babams - problēmas ar grunti, burbuļo

babams
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 20
Pievienojies: Otr Apr 07, 2015 10:39 pm

babams - problēmas ar grunti, burbuļo

Atbildēt babams » Piekt Apr 10, 2015 10:57 am

mhm, laikam - man visas cerības uz sestdienu...

Neliels jautājums Akvāriju GURU ne pa tēmu... Es esmu vēl analfabēts akvāriju jautājumā - mana akvārija grunts sastāv no 2-3cm kūdras slāņa un pa virsu 3-5mm akmentiņi apm 4-5cm slānī. Akvariju palaidu decembrī - nu jau kādu mēnesi vismaz, no grunts ik pa laikam paceļas burbulīši, to papildus var provicēt tad ja piem. piespiež siekstu, vai kādu citu dekoru. Augi akvārijā aug griezdamies(vienīgais augs, kam pie manis nepatika bija Anubias, tas nopuva). Vai tas ir CO2? Vai kāds man var izskaidrot šo parādību, kā arī gribas zināt vai tas ir labi vai pavisam slikti... :confused:
Pēdējo reizi labojis 1 - Haxiz, labots 0 reizi.
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3250
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 52

Re: Meklēju Acantopsis dialuzona!!!

Atbildēt Haxiz » Piekt Apr 10, 2015 11:47 am

Co2 no grunts nenāk ārā! No grunts nāk ārā tikai kaitīgās, toksiskās gāzes - metāns, sērūdeņradis. It sevišķi, ja apakšā ir kūdra. Vienīgais ir variants, ka tas ir neizgājis gaiss to kūdru ieklājot, bet tomēr visticamāk ka sākas jau pūšanas procesi.
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
babams
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt babams » Piekt Apr 10, 2015 12:24 pm

es kūdru diezgan pieblietēju, tā ka gaiss diez vai... a ko nu?
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Piekt Apr 10, 2015 12:31 pm

Nu nezinu. Japrasa tam, kas to ieteica darīt  ;).
Ja nesmird no rīta, pēc vāka pacelšanas, pēc vecām olām, tad tas nav sērūdeņradis. Visticamāk ka metāns sācis veidotie. Es kūdru nekad neliktu apakšā un Tavā gadījumā, ja vēl zivis uzvedas dīvaini vai nav kārtīgi nokrāsojušās, taisītu restartu.
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
babams
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt babams » Piekt Apr 10, 2015 12:53 pm

:no: nesmird, un zivis itkā uzvedas normāli... bet tagad esmu sabijusies :(
fellin
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 314
Pievienojies: Pirm Mar 22, 2010 9:09 am
Atrašanās vieta: Bauska

Atbildēt fellin » Piekt Apr 10, 2015 1:34 pm

Ja nav žēl izraut kādu augu, var paskatīties, vai tām nepaliek saknes melnas, vai ar melno nosēdumu, ja ir, tad kūdra sāk rūgt.
babams
Reģistrētie lietotāji

Re: babams - problēmas ar grunti, burbuļo

Atbildēt babams » Piekt Apr 10, 2015 3:44 pm

Es nupat nedēļu atpakaļ ravēju liekos jaunos augus no akvas ārā un valansērijām saknes bija leknas baltas, tikai spurās kūdras pikucīši salipuši, kā jau normāli augu saknēs zemīte paliek klāt...
Ined
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 918
Pievienojies: Pirm Mar 25, 2013 10:35 am
Atrašanās vieta: Pūre
Vecums: 55

Atbildēt Ined » Piekt Apr 10, 2015 6:30 pm

Kūdru var izmantot gruntij, augi tur aug tiešām ļoti ļoti labi, bet tad ir drusku jāsaprot ko dara un kāpēc dara. Ja nē, metāns un sērūdeņradis tik tiešām ir liels risks.  Man divus gadus ir viens low tech "pagaidu" variants, kurā audzēju augus savām zelta zivīm apēšanai un pie viena tur aug un vairojas retāku augu kolekcija arī. Grunts - dabiska kūdra no dzērveņu purva (bez minerālmēsliem un citām ķīmijām) un parasta smilšaina augsne no kurmju rakumiem pļavā. 0,5 :1.  Iepriekš mineralizēta - mēnesi mērcēta ūdenī, izžāvēta, atkal mērcēta un tā reizes piecas pēc kārtas. Ja ir lietota kūdra, tad mālus nedrīkst likt, jo tad no māliem izdalīsies kaitīgi smagie metāli. Vēl - šādu grunti noteikti nedrīkst likt tik pat biezu, kā  parasti iesaka ar veikalu variantu akvāriju "granulām" . Nekādus 5 cm!!! Maksimāli - 1-1,5 cm un pāri - ne vairāk kā 0,5 - 1 cm kaut ko pret dubļiem - kaut vai visparastāko skaloto granti. Pat drošāk kādus laukumus uz dibena vispār ar grunti neapbērt, tikai ar granti vienu pašu. Saknes paša atradīs sev tīkamas vietas. Vajag arī gliemežus, kuri urķējas pa augsni. Ja būs biezāks slānis, tad veidosies anaerobās zonas, sāks veidoties gāzes un tad palēnām kļūs pavisam traki.
Tavā gadījumā man liekas, ka kaut kas anaerobs jau ir sācis attīstīties, jo kūdra ir vēl speciāli sablīvēta. Kad vajadzēja pretēji - jo irdenāka, jo drošāk. Es laikam šādu augsni nomainītu pirms zivis sāk apmirt.
babams
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt babams » Piekt Apr 10, 2015 8:20 pm

Varbūt tomēr ir vēl citi varianti bez grunts maiņas? Tas tomēr nedaudz ilgstošs process, kur tad lai uz tolaiku izmitinu iemītnieces :confused:
Arvien vairāk satraucos... Kā lai nomainu grunti, pret ko un max ātri lai manam gūpiju ganāmpulkam nav pavisam traki - kur un kā lai tās izmitinu restarta laikā :'(
Pēdējo reizi labojis 1 - babams, labots 0 reizi.
Ined
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ined » Sest Apr 11, 2015 7:59 am

Tie 3-5 mm akmentiņi, kas tev ir uzbērti kūdrai pa virsu jau arī ir gupijām derīga grunts. Augiem, ja vien neveidosi kādu forsēto augu akvāriju, zem akmentiņiem apakšā nav obligāti vajadzīgs vēl kāds barojošās augsnes slānis. Tādus ieklāj tad, ja zivis ir otršķirīgas un visbiežāk drošībai pret uzrūgšanu tad vēl liek zemgrunts sildītājus, lavu, sietus un vēl visādus trikus. Virskārtā tad akmentiņus nelieto, bet kādu smalko frakciju, lai duļķes un kakas pa virsu turas, nevis nogrimst dziļāk. Tev tas pagaidām it nemaz nav vajadzīgs. Gupijas cietīs, kad tava grunts uzrūgs un tas noteikti notiks - tas ir tikai laika jautājums. Zivju kakas starp akmentiņiem vēl palīdzēs tam metānam un sērūdeņradim veidoties, bet ar kūdru apakšā tu pat izsifonēt tās nevarēsi. Zem vāka nekas no gāzēm no ūdens arī neizvēdināsies, nevajag tā riskēt ar zivīm. Valisnērijas augs arī plikos akmeņos ar zivju kaku piedevu, tikai lēnāk. Pat labi - nebūs tik bieži jāravē.
Samainīt grunti var pavisam viegli un neko daudz vairāk par stundu tam nevajadzēs.  Nolej no akvārija maksimāli visu dzidro ūdeni un pataupi kādos spaiņos. Turpat ielaid savas zivis.  Turpat vari arī ielikt savu filtru, to gan neskalo un netīri. Tā tu maksimāli saglabāsi derīgās baktērijas. Izņem augus, vari viegli noskalot saknes no kūdras, tad iemet arī tos spainī pie zivīm. Nogrāb akvārijā uzmanīgi virskārtu ar akmentiņiem, noskalo no tiem kūdru jebkurā, kaut vai  krāna ūdenī. Atlikušos kūdras dubļus ar akmentiņiem met ārā. Vari mēģināt arī no kūdras akmentiņus vēl atskalot, bet tad gan ķēpa ir lielāka, nav vērts. Ja nu noteikti gribas - to var atlikt uz kādu vēlāku brīdi. Ielej akvārijā tīru ūdeni, izskalo un pildi iekšā savus tagad jau tīros akmentiņus no jauna. Tad sastādi atpakaļ augus, salej atpakaļ spaiņos pataupīto akvārija ūdeni un zivis, pieliec filtru un viss turpināsies darboties normāli.  Tas nebūs restarts.
babams
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt babams » Sest Apr 11, 2015 7:56 pm

Paldies!
Visu izdarīju sekojot instrukcijām, ceru ka tagad viss būs ok :)
Ined
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ined » Sv Apr 12, 2015 11:09 am

Nu re, pati pārliecinājies, ka nekā grūti izdarāma tur nebija. Slāpekļa cikls ir saglabājies un visam vajadzētu būt stabilam. Ja gribi maksimālu drošību, vari vēl šodien un rīt zivis barot drusku mazāk kā ierasts un šonedēļ vēl vienu lieku reizi pamainīt kādu piektdaļu no ūdens. Bet tas nav obligāti. Lai veicas!
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Pirm Apr 13, 2015 12:43 pm

Prieks lasīt, ka cilvēks ieklausās viedos padomos un rīkojas, jo cik ir bijuši gadījumi, kad cilvēks nodomā: " runā, runā, man..s D klausās" un neko nedara lietas labā, bet pēc laika var lasīt ka ir iekartots jauns akvārijs. Un zināms kāpēc - bija līķu kaudze...
Tagad tik visu dari pareizi un viss būs labi. Tādi akvāriji ar melnzemēm un kūdrām apakšā ir dzirdŗti samērā bieži, bet to var darīt tikai zinātājs ar pieredzi, pie tam vēl pedantisks!! Iesācējiem un maz pieredzējušiem tas 90% beidzas ar letālu iznākumu, retāk izdodas ko glābt, jo "asakainā" parasti pienāk negaidīti - naktī..
Veiksmi darbos  :yaya:

P.s. Paldies Ined par pacietību un pamācību  :)
Ined
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Ined » Pirm Apr 13, 2015 10:28 pm

Nu nav jau nemaz tik grūti ar smilšu, dabisko augšņu un kūdras akvārijiem, tikai tur ir jāievēro drusku citi "lietošanas noteikumi". Īpašs pedantisms arī nav vajadzīgs, augsne piedod daudz ko tādu, ko ar veikalu standarta substrātiem vispār nevarētu atļauties, it īpaši mēslošanā. Un arī otrādi..., tomēr, kā rakstīja Haxiz, vajag drusku pieredzi par to, kas akvārijā notiek, jo tur ir vairāk nestandarta situāciju un ir jāzina kā rīkoties, ja kaut kas vairs nav pareizi. Tad tas ir pilnīgi droši gan augiem, gan zivīm un viss dzīvo un vairojas tā, ka labāk nemaz nevar gribēt. Tikai neiesaku tādu taisīt pašu pirmo akvāriju, kamēr vēl nav radusies saprašana par svarīgākajām ūdens ķīmijām un zivju labsajūtu. Pēc tam, kāpēc gan nē?  Ja kādu tas vairāk ieinteresē un ir māka lasīt svešvalodās, ir papilnam forumu, kuros ir tūkstošiem lietotāju pieredze ar to visu. Piemēram, var palasīt Diana Walstad, Tom Barr vai foruma sadaļu El Natural iekš www.aquaticplantcentral.com
Pēdējo reizi labojis 1 - Ined, labots 0 reizi.
babams
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt babams » Otr Apr 14, 2015 7:12 am

Liels, Liels PALDIES vēlreiz!!!
Ceru, ka visi mani iemītnieki dzīvos ilgi un laimīgi... Vismaz gūpijas vēl joprojām vairojas uz nebēdu  :D

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis