Bardaks ar ūdens testiem!!!

PartySan
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 23
Pievienojies: Otr Jūn 28, 2016 10:03 pm
Atrašanās vieta: Liepāja
Vecums: 45

Bardaks ar ūdens testiem!!!

Atbildēt PartySan » Tr Nov 30, 2016 9:56 pm

Nitrātu tests. Visi testi ir veikti šodien ar vienu un to pašu ūdeni. Visi testi ir ar derīgu termiņu. Uzglabāti normāli, veikti precīzi pēc apraksta. Rezultāts: SERA: ap 10-12 mg/l, API freshwater: pat nezinu... ap 160 ppm, JBL: ap 40 mg/l. Nu un kam tagad lai tic mīļie cilvēki? Pēc Seras man vēl būtu nitrāti jāpapildina akvārijā, turpretī pēc API es tūlīt noindēšu visas zivis... kā mērīt turpmāk?

Attēls
Ined
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 849
Pievienojies: Pirm Mar 25, 2013 10:35 am
Atrašanās vieta: Pūre
Vecums: 54

Re: Bardaks ar ūdens testiem!!!

Atbildēt Ined » Cet Dec 01, 2016 10:38 am

Pirmajā acumirklī iespaids - tiešam bardaks :embarrass: Bet nav tik traki, kaut kā jau noorientēties var. Serru uzreiz atmet, tur pat mērcilindrā mililitri sazīmēti galīgi nepareizi, ir jāmēra ar šprici vai pipeti, nevis kā instrukcijā raksta ieliet līdz zīmei. Caurumiņus durot testa pudelītēm, piles arī sanāk katru reizi savādāka lieluma. Precizitātes nekādas. Vēl tur gradācija baigi lieliem soļiem un arī krāsas uz papīra sadrukātas pavisam prastas un ne sevišķi tipiskas. Rezultātā protams, ir jau labāk, nekā ar strēmelītēm, bet tomēr neko daudz.
API man nav bijuši, bet tie skaitās labi testi. Pēc bildes krāsa vairāk par 80, bet mazāk par 160 man rādās. JBL ir tie, kurus lietoju, līdz šim nav pievīluši, man ļoti patīk, ka tur ņem vērā arī paša ūdens krāsu akvārijā, tā ir precīzāk. Nitrātus reaģentu taupīšanas nolūkos esmu pamanījusies pat ar 5 ml paraugu taisīt - tikai ar vienu karotīti pulvera un ar 3 pilēm otrā reaģenta, pat tad vēl var saprast pietiekami, lai zinātu kā jāmēslo. Salīdzinot pēc skalas, skaties dienasgaismā un skaties uz abām pudelītēm vienlaicīgi no augšas. Pēc bildes - man rādās, ka arī vairāk oranžbrūns un tuvāk pie 80, nekā pie 40. Vari API mēģeni atšķaidīt ar pusi osmozi un vēlreiz krāsas paskatīties, tad rezultātu sareizini atpakaļ ar divi. Tāpat vari atšķaidīt tieši uz pusēm ar osmozi akvārija ūdeni un taisīt testus vēlreiz atkal rezultātu sareizinot ar divi. Lai krāsas būtu vairāk tajā zonā, kur ir smalkāks iedalījums, nevis paša galā kur plus mīnus 50 ppm jau vairs nav pamanāms. Vai ielej 10 ml no notestētās krāsainās API mēģenes satura JBL pudelītē un salīdzini to pēc JBL skalas kopā ar akvārija ūdens kontroles pudelīti. Noņemsi tad paša ūdens krāsas efektu. Tas arī reizēm palīdz labāk noorientēties, kas ir patiesībā un kas tikai rādās.
Bet ne pēc viena no visiem šiem 3 testiem man nesanāk, ka nitrāti vēl klāt būtu jādod, augiem pilnīgi pietiek ar 10 ppm. Es laikam ticētu JBL un šajā situācijā taisītu 50% ūdens maiņu vai divas dienas pēc kārtas pa 30%. Un pēc tam testētu vēlreiz.
Ir vēl tāda metode, ja vajag sevišķi precīzus rezultātus, - taisīt testa kalibrāciju. Ideja vienkārša - sataisi darba šķīdumus no osmozes un ar analītiskajiem svariem iesvērtiem nitrātiem, fosfātiem un ko nu vēl vajag zināt. Koncentrācijas sarēķini pēc kalkulatora ar tādiem ppm, kādi ir testa skalā vajadzīgajām koncentrācijām un krāsu pārejām. Teiksim 1-5-10-20-30-40 nitrātiem. Tad ar testiem notestē šos kontroles šķīdumus, salipini visām pudelītēm virsū zīmītes ar precīzi zināmajām koncentrācijām un tādas krāsainas un aizkorķotas glabā salīdzināšanai papīra testa skalas vietā. Vai nofotografē piemiņai. Vai arī saraksti klāt savus kontrolšķīdumu rezultātus pie testa standarta krāsu skalas, tur var sanākt drusku nobīdes un papildinājumi.
Un vēl aizmirsu piebilst, ka gadījumā, ja akvārijs ir vēl jauns līdz galam nepalaidies vai kādu citu iemeslu dēļ tur ir gadījušies nitrīti, tad nitrātu tests arī var rādīt baisi daudz, bet tā nebūs taisnība. Patiesie nitrāti šādos gadījumos būs izmērāmi tikai no nitrāta testa rezultātiem noņemot nost nitrītu testa rezultātus. Nitrātu testa reaģenti tos abus mēra kopā, vispirms pārveidojot nitrātus atpakaļ par nitrītiem un tad "nokrāsojot un parādot" nitrītus.
PartySan
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt PartySan » Cet Dec 01, 2016 4:30 pm

Njā, žēl par Seru. Tas tomēr ir vienīgais 4 komponentu tests, un biju domājis ka tas ir visprecīzākais. Paldies par izsmeļošu atbildi un ka nebija slinkums šo visu rakstīt, paldies! Tā informācija neaizies kosmosā - viņa ir nonākusi dzirdīgās ausīs! :) laikam tad turpmāk balstīšos uz JBL + wīkendā paspēlēšos arī ar RO un pakalibrēšos nedaudz. Kā ir ar pārējiem JBL testiem, tie arī ir precīzi? Nu piemēram dzelzs un fosfāti?
Ined
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 849
Pievienojies: Pirm Mar 25, 2013 10:35 am
Atrašanās vieta: Pūre
Vecums: 54

Atbildēt Ined » Cet Dec 01, 2016 6:06 pm

Sera testiem visiem diemžēl ražotāja izpildījums tāds galīgi paviršs, nav tādas naudas vērti. Varbūt var mēģināt lietot šprici no JBL komplekta ar reaģentiem no Sera (bet ņemt ar precīzu pipeti, nevis pilieniem no pudeles), uzkalibrēt priekš sevis pareizās krāsas ar pareizām koncentrācijām, sataisīt pareizu testa skalu un tad jau varētu sākt normāli lietot. Tikai tas lielais čakars :) Es kam tādam esmu par slinku. Nitrātiem četrkomponentu varētu būt pēc tās otras metodes, kas liekos nitrītus teorētiski klāt nepieķer, bet neesmu dziļāk tur ķīmijā rakusies un firmas jau arī neko daudz neizpauž kas lācītim vēderā.
JBL testi man patīk, manos ūdeņos strādā labi, augiem ar CO2 un pēc PPS Classic mēslojumus dozējot, precizitāte priekš manis pilnīgi pietiekama. Problēmu nav, viss aug labi, jāravē daudz, diezgan kaprīzām tīru ūdeņu zivīm pat mazuļi izaug - nupat ieraudzīju 3 sīkas sevellijas, labi vairojas melanotēnijas, bedocijas. Spriežot pēc tā, ar ūdeni viss kārtībā, laikam atbilst tam, ko rāda testi. Dažam labam testam stipri ietaupu reaģentus, it īpaši kH un gH vispār ignorēju instrukciju un titrēju otrādi ar 2 pilēm indikatora un skaitu ūdens piles. Nitrītiem 1 ml ūdens ar 1 pili reaģenta parāda tik pat labi kā ar visiem 5 ml u.t.t. Sanāk lietošanā ļoti ekonomiski testi, kaut veikalā kastīte maksā vairāk. Fosfātiem JBL Sensitiv tests manuprāt ir vispār viens no vislabākajiem, ja ne pats labākais pasaulē. Dzelzij arī tests mājās ir, bet lielas jēgas nav. Ne jau tāpēc, ka tests precīzi nemērītu, bet gan tāpēc, ka, akvārijā ielejot, dzelzs tik ātri pazūd, ka ūdenī testos jau pat pēc pusstundas nulle rādās. Ja liešu tā, lai testā rādās, pārdozēšu vai barošu diegaļģes. Nelauzu sen par to galvu, kas man sarēķināts no mikro pēc dzelzs katrai dienai - 0,01ppm, tik arī leju un neko tur netestēju. Skatos pēc augiem.
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3158
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 52

Atbildēt Haxiz » Piekt Dec 02, 2016 10:35 pm

Paldies Ined par izsmeļošu aprakstu. Man tiešām to būtu slinkums rakstīt, vienīgi kādam aci pret aci vai seminārā stāstīt :) .
Ar seras testiem nespēlējies. puslīdz ticami ir tikai ūdens cietības noteikšanas testi - pārēji, cik man ir bijusi darīšana ( ļooti daudz) visi melo un pat no vienas partijas uzrāda dažādus mērījumus. SERA akvāristiem ir kā lamu vārds :D . Pats arī izmantoju tikai JBL ražojumu, kas sevi pierādījuši tik no labākās puses. Visi, izņemot strēmeles, ir priekš akvārista pietiekoši stabili un precīzi. Vēl labi ir Seachem, ELOS. Par citiem daudz nepastāstīšu... Nitrāti 80 vai vairāk - kaut kā galīgi neticās... Nu tad jau ūdeni laikam maini 1x 3-6 mēnešos, vai arī akvārijā nav dzīvo augu vai pietiekošā daudzumā .
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
PartySan
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt PartySan » Sest Dec 03, 2016 4:13 pm

Haxiz rakstīja:Paldies Ined par izsmeļošu aprakstu. Man tiešām to būtu slinkums rakstīt, vienīgi kādam aci pret aci vai seminārā stāstīt :) .
Ar seras testiem nespēlējies. puslīdz ticami ir tikai ūdens cietības noteikšanas testi - pārēji, cik man ir bijusi darīšana ( ļooti daudz) visi melo un pat no vienas partijas uzrāda dažādus mērījumus. SERA akvāristiem ir kā lamu vārds :D . Pats arī izmantoju tikai JBL ražojumu, kas sevi pierādījuši tik no labākās puses. Visi, izņemot strēmeles, ir priekš akvārista pietiekoši stabili un precīzi. Vēl labi ir Seachem, ELOS. Par citiem daudz nepastāstīšu... Nitrāti 80 vai vairāk - kaut kā galīgi neticās... Nu tad jau ūdeni laikam maini 1x 3-6 mēnešos, vai arī akvārijā nav dzīvo augu vai pietiekošā daudzumā .
Ūdens maiņa 1x nedēļā 50%. No tiem 25% ir RO pārējie 75% ir krāna ūdens. Akvārijs lēnām apaug, gaisma 4 x T5 x 54W / 2x Grolux + 2x 4500K, restarts bija pirms 3 nedēļām - pēc kāda mēneša ceru ka varēšu saukt par "planted" - vairāk vai mazāk. Nitrāti varētu arī būt diezgan augsti, jo visu laiku dozēju vadoties pēc tās pašas Seras. Šorīt iejaucu 1 litrā RO kālija nitrātu pēc kalkulatora bija ap 36ppm. Un tiešām JBL parādīja tieši tik, API atkal pa augstu, un brīnumainā kārtā arī Sera bija diezgan tuvu. Varu secināt ka augšējā galā sera kaut ko arī var parādīt, bet laikam to ar adatu durto pudelīšu dēļ ir nestabili rezultāti. Tad paņēmu ūdeni no akvas - Sera protams vispār nulle, JBL ap 20ppm, API pat nemēģināju - izbesīja. KOPSAVILKUMS: jāturpina ar JBL un nav ko tur ņemties.

Attēls
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Sv Dec 04, 2016 12:54 pm

Apsveicu! Skatos, labi iekārtots akvārijs! Daudz esi pārdomājis un iedziļinājies. Kā filtrē ūdeni, vai CO2 ir?
Runājot par testiem - turpini tik ar JBL, tā ir stabila un gadiem pārbaudīta lieta.
PartySan
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt PartySan » Sv Dec 04, 2016 9:41 pm

Haxiz rakstīja:Apsveicu! Skatos, labi iekārtots akvārijs! Daudz esi pārdomājis un iedziļinājies. Kā filtrē ūdeni, vai CO2 ir?
Runājot par testiem - turpini tik ar JBL, tā ir stabila un gadiem pārbaudīta lieta.
Tikko atteicos no "padomju" akvārija ar ehinodoriem utt. Šim ir tikai 2 nedēļas, ar augu dabūšanu Liepājā tā ir kā ir. Šis tas no e-baja, šis tas no Klaipēdas. Filtrus izmēģināju Tetra 700, tad JBL 1501 - nez, man nepietika pilnīgi dzidram ūdenim. Pamēģināju arī abus kopā, bija labāk, bet man tomēr nepietika. Šobrīd man uz 200ltr ir Fluval FX6, mazliet nācās paspēlēties ar straumi, uztaisīt baigi garo stabuli, bet toties tagad ūdens "pulējās" vnk ideāli. Arī plūsma nekrītas tik strauji kā ar iepriekšējiem. Ir nedaudz skaļš - bet manā uztverē ideāls filtrs. Ja nākas izcelt kādu augu vai uzjundīt grunti, pēc 20 min ūdens jau atkal kā no avota dzidrs - ideāli.

CO2 ir 5kg balons ar dubulto manometru/regulatoru + ph kontroleris no e-baja. Turu uz 6.8ph. Tas ir tas ehinodoru akvārijs, kurā pirms apmēram diviem mēnešiem bija tās problēmas ar augiem un bija LED gaismas, tagad esmu nomigrējis uz T5HO (pēc tava Haxiz ieteikuma) - visiem skeptiķiem varu tikai apstiprināt: T5HO "ieliek" LED-iem ļoti nopietni AUGU akvārijā.

Ir auto dozators ar ikdienas paštaisīto Mikro un Makro + Dzelzs. Ar to pagaidām vēl notiek pētījumi, jo kā tagad izrādās mana Sera ir visu salaidusi grīstē... nu gan jau būs ok.

Plānos ir pāriet no taimeriem uz Arduino - pagaidām izglītojos, drīz sākšu būvēt. Sākumā gribēju taisīt uz Siemens Logo (info ņēmu tepat no foruma lietotāja nbinc 500 ltr projekta. Pagājušmēnes gandrīz nopirku to 500ltr akvāriju tā Logo dēļ - bija izlikts pārdošanā ss.lv :) )

Tā kā kaut kā tā, šobrīd viss ir attīstības un izglītošanās procesā. Jebkurā gadījumā paldies šim resursam par izsmeļošo un noderīgo info! :applause:
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Sv Dec 04, 2016 10:11 pm

Tavu "padomju " laiku akvāriju ar ehinodoriem un gaismas/mēslojumu problēmām atcerosatceros :) , domāju, ka šis ir jau cits - paralēls projekts. Lai veicas!
PartySan
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt PartySan » Sv Dec 04, 2016 10:33 pm

Haxiz rakstīja:Tavu "padomju " laiku akvāriju ar ehinodoriem un gaismas/mēslojumu problēmām atcerosatceros :) , domāju, ka šis ir jau cits - paralēls projekts. Lai veicas!
Nop - tas ir tas pats akvārijs, un bija šitā:

Attēls

Attēls

Attēls

Attēls
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Pirm Dec 05, 2016 8:55 pm

Kārtīga "salātu" bļoda :) . Njā, šitā raut ārā ehus gan nevajadzētu. Parasti tam ar nazi apgriež saknes apkārt pašam augam, tad augu ar visu lapu rozeti izņem ārā un saknes pa vienai izrauj laukā pretī augšanas virzienam. Viss pārējais paliek savās vietās un arī duļķes praktiski nav nekādas. To pašu dara ar lielajām kriptām, Tām arī saknes pa visu akvārija dibenu.
PartySan
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt PartySan » Sest Dec 17, 2016 4:26 pm

Haxiz rakstīja:Kārtīga "salātu" bļoda :) . Njā, šitā raut ārā ehus gan nevajadzētu. Parasti tam ar nazi apgriež saknes apkārt pašam augam, tad augu ar visu lapu rozeti izņem ārā un saknes pa vienai izrauj laukā pretī augšanas virzienam. Viss pārējais paliek savās vietās un arī duļķes praktiski nav nekādas. To pašu dara ar lielajām kriptām, Tām arī saknes pa visu akvārija dibenu.
Vilku lēnām lai izvilktu maksimāli visas saknes no grunts jo nebija paredzēts grunti sijāt un celt ārā (tagad domāju ka tā laikam vajadzēja darīt un nomainīt arī grunti uz melnu), saknes smuki izvilkās laukā nenodarot nekādu ļaunumu augiem. Jauniem saimniekiem jau bija ko piegriezt pirms stādīšanas.
Te ir šī brīža updeits: https://youtu.be/cBVbdm5abqk

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis