Vai vajag CO2?

Lietotāja avatars
normunds34
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 1072
Pievienojies: Pirm Feb 04, 2008 7:11 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 52

Vai vajag CO2?

Atbildēt normunds34 » Sv Feb 10, 2008 9:44 pm

Runājot partām CO2 iekārtām !!!
  Vecie ,labie stādu audzētāji ,kas Čierī strādā pa 26 gadi nelieto CO iekārtas ! Un visi kam prasu ,no rīdziniekiem ,pazīst Imantu !!? Jautājums -kā viņš iztiek bez aparāta ?
Saprotu ,ka vecie ir konservatīvi un jauno nepieņem . Lasu un skatos par brāgas aparātiem ,bet reāli neredzu iemeslu CO aparātiem ????????????
Vienīgais ,kas nosver par labu ir tas ,ka šeit tusējošie daudzi lieto !!!!!!!!!!!!! Pārlieciniet mani .
Pēdējo reizi labojis 1 - Dzintars Irbe, labots 0 reizi.
Lietotāja avatars
Dzintars Irbe
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 1794
Pievienojies: Sest Jan 05, 2008 4:28 pm
Atrašanās vieta: Ventspils
Vecums: 45

Re: Matrixs 200

Atbildēt Dzintars Irbe » Sv Feb 10, 2008 9:51 pm

Normund:
1. ir augi kuri aug jebkuros apstākļos un ir augi kuri aug pie gaismas > 1w/l + noteikti vajag Co2 + regulāra mēslošana;
2. Augus var audzēt arī virs ūdens - lielākā daļa lielo augu audzēšanas fermu tieši tā arī dara... CO2 nav nepieciešams - tas jau ir atmosfērā.

Tas tā - īsumā. Pirms zināt vai tev vajag Co2, derētu zināt ko taisies audzēt, cik spēcīga gaisma būs utt :)
Pēdējo reizi labojis 1 - Dzintars Irbe, labots 0 reizi.
..|r|ubb..
Lietotāja avatars
Matrixs
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 537
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 4:29 pm
Atrašanās vieta: Liepāja
Vecums: 37

Re: Matrixs 200

Atbildēt Matrixs » Sv Feb 10, 2008 9:52 pm

Daudz kas ir atkarīgs arī no ūdens, Liepāja ir ļoti ciets ūdens, ar augstu Ph līmeni, ar CO2 palīdzību pazemina Ph līmeni, kas jau ir liels plus augiem, on pasu CO2 arī augi labprāt pārstrādā par O2. Ja akvārijā ir ļoti daudz zivis tad varbūt nevajag CO2 aparātu, jo zivies to saražos pietiekami daudz.

Ja gribi vairāk uzzināt, uzdod šo jautājumu sadaļā akvārija tehniskā puso CO2.

Ja man jāsaka no pieredzes, atškirība ir acīm redzama  ar un bez CO2.
Pēdējo reizi labojis 1 - Matrixs, labots 0 reizi.
[img width=114 height=13]http://foolstown.com/sm/neo.gif[/img]
valis
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 2
Pievienojies: Pirm Feb 04, 2008 7:19 pm

Re: Stādu audzēšana

Atbildēt valis » Otr Feb 12, 2008 1:49 pm

Viela pārdomām, skat linku.
http://www.aquaria.ru/faq/co2faq.shtml 

Ir gadījies būt pie Imanta, kurš no Čierīša. Nav viņam neviena CO2 aparāta. Akvāriju gan viņam daudz.
Lietotāja avatars
normunds34
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 1072
Pievienojies: Pirm Feb 04, 2008 7:11 pm
Vecums: 52

Atbildēt normunds34 » Otr Feb 12, 2008 4:35 pm

Paldies ,mazliet skaidrību ieviesāt .Tagad ,kad esmu pastiprinājis gaismu viss notiekās normāli -augi aug un aļģes nerodās .Esmu taisījis testus ūdenim un biju patīkami pārsteigts ! Viss ir ,pieļaujamā ,normā.
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri
Atbildes: 3269
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 6:15 pm
Vecums: 53

Atbildēt Haxiz » Otr Feb 12, 2008 11:21 pm

Imants audzē tikai tos augus kuriem cO2 nevajag!
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
valis
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 2
Pievienojies: Pirm Feb 04, 2008 7:19 pm

Atbildēt valis » Tr Feb 13, 2008 10:06 am

Zinu, ka Haxiz nepiekritīs manam viedoklim, tomēr pēc manas pieredzes ar gaismām sasteigt nevajadzētu. Protams ja ir paredzēti kompleksi pasākumi ar CO2, gaismām, mēslojumiem, mikroelementiem utt., tad OK. Manējs subjektīvais viedoklis ir neiespringt un priecāties par vienkāršo.

Kā sapratu linku uz akvārija.com forumu šeit ielikt nevar, tāpēc zemāk nodublēšu savu grafomānisko opusu par saviem piedzīvojumiem.

Moderatoriem: ja uzskatāt par offtopiku, tad izdzēsiet.

Citāta sākums:

(būs gari, ja slinkums - nelasīt)

Pēdējie manis dokumentētie darbi bija cīņa ar aļgēm, kuras sāka aktīvi vairoties pēc lampu nomaiņas. Tika nomainītas divas 18W uz divām 36W DURALUX (840 & 830) lampām, un tas viss uz 120l burku (kā te reizēm pieņemts teikt). Pēc lampu nomaiņas biju kā spārnos, nu tik būs, viss augs griezdamies. Izrādījās nekā, augu augšana apstājās, aļģes gan sāka augt kā negudras. Izrakos cauri forumam, paklausot ieteikumiem samazināju dienas garumu, lai nelaistu tuvumā nevēlamo saules gaismu, pa dienu burku vispābā aizklāju, laidu burkā CO2 (rauga ģenerators - nepatika). Nekā, augi turpināja nīkuļot, aļģem patika.
Tad man uznāca apgaismība: kāds tad manām jaunajām lampām spektrs? Izrādījās galīgi garām. Sākās nākamais posms: atrast pareizās lampas. Liels paldies Haxim par konsultācijām un pretīmnākšanu. Atkal tika nomainītas lampas un mūsu mazo ūdenspasaulīti sāka apspīdēt OSRAM (2x827). Lielas, baltas ... nē, zaļas cerības .... bet.... Nekā, augi neaug, aļģēm turpina patikt. Labi, ka zivīm manas cīņas maz interesēja. Pa šo laiku valsinērijas praktiski iznīka, barklaji stāvēja uz vietas, rotalas ar' uz nomiršanas robežas....
Domas par restart, vai pat shut down. Bet nu tā laikam gan nevar, citiem viss OK, a kas, es sliktāks. Sākās kārtējā informatīvā kampaņa, lielākoties .ru akvāriju saiti (lai kā arī negribētos jātazīst, ka ru tomēr saprotu labāk par eng). Akvārija tika praktiski likvidēta straume, otrā sērija ar CO2 (sodas-etiķa ģenerators - patika, sīkāk vēlāk), pamatīga mehāniska tīrīšana. It kā skaisti, bet paiet nedēlā, otra, augi atsāk augt, bet švaki, aļģes mazāk, bet tik un tā spītīgi aug. Tā kā burkas iedzīvotāju skaits papildinājās, nobrieda doma par ārējo filtru.
Tetra Tec EX-700. Te es pieļāvu lielo kļūdu. Nomainot filtru, vecā, iekšējā, mazā filtra VISU saturu vajadzēja sabērt jaunajā, vismaz uz kādu laiku. (Haxim, ja tomēr lasi: lūdzu papildini savus rakstus par filtriem ar sadaļu "filtra nomaiņa" lai citi nekāpj uz mana grābekļa, bet pameklē sev savus.) Rezultātā zivis sāka justies slikti (saindēšanās ar amonjaku, kā vēlāk izpīpēju, jo nitrificējošās baktērijas no vecā filtra uz jauno pārcēlās par maz un jaunas vēl nebija), danio visi seši pa vienam vien nomira, neoni, ar' četri gabali devās uz labākiem akvārijiem. Biežas ūdens maiņas turpmākajās divās nedēļas situāciju pārējiem iemītniekiem glāba, bet novājinātā imunitāte izpaudās baltajos punktiņos. Tie tika pamanīti gana laicīgi un JBL Punktola terapija atrisināja problēmu. Tiesa gan punktiņi paņēma līdzi vēl vienu neonu.
Stāvoklis nostabilizējās, bet AUGI NEAUG!!!! Iegādājāmies jaunas valsinērijas un elodejas. NEAUG!!! Vienīgais augs kuram visu šo laiku varēja novērot kaut kādu attīstību bija mazais anubiass, vienkārši zvērs, aug lēnām, bet vienmēr, pat ar visām aļģēm.
Beidzot atslēdzu info iegūšanas režīmu un ieslēdzu info apstrādes režīmu. Kāpēc agrāk auga augi nevis aļģes, bet tagad otrādi Kamēr bija vecās lampas 2x18W viss auga labi, tagad ar 2x36W neaug = par daudz gaismas. Atslēdzu vienu lampu - palika viena OSRAM 36W 827. Pagāja nedēļa - izmaiņu nav. Nākošajā piefiksēju, ka elodejas jāsāk dalīt un bakstīt gruntī jaunie dzinumi. Vēl kāds laiciņš un valsinērijas sāk stīgot, barklaji paliek garāki. Īsāk sakot sākās aktīva augu augšana. Iknedēļas ūdensmaiņās vairs nav jācīnās ar aļģēm, tās kuras bija problemātiski mehāniski izvākt (papardes) pamazām pazūd un vispābā var uzelpot un sākt skatīties uz jauniem sarkanajiem danio, mums viņi dikti patika.

Secinājumi:
1. Nezinu, kā ir ja gaisma ir par maz, bet vairs arī negribu piedzīvot, kad tā ir par daudz. Tas ir murgs. Šajā forumā izplatītais uzskats, par 0.5-1W uz litru akvārija ūdens manā gadījