biezāka, "sūdisms" izteiktāks un smird trakāk. Nav man nekādas ticības, ka tur kaut kas ,derīgs, atskaitot pūšanu, var notikt. Augt ar diez vai. Seklākos dīķos varbūt, bet man ir 2,1 metrs un ūdens reti kad ir tik dzidrs, ka gaisma tiek līdz dibenam. Dziļumā, aukstumā, un tumsā, manuprāt, tikai pūst, un viss.
Kārtējo reizi nopriecājos, ka neesmu salicis akmeņus apakšā - nebūtu iespējams iztīrīt un redzēt tos ar nu nekādi nevarētu. Nomazgāju riktīgi plēvi. Tagad visu nedēļu pumpēšu jaunu ūdeni.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Otr Mai 31, 2011 3:05 pm

Cepuri nost par tādu apņēmību un padarītu darbu. :yes:  Karūsas ar labi ka ir aizvāktas. Krāsainās ir domātas sarkanās ZZ, jeb zelta karūsa kura ir dzeltenīga. Negribi nākošgad pamēģināt tās orfas? Agri pavasaros viņas pie mums var zivjaudzētavā dabūt - cena ar smieklīga atkarībā no tā kāds bijis iepriekšējā gada nārsts 3-20saņķiem par mazuli , izaug līdz 40cm - dīķos parasti 20-30cm dzīvojās tikai augšējos slāņos tāpēc visu laiku var redzēt, vienīgais slikti ja kāds putns apceļ, tāpēc arī viņu populācija mūsu ūdeņos ir ļoti maza, var teikt retums.
  Uz plikas plēves sūdi noteikti tikai pūst , tas ka tur nav gaisma nebūtu nekas , bet tas ka nav substrats gan ir slikti (ir pūšana nav denitrifikācija), bet nu labi - paliekam katrs pie sava - galvenais lai viss notiek.
Ūdens rozes taču Tev aug - tātad gaisma dziļumā pietiek, ne visi augi ir izteikti gaismasmīļi.
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Tr Jūn 01, 2011 9:56 am

Man ir komētas, ko sauc arī par zelta zivtiņām un koijas. Krāsas -sarkanas, raibas, oranžīgas un gandrīz baltas.
Orfas varētu pamēģināt, tik negribu tālu braukt pakaļ, bet nezinu, kur Vidzemes šosejas apkaimē tās var dabūt.
Ūdensrozes aug kastēs uz plauktiem
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Pirm Jūn 20, 2011 12:45 pm

Turpinu stāstu.
Ūdens pumpēšana aizņēma kādu nedēļu. Aka ir, ūdens uzrodas diezgan ātri, tomēr pumpis to izpumpē ātri. Tāpēc uzliku uz laika releja, lai pēc katras pumpēšanas ir miera periods, lai akā ūdens dabū atjaunoties. Tur arī aizgāja vairāk kā nedēļa. Vēl bija zināmas bažas, ka saplūstot dīķiem, tas iepludinās bezskābekļa ūdeni mazajā dīķi , un tur esošās zivis noslāps. Ieliku aeratoru. Nezinu vai tāpēc, vai arī tādēļ, ka ūdens paspēja apskābekļoties, problēmu nebija. Tas bija tas karstais periods, un filtri man ir zemes līmeņa- ieplūde uz pašteci, jeb, kamēr nav sasniegts zināms līmenis, filtrāciju nav iespējams iedarbināt. Līdz ar to tīrais akas ūdens divu nedēļu laika sabojājās, tā,  ka  bija brūns un zaļalģes savairojās pa virsu, sāka jau smirdēt. Ūdensaugus, savukārt, varēja likt tikai tad, kad ūdens sasniedza plauktus utt.
Iedarbināju filtrus ,UV, strautiņu un strūklaku. Šīgada uzlabojums- uz filtriem tiek pumpēts gaiss - tipa tie paši aeratori, kas rada burbuļus zem filtru mačalkām.
Aļģes praktiski pazuda pēc pāris dienām, bet ūdens skaidrojas ar katru dienu , jo vairāk. Tas arī tāpēc, ka uz jaunām medību vietām- citu dīķi, aizsūtīju visas karūsas. Katrā ziņā krāsainās zivis nu labi var redzēt.  Tikai  karstā laikā tās ir pie pašas virsmas, pārsvarā tās uzturas zem ūdensrožu lapām, dzīvojas apmēram 20-60 cm dziļumā,  un nebūt nav tā, ka dzīvo tikai pie dibena. Ūdensrožu grozus gan mēģina revidēt pamatīgi. Es pat apsveru ielikt kādu kasti ar oļiem, lai var paberzēties..
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Otr Jūn 21, 2011 3:20 pm

Aerātoru droši vari citas reizes nelikt , jo Tev dīķa ūdens virsmas laukums ir ļoti liels un skābeklis tajā "iesitās" ļoti ātri , ūdens duļķainība svaigā ūdenī jau arī ir normāla parādība , tas ir pilns ar barības vielām tāpēc strauji svairojās baktērijas(pienains ūdens) un pie spilgtas gaismas zaļaļģes (zaļgans ūdens). Ja ūdens satur arī dzelzi tad tas arī kamēr nooksidējās(brūngans ūdens) un izkrīt noglsnēs paiet pāris dienas.
Komētas-karūsas ap ūdensrožu groziem šeptējās noteikti meklēdamas  jaunos dzinumus, jo tie ir maigāki un der barībai, akmeņi noteikti derēs un neļaus viņām tur rakņāt.
Lietotāja avatars
Ponds
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ponds » Tr Mai 11, 2016 3:58 pm

Tīriju atkal. No sākuma vienu dīķi, tad otru. Caurumus plēvē atradu un salīmēju. Zivis pārliku, pie reizes nošķirojot melnās. Jā, sarkanās , baltās un raibās komētas saražo melnās. Mendeļa likumi, laikam. Nu jau gadus 3 melnās aizsūtu uz citiem dīkiem, bet vienalga rodas..
Vecie "brienamzābaki" (izrādās tā to tērpu sauc) saplīsa, pie kam paši zābaki, ne pvc bikses, nopirku neoprēna variantu. Dārgāks, bet daudz ērtāks un patīkamāks. Zvejniekiem domāts, tiem vajadzētu zināt. Pumpējot ārā, ieliku sūkni divos kopā savienotos papīrgrozos, parasti pumpis vairākas reizes jātīra no lapām, šoreiz nē. Vispār jau lasīju, ja dīķis pareizi uztaisīts, tad tīrīt nevajadzētu. Tas galvenokārt attiecas uz formu, leņķiem un dibena trapu, bet man tas ir virs plēves un zivju sūdu sakrājas daudz. Sieva priecīga, labs mēslojums esot...
Ūdeni sapumpēju atpakaļ, filtrus iztīrīju un palaidu, UV lampu arī, ūdenskritums un strautiņš strādā.
Šīgada nelaime - pīles. Laikam ķeksē ārā zivis. Tās virspusē nerādās. Taisu baidekli, izmantojot līdzīgu ideju kā "Scarecrow Motion Activated Sprinkler".
https://www.contech-inc.com/products/an ... -deterrent
Visi pārejie varianti, skatoties arī youtube klipiņus par zivju gārni, izskatās nenopietni
https://youtu.be/2eARMbyKz68

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis