kā atbrīvoties, iznīdēt gliemežus?

Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3147
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 51

Re: kā atbrīvoties, iznīdēt gliemežus?

Atbildēt Haxiz » Cet Apr 16, 2015 12:13 pm

Redzi, Tev ir cita veida akvārijs - ZZ akvārijs un par augiem nav liela bēda. Savukārt naids pret gliemežiem ir tiem akvāristkiem, kam ir vārīgi, kaprīzi, reti augi. Es zinu ko nozīmē gliemeži - izēstas jaunās galotnītes, kroplas jaunās atvases, barklajām izēsti caurumi un apgrauztas malas. Priekš manis ta bija, ir un būs sērga ar kuru cīnīšos. Faktiski atzīstu tikai helēnas un neritīnas. Vislielāko skādi man ir nodarījušas parastās sarkanās spoles un fizas, mazāku ( vairāk acij netīkamu) -melānijas. Un visvairāk man kopš bērnības nesimpatizē ampulārijas. Nu cūcīgāka gliemeža nav uz pasaules  :mad:, tāpēc saprotu visus, kas cīnās ar to sērgu.
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Ined
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 849
Pievienojies: Pirm Mar 25, 2013 10:35 am
Atrašanās vieta: Pūre
Vecums: 54

Atbildēt Ined » Cet Apr 16, 2015 1:20 pm

Nu es ar to tā kā vairāk biju domājusi tos akvāriju saimniekus, kuri visparastākajos ziveniekos, ieraugot kādus pāris gliemezēnus pa sienu rāpjoties, jau tūlīt nez kāpēc sāk  nervozēt un domāt par slepkavībām.  Kad bieži vien pietiktu pavisam vienkārši mazāk ar zivju barību šķiesties vai ieviest kādus gliemežu dabiskos apēdājus vai pat vispār neko nedarīt. Reto un kaprīzāko augu kolekcijas, protams, ir pavisam cita lieta, bet to īpašnieki gan jau ka ir pietiekami pieredzējuši un paši labi zina ko darīt, lai nevajadzīgi gliemeži vispār neieviestos un nekaitētu. Tur tev ir pilnīga taisnība.  
Man ZZ ir tikai viens no pieciem akvārijiem, tur vispār nav iespējams pārāk daudz gliemežu saaudzēt,  tādēļ priecājos par katru. Bet tagad arī speciāli  ielaižu gliemežus (gan ne visus) arī visos citos akvārijos. Man gan ir specifiski substrāti, neviens akvārijs tagad vairs nav ar akmentiņiem un pašlaik šķiet, ka vairs nebūs arī. Man labāk patīk biotopi - tuvāk dabiskajiem. Tādēļ melānijas man ir ne tik vien kā mīļas, bet pat obligāti vajadzīgas, lai irdina zemi. Arī fīzas un ausainie dīķgliemeži strādā tieši tāpat kā neritīnas, bet gliemežu skaitu saprāta robežās notur helēnas un Glossiphonia complanata gliemežu dēles.  Nevarētu teikt, ka ļoti tiktu apgrauzti augi, pietiek ar to atmirstošajām daļām un visādiem aļģu - baktēriju apaugumiem. Cenšos iekārtot tā, lai viņi viens otru paši regulē, ar dabu necīnos. Vienīgi, ka sarkanās spoles man tā ne visai patīk, jo salien filtros un zem blīvēm. Un, protams, tilomelānijas arī kolekcijas augu akvārijā man nekad nedzīvos. Ampulārijas nekad nav bijušas, neilgojos pēc tām.
Man tikai liekas, ka absolūtajā vairumā parasto akvāriju, ja gliemežu izskatās ka ir par daudz, tad tur ir par daudz tiem ēdamā vai nav dabisko ienaidnieku un tad nekāda to izķeršana tik un tā nebūs ilglaicīgs risinājums.
ledeens
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 4
Pievienojies: Otr Feb 04, 2014 9:26 pm
Atrašanās vieta: Rīga, Baloži
Vecums: 29

Atbildēt ledeens » Cet Apr 16, 2015 2:20 pm

Manā gadījumā ieviesušās spoles un fīzas, it kā, uzmetot aci, nav īpaši daudz, dažas redzamās ik pārdienas izlasu, bet gruntī ierakušies slēpjas mazuļi, ko nevar tā pamanīt un izrakņāt. Un tā augiem jaunās lapiņas vienmēr apgrauztas..
30l un 60l
Lietotāja avatars
stuzeneger
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 122
Pievienojies: Pirm Nov 29, 2010 2:14 am
Atrašanās vieta: Pārdaugava
Vecums: 40

