Laikam melnā bārda

Fretka_
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 86
Pievienojies: Otr Jūn 18, 2013 8:08 pm
Atrašanās vieta: Jēkabpils
Vecums: 30

Laikam melnā bārda

Atbildēt Fretka_ » Tr Okt 09, 2013 9:00 pm

Akvārijs ir jau aptuveni pus gadu. Kaut kur pirms 2 mēnešiem uz augiem sākušas augt aļģes. Sākumā nepievērsu īpašu uzmanību, jo bija knapi saredzamas, bet nu jau mazliet sāk acīs durties.
Tātad akvārijs:
  • Tilpums - 140l
  • Apgaismojums - 2x20w
  • Filtrs ārējais - Tetra EX700
  • Temperatūru turu pie 25 grādi
  • Zivis - 3xHoplosternum thoracatum, 1x skalārija, 2x molinēzijas, viens giriks, viens labeo bicolor un viens piemelodus pictus samiņš
  • Augi - visus neatceros, bet ir kādi 4 anubiasi, kaut kāda paparde un ehinodoras roze, ja pareizi atceros
Baroju zivtiņas ar sarkanajiem tārpiem, šad tad pa maziņām iedodu pārslas un samu pārslas. Ūdeni mainu 1x nedēļā ~30l + nosifonēju grunti akvārija priekšā, kur neaug augi. Testus nekādus neesmu veicis, jo mazliet pažēloju naudu, kad paskatījos uz cenām.
Savas aļģes esmu identificējis kā melno bārdu. Tādi kā matiņi melnā krāsā. Aug tikai uz augiem, kuri ir akvārija vidū. Respektīvi tur, kur vairāk gaismas un lielāka ūdens cirkulācija.
Ar telefonu uzņēmu bildīti, nav diez ko skaidra, bet kaut ko jau saprast var. Tikšu pie kāda labāka aparāta, ielikšu labāku bildi - http://sdrv.ms/15YeG3p

saldudens-alges/viss-par-alem-(aicinu-s ... dalai-)-)/ - šajā tēmā rakstīts, ka man ir jāpārtrauc ūdens maiņa, lai būtu mazāk CO2. Mehāniskā noņemšana tas jau pats par sevi. Cik ilgi tā drīkst nemainīt ūdeni u ko man darīt savādāk, ja tikšu no aļģēm vaļā, lai tās nesavairotos atkal?
spiets
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 417
Pievienojies: Sv Okt 17, 2010 10:31 am
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 35

Re: Laikam melnā bārda

Atbildēt spiets » Cet Okt 10, 2013 11:51 am

Ja nelieto ķīmiju - aļģu iznīcināšanas process ir ilgstošs. Pirmkārt akvārijā vajag sabalansēt augu veidus. Papardes un anubiasi ir lēnaudzīgi un lēni patērē dažādas vielas. Vajag pielikt klāt kaut ko, kas aug ātri. Pie tik maza apgaismojuma varbūt derēs valisnērijas, mazās sagitārijas, javas sūna, najas. Ātri aug arī peldošie augi, kā elodejas un raglapes, pēdējās divas turklāt var iegūt oglekli no ūdenī esošiem karbonātiem. Tikai pie tik maza apgaismojuma peldošie augi lielākā skaitā būtiski samazinās jau tā mazo gaismas daudzumu.
Es jau laikam tieši pastiprinātu ūdens maiņas, lai iznestu no ūdens liekās barības vielas. Kā arī ūdens maiņas ''atdzīvina'' augus, jo no regulārās svaigā ūdens pievienošanas augi sāk ātrāk augt, un tas ir tas, kas vajadzīgs. Ja augi aug spēcīgi, tad arī tie izkonkurē aļģes. Tikai tāda aļģu apkarošana ar ūdens maiņām var ievilkties pat pāris mēnešu garumā.
No ķīmijas var lietot piemēram glutāraldehīdu vai speciāli akvārijiem domātos, piemēram ''accelerator''. Tas dod augiem papildus oglekli, līdzīgi, kā CO2 gāze un pastiprina augu augšanu, turklāt pielejot to mazliet lielākā koncentrācijā tas lēnām iznīcina aļģes. Un ja kaut kur ir saauguši alģu pušķi, tad to var ievilkt špricē un rūpīgi apstrādāt pušķīšus - tie pēc pāris dienām nobeigsies, jo preparāts apdedzina šūnas un aļģe nobeidzas.
Vēl no ķīmijām, var lietot ūdeņraža peroksīdu - to ar ko dezinficē brūces, bet tad rūpīgi jāseko līdzi devām, jo var apdedzināt gan augus, gan zivis. To arī var gan liet ūdenī, gan apstrādāt lokāli aļģu pušķus. Nu un, protams, tad jau vēl ir visi preparāti, kas paredzēti tieši akvārijiem aļģu apkarošanai. Bet pārsvarā tie visi ietekmē arī augu augšanu, un tas nu ir tas kas galīgi nav vajadzīgs.
Jebkurā gadījumā visi aļģu apkarošanas pasākumi ir tikai plāksteris uz brūces. Ir jāskatās globālāk un jādomā par pareizu akvārijas ekosistēmas sabalansēšanu: ūdens maiņas, augu dažādība, mērena barošana, atbilstošs apgaismojums utt.
Fretka_
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Fretka_ » Cet Okt 10, 2013 4:37 pm

Diemžēl man nav iespējas ūdeni mainīt biežāk kā reizi nedēļā, darbadienās nav brīvā laika praktiski necik.
Tad man reālākie varianti ir kādu ātrāk augošu augu iegāde. Un laikam tomēr nāksies pirkt tos testus un sekot ūdens parametriem.
Ja pareizi saprotu, tad jāpanāk ūdens kvalitāte par labu augu augšanai un aļģēm vairs nevajadzētu rasties?
Būs man botāniskā literatūra, ko studēt :D
spiets
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt spiets » Cet Okt 10, 2013 5:35 pm

Fretka_ rakstīja: Diemžēl man nav iespējas ūdeni mainīt biežāk kā reizi nedēļā, darbadienās nav brīvā laika praktiski necik. (..) Un laikam tomēr nāksies pirkt tos testus un sekot ūdens parametriem.
Šitā loģika mani vienkārši fascinē!! Jā! Testi ir laba lieta. BET! Ko tas mainīs, ka izsviedīsi naudu par testiem un konstatēsi, ka piemēram ir pārāk daudz nitrātu vai fosfātu?? Tāpat būs jāmaina ūdens, lai tiktu no tiem vaļā - tad kāda jēga bija iegādāties dārgus testus? Ja nelieto ķīmijas, tad ūdens maiņas ir viens no pamatu pamatiem aļģu apkarošanā vismaz sākuma stadijā.
Fretka_ rakstīja: Tad man reālākie varianti ir kādu ātrāk augošu augu iegāde.
Nu ne gluži. Ne jau tie atbrīvos no aļģēm, tie palīdzēs labāk sabalansēt akvārija dabisko vidi un paātrinās vielu apriti akvārijā. Bet ātraudzīgu augu iegāde nav aļģu apkarošanas pasākums. Kaut gan ir lasīts par variantiem, kad cilvēki salaiž akvārijā ļoti daudz ātraugošu augu, piemēram, raglapes, noaudzē ūdens virsmu ar mazo ūdensziedu, pateicoties, kam tiek samazināts gaismas daudzums akvārijā un lielais augu skaits tad nomāc aļģes, papildus vēl izlietojot uzkrātās barības vielas no akvārija ūdens. Esmu mēģinājis, citreiz izdodas citreiz ne visai.
Fretka_ rakstīja: Ja pareizi saprotu, tad jāpanāk ūdens kvalitāte par labu augu augšanai un aļģēm vairs nevajadzētu rasties?
Uz to pusi jau ir. Amano esot teicis aptuveni tā, ka aizmirstiet par aļģēm un to apkarošanu, bet ieguldiet visus spēkus, lai veicinātu spēcīgu augu augšanu. Tas tad arī ir ''maģiskais risinājums''
Fretka_
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Fretka_ » Cet Okt 10, 2013 6:36 pm

Neesmu studējis par visu to ūdens ķīmisko sastāvu, bet tie nitrāti nenāk no zivīm? Man der arī variants ar zivju daudzuma samazināšanu.
Un no testiem nekur neaizbēgšu, bez viņiem skaidrībā netikšu.
Brīvdienās mēģināšu tikt pie viņiem, atskaitīšos te un tad jau varēs konkrētāk noteikt, kas man tur ir kārtībā un kas nē. :)
spiets
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt spiets » Cet Okt 10, 2013 8:12 pm

Pārsvarā nitrāti nāk no zivīm. Jo vairāk barosi, jo vairāk būs nitrātu.  Arī neapēstā barība sadālās un dod nitrātus, ar laiku uzkrājušās organiskās vielas gruntī baktēriju iedarbības rezultātā dod nitrātus.
Kādu skaidrību gribi no testiem? Testi jau neparāda kas ir vai nav kārtībā. Lapiņu testi pat nav īsti testi, tie ir tikai tādi kā indikatori, kas turklāt parāda vielu uzkrājušo daudzumu ļoti plašās robežās. Un līdz ar to dod nojausmu par tendencēm nevis precīzus rezultātus. Protams, ja akvārijs nekad nav ''testēts'' tad testi nav slikti, lai saprastu kaut kādas pamatlietas, piemēram, kāds ir kh, gh, kādu nitrātu daudzumu fonā dod zivis pie normālas barošanas utml.
Jautājums par zivju skaitu samazināšanu arī nav viennozīmīgs. Aļģes aug arī akvārijos kuros zivju nav vispār... Un vēl jau pirms zivju skaita samazināšanas ir jāpaskatās - varbūt pietiek, ja zivis baro mazāk...
fellin
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 314
Pievienojies: Pirm Mar 22, 2010 9:09 am
Atrašanās vieta: Bauska

Atbildēt fellin » Cet Okt 10, 2013 10:50 pm

Bārdai var būt vairāki iemesli, ja pa daudz kādu vielu, gan ja pamaz. Plūsma tai arī ļoti patīk, ja ir iespēja, to vajag kaut kā palēnināt (paplašināt  filtra izeju, vai pagriezt snuķi savādāk.
Man pirmo reizi bārda pazuda nejauši, tas notika kad akvārijs pieauga pilns ar raglapi. Pārējie augi bija kriptas un valisnērijas un to nebija pagaidām daudz. Secināju ka bija pa daudz barības vielas un raglape to izēda. Šo paņēmienu  jau mērķtiecīgi izmantoju otrā akvārijā, piestādīju ar ātri augošiem augiem un piebāzu ar raglapi, palīdzēja.
Nākamreiz bārda parādījās kad akvārijs bija aptuveni gadu vecs, pilns ar augiem. Pamanīju ka augi palēnināja augšanu, daži sāka nīkuļot un apaugt ar bārdu, skats bija briesmīgs. Lasot visādus forumus pārsvarā bija divi ieteikumi: sākt padot CO2, otrs -dārgais Flourish Excel vai lētākais -gluts, neviens no šiem veidiem man nederēja. Beidzot amanijā izlasīju, ka bārda var parādīties arī kad augiem trūkst barības, vai viena elementa trūkuma dēļ netiek uzņemti citi. Tā kā es mēslojumus neesmu lietojusi, tad secināju ka šīs varētu būt mans variants, augu daudz, un tie sākuši badot. Sāku pa bišķīt mēslot, no sākuma ar kāliju, tad lēnītēm sāku pievienot mikro, tad makro, un rezultātā augi atsāka augšanu, jaunas lapas un dzinumi auga tīri, bet vecus un apaugušus pakāpeniski noplūcu.
Protams, abos gadījumos tas nenotiek vienā nedēļā, bet daudz lēnāk.
Jāpiemin ka mani akvāriji ir ļoti vienkārši: plika akmentiņu grunts, gaisma bija 0.3w/l, tagad 0.5, augu no sākuma bija ļoti maz, ūdens ciets, KH>10, GH 24, PH 8, CO2 nav,  tā kā nav tie labākie apstākļi priekš augiem, tomēr pakāpeniski atlasījās tie, kuri normāli dzīvo šādā ūdenī.
Nu un lai nav pliki vārdi pievienoju ilustrāciju  :D
Pievienotie faili
100.jpg
50.jpg
bārda.JPG
Fretka_
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Fretka_ » Piekt Okt 11, 2013 6:53 pm

Kā zināji cik un ko dot?
Es arī par mēslošanu domāju, jo mani augi aug galīgi negribīgi.
fellin
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt fellin » Piekt Okt 11, 2013 11:55 pm

Nu visiem mēslojumiem parasti ir klāt instrukcija. Bet ja izmanto ne akvārijam domāto, tad ari  forumos ir daudz informācijas kā tos pielietot.
Izlēmu sākt ar kāliju, jo augu akvārijiem  bija ieteicams to lietot jau no paša akvārija palaišanas. Bet es nebiju lietojusi līdz tam neko, jo sakumā man augu bija pavisam maz, bet zivju pa daudz, gaisma švaka, tāpēc uzskatīju, ka mēslot man nevajag, un cik trāpījās info līdz tam, visur ka galvenais bārdas iemesls bija minēts CO2 trūkums un liekais fosfors. Amanija bija pirmā vieta, kur izlasīju, ka iemesls var būt arī barības trūkums. Protams tur pie "barības" ir pieskaitīts ne tikai mēslojums,  arī gaisma un CO2, visam jābūt balansā. Tikai katram pašām savā akvārijā to savu balansu jāatrod  ;).
Sakumā lietoju 1/3 no ieteicamas mēslojuma devas, vēroju, ka visi jūtas, tad pakāpeniski palielināju.
Pirms sāc mēslot, izvērtē, kādi augi tev vel ir un to daudzumu attiecīgi pret zivju daudzumu un akvārija tilpumu. (Ieliec kādu kopskata bildi)
Ja tie ir tikai anubiasi un kriptas tad šķidro diez vai vajag, ja nu vienīgi kāliju, ne ko citu, savādāk dabūsi vel veselu buķeti citu aļģu. Kriptam zem saknēm var pabāzt speciālas tabletes un māla bumbas, tik pēc tam neizsūc tos ārā.
Labi padomā, vai vajag mēslot, vai palielināt ātri augošo augu masu (pirmajā reizē diez vai mēslošana man palīdzētu, ja izdevās tikt galā ar raglapes palīdzību, tas nozīmē, ka toreiz bija pārlieka barība). Augi var neaugt arī ja tiem nepatīk ūdens parametri. Manā ūdenī vesels saraksts augt atteicas, pat daudzi no tiem, kuri skaitās pieticīgi. Vel bija tādi, kuri "jaunā" akvārija auga apmierinoši, bet akvārijam paliekot vecākam iznīka.
Fretka_
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Fretka_ » Sest Okt 12, 2013 9:22 am

http://sdrv.ms/19s0IJz Ar telefonu sliktas bildes sanāk :(
Saskaitīju visus augus - kaut kāda paparde no Microsorum pteropus sugas, nav man saglabāts nosaukums. 4x anubias nana, 1x echinodorus rose. Un pagājšnedēļ iestādīju 1x cryptocoryne tropica un 1x altenanthera rosaefolia.
Starpcitu maniem anubiasiem un ehinodoras rozei jaunās lapas izskatās apmēram tādas pašas kā tavas otrajā bildē. Tādas viļņainas, sačokurojušās. + papardei melni pleķi uz lapām, tā kā būtu iepuvušas vietām.
Varbūt tas ko palīdz noteikt, kas man tur pietrūkst.
spiets
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt spiets » Sest Okt 12, 2013 10:01 am

Tas akvārijs ir pilns ar lēndaudzīgiem augiem. Ehinodors ir liels ēdājs, bet ko gan viņš viens var akvārijā padarīt, pie tam viņš dod priekšroku mālainai, kūdrainai barības vielām bagātai gruntij.
Par melniem pleķiem uz papardēm nav viennozīmīgas nostājas. Tādi pleķi varot rasties, ja ūdenī ir dzelzs un fosfātu pārbagātība īpaši abu šo elementu vienlaicīga pārbagātība, bet tā kā akvārijs netiek speciāli mēslots, tad kas viņu zina. Manām papardēm arī šādi pleķi reizēm uzmetas, bez redzama iemesla.
Ir viena laba mēslošanas metode Barra metode vai angliski EI method (no estimative index method). Princips  vienkārš - ūdenī vienu dienu piepilina makroelementus, otru dienu- mikroelementus, un septītā dienā nomaina pusi akvārija ūdeni un ciklu sāk no sākuma. Metode ir izstrādāta akvārijiem kuros ir ļoti stipras gaismas un CO2 padeve. Taču vēlāk tika pielāgota tieši tādiem mazapgaismotiem akvārijiem kā šis. Un būtiskā atšķirība ir tā, ka barības vielu dozas dod aptuveni 1/3 no maksimāli ieteiktajām (vai mazāk) + katru dienu papildus barības vielām ūdenī ielej arī glutāraldehīdu vai to pašu acceleratoru, jo tas augiem dod papildus oglekli. īstenībā ļoti vienkārši. Jo pamatdoma ir piegādāt augiem visas barības vielas, un pat ja kāda tiek pārdozēta, tas neko daudz neskādēs, jo augi paņems to ko vajadzēs (jo visas barībs vielas atrodas ūdenī), un labi augot izkonkurēs aļģes. Ir vērts pamēģināt. Es arī šo metodi piekopju. Nav nekā vienkāršāka, kā pieceļoties no rīta pieiet pie akvārija un no pāris pudelītēm iepilināt zināmu daudzumu barīabs vielas un reizi nedēļā nomainīt pusi ūdens.
fellin
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt fellin » Sest Okt 12, 2013 10:18 am

Normals skats, nav jau uz izstādi.
Nu nekāds spečuks es neesmu, pati ņemos ar akvam tikai 4 gadus, bet manuprāt ļoti  prasās pēc kadas saujas ātraudzīgu augu (paseko šeit forumā bieži piedāvā, vai  palūdz, vai čierītī nopērc).( Raglape ir laba ar to, ka to nevajag stādīt, var piekabināt pie siekstas, piesūcekņa, vai vienkārši palaist peldēt. Pēc novērojumiem, tai ļoti patīk būt piestiprinātai kaut kur pie straumes. Labi adaptējas jebkādā ūdenī. Un kad tā vairs nav vajadzīga, tas daudzumu nav žēl samazināt, vai likvidēt).
Kā jau augstāk minēju, no šķidrajiem es izmantotu tikai kālija mēslojumu minimālā devā. Zem kriptam un ehinodora pabāztu kādu tableti.
Par papardēm nevaru neko pateikt, man tie iznīka, izlasīju, ka mans ūdens ir pārāk ciets priekš viņiem. Kriptokarinu izskats ir diezgan mainīgs atkarība no apstākļiem. Tanī bildē akvārijs tā pieaudzis ar kriptām pa diviem gadiem. Palasi par katru savu augu vairākās vietās (bieži rakstītais diezgan atšķiras), var būt sapratīsi kas katram trūkst tieši tavā gadījumā.
Un ja negribas ilgstoši ņemties ar tādiem "videi draudzīgiem" paņēmieniem nezinot vai būs gaidītais rezultāts, tad atliek skatīties uz agresīvākas ķīmijas pusi (daudzi to sekmīgi izmanto).
(kamer rakstīju, atbilde jau ir priekšā :D)

Fretka_
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Fretka_ » Sv Okt 13, 2013 7:26 pm

Tātad brīvdienās tiku pie sera pilināmajiem testiem. Tikai nedabūju PO4 un Fe testus. Tas vēl procesā...
Izmērīju tieši pirms ūdens maiņas:
pH - 7,5
kH - 8
NO3 - ~25ml/g

Šodien noplēsu visvairāk aļģu skartās lapas, pārējās iespēju robežās notīrīju. Pieteicu zivīm diētu, tagad ēdīs uz pusi mazāk. Un iegādājos mēslojumu Tetra PlantaMin. Pēc ūdens maiņas pielēju pusi no ieteicamās dozas. Pavērošu vai ir kādas izmaiņas.
Fretka_
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Fretka_ » Pirm Okt 14, 2013 6:34 pm

Un vēl pie raglapes tiku :)
fellin
Reģistrētie lietotāji