Atbildēt stuzeneger » Tr Apr 22, 2015 8:42 am

Savulaik palīdzēja bocija ielaišana. Izēda pa tīro visus, ieskaitot melānijas un prasīja vēl :D Tomēr ne visi bociji tā dara, ieteicu paziņām-šie nopirka bociju un viņš vispār uzmanību nepievērš gliemežiem. Man bocijs bija kļuvis pilnīgi par ģimenes locekli, man tāda draudzīga zivs nekad nebija bijusi, diemžēl izrādījās ļoti jūtīgs pret krasām ūdens parametru maiņām-4 gadīgs bocijs nepārdzīvoju ūdens 50% nomaiņu (ūdens uzziedēja, kad lampas nomainīju). Kaut arī kad jaunāks bija tādas ūdens maiņas pārdzīvoja un nekas nenotika. Pilnīgi domāju ka Rīgas ūdens pirms tam kaut kādas trubas tur pārslēdza un ūdens savādāks palika (testus netaisīju), jo šie zivtiņi tomēr ir diezgan jūtīgi pret ūdeni.
Man mīt zivis sienā...
uldis90
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 2
Pievienojies: Cet Aug 18, 2016 7:38 pm

Atbildēt uldis90 » Tr Mai 03, 2017 10:17 pm

Labdien gribētu dzirdēt kā ir veicies gliemežu apkarošanā ar Helenu palīdzību. Man 450l akvarijā ir parādījušies gliemeži, kurus pagaidām ar veiklo pirkstiņu palīdzību spaidu katru vakaru, bet šķiet ka drīz viņi ņems virsroku :'( , tāpēc apsveru Helenu iegādāšanos. Vai Helēnas izēd visus gliemežus, vai tikai neļauj spolītēm neprātīgi savairoties ?
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Cet Mai 04, 2017 8:08 pm

Viņas visus gliemežus neizēd. Viņas kontrolē to polulāciju tādā daudzumā, lai viņām un to pēcnācējiem pietiktu ēdamais. Es kā ielaidu savā 240 l akvārijā 8 gabalas, tā tās izēda aptuveni 3/4 citus gliemežus , pašas savairojās līdz kādām 15 gab un tagad turpina jau dzīvot kādu 5-6 gadu. kaitēkļus ( parastos gliemežus kā spoles, fīzas) neredzu vispār, melānijas ir minimālā daudzumā, kas itin nemaz nekaitē.
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Bronislav
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 12
Pievienojies: Cet Apr 28, 2016 8:45 pm
Atrašanās vieta: Renda
Vecums: 66

Atbildēt Bronislav » Sv Mai 07, 2017 9:26 am

Piekritu Ined.
Gliemeži, ka visi citi, savairojās kad ir ko est. Bet ed viņi aļges. Bija aļges - bija daudz sarkanas spirales-gliemežus. Labi baroju augus, dodu CO2, labu gaismu un zāles aug strauji, aļges pazud, sarkanas gliemežas gandrīz visi pazuda. Toties ar ciklopiem un dafnijām ienesu vietejus mazus gliemežus.Viņi izradijas spejigaki izdzivot. Izauga pārāk liels krums Bolbitisa, nacies viņu parstadit nostāk. Viņam parstadišana nepatik, tulīt apauga ar tumši zaļu aļges slāni. Praktiski visi šie vieteje gliemeži parceļas uz Bolbitisu un dušigi attirā lapās! Tad kāpec es viņus sitišu ?! Neviens cits šos aļgus need, pat SAE, kurie izaugušie lieli un grīb jau citu baribu.
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Sv Mai 07, 2017 5:23 pm

Bronislav rakstīja:
Sv Mai 07, 2017 9:26 am
Tad kāpec es viņus sitišu ?!
Nu pēc manas, ne mazās, pieredzes tie izēd augu jaunās galotnītes un tad vai nu tie augi pārstāj augt vispār vai galotnītes ir kropļainas. Nu un vēl estētiskais skats ir no svara. Ja tur akvārijā ir pāris simti spoļu un fīzu, tad nu sorry... :)
Bronislav
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 12
Pievienojies: Cet Apr 28, 2016 8:45 pm
Atrašanās vieta: Renda
Vecums: 66

Atbildēt Bronislav » Pirm Mai 08, 2017 10:40 pm

Haxiz rakstīja:
Sv Mai 07, 2017 5:23 pm
Bronislav rakstīja:
Sv Mai 07, 2017 9:26 am
Tad kāpec es viņus sitišu ?!
Nu pēc manas, ne mazās, pieredzes ...

Jūs laimigs cilveks , krajot pieredzi Jums paliek arvien skaidraka biologija, uz katru situaciju Jums gatavs dzelžāins risinajums ! :applause:
Man, diemžēl, viss tiešī otrādī. Jo lielaka pieredze, to mazaka saprašana pa notiekošo. Vienmēr parādas fakti, kas runā pretī likumam.
Piemerām, sakumā nēsāju lietus udeni lai samazinat cietibu. Akās udens kaļķains. Visi gliemeži dzivoja un vairojas laimigi. Apnika nesāties ar spaiņiem, lietus nebija, pargaju uz ākās udenī. 500 litri - nav viegli. Pirmie pazuda melānijas. Spoles krietni samazinajas skaitā, čaula irst, izskatās, kā trūkst kaļkis. Fīzas lielas neaug, lidz 10 mm maksimum. Uz 500 l kādi 50gabali. Zāles aug strauji, raveju katru nedeļu, bet aļges praktiski nav, tikai ksenu nevar iznidet. Fīzas ed ksenu dušigi, augiem galotnes neaiztiek, lapas negrauž, tikai uz vecām nimfejās lāpām pamaniju mazus caurumiņus. Nu, tos tapāt katru nedeļu jāpleš nost. Pat ancistrusi parstaja caurumot ehinodorusam jāunās lapas, kad piedraudeju iepazistinat viņus ar kaķi. :embarrass:
Tad kā var trūks kaļkis priekš čaumalām ākās udenī ? Kas notika ar ancistrusiem, vai tiešām nobijušies? Baribu nemainiju. Kur pazuda Amankas, jau 4 cm izaugušās?
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Otr Mai 09, 2017 9:38 am

Dzelžaina risinājuma man nav uz katras problēmas :) , bet zinot pamatus, daudz lasot, pašam visu izcīnot ne tikai ar saviem akvārijiem bet arī ar klientu akvārijiem, kaut kāda pieredze tomēr uzkrājas un 90% gadījumos visas problēmas tiek atrisinātas ar sen zināmiem, klasiskiem paņēmieniem. Dabiski, ir arī tādi izņēmumi kur nepieciešami citi risinājumi, bieži nestandarta un kas ir pretrunā ar skaidro saprātu, loģiku, fiziku u.t.t., bet tas ir reti un teikšu atklātai - tā ir lāpīšanās. Lai cik jocīgi tas neizklausītos un man pašam par kaunu, es daudzus gadus visvisādi cīnījos ar viena klienta 180 litru akvāriju un visu laiku nesekmīgi. Augi neauga, kriptas izšķīda, visu laiku bija lielas aļģu problēmas, nekādi nevarēju nostabilizēt ūdens parametrus. Visu laiku katastrofāli lēkāja pH, Po4/ No3 attiecība un ūdens cietība(!!). Pēc vairākiem gadiem tā problēma atrisinājās, kad saimnieks akvāriju pārcēla uz citu istabu. Nekas netika mainīts - ne ūdens, ne grunts - viss tika izmantots kā līdz šim, tik manījās dislokācija. Viss kā ar burvju mājienu nostabilizējās, bet savukārt istabas augi ( oranžērija) kas tika pārcelta uz veco akvāriju vietu praktiski visa iznīka. Iespējams ka kaut kādi pazemes ūdeņi (āderes) iespaidoja, āderu krustpunkts vai arī kādi citi spēki kas nepadodas cilvēka iespaidam :) .
Ar tām pašām fīzām - vairāki desmiti akvāriju ir zaudējuši savu izskatu, augus. Visiem tika bojātas jaunās galotnītes. Varbūt tāpēc, ka akvārijos nebija aļģes ko viņām ēst? Kad tās iznīdēju, tad viss atkopās, augi sāka ātri augt, nebija deformētas jaunās lapas, nebojāja kopējo akvārija izskatu ne ar sevi ne ar sevis radītām problēmām. Tāpēc es esmu liels kaitīgo gliemežu ienaidnieks, un tāds palikšu.
Par gliemežu čaulām runājot- iespējams, ka kaļķis pietiek un paliek pat pāri, bet ūdenim ir kāda cita lietiņa kas to kaļķi šķīdina vai padara gliemežiem neuzņemamu kā arī ir nepiemērots garneļu turēšanai. Piesārņojums var būt kā amonijs ( teiksim kā man vienreiz Pierīgas tuvumā kāda cūku ferma un ūdens bija no akas ko cilvēki paši vairs nedzēra), kad akvārijā nedzīvoja neviena garnele. Kad nomērīju parametrus, tad mati cēlās stāvus. Risinājām visu ar lielu, kārtīgu bioloģisko filtru + fitofiltru. Būtu lielāks akvārijs, tad būtu jādara kā "jūrās" ar putu atdalītāju (skimeri).
Nezinot visu situāciju ir diezgan pagrūti ko komentēt.

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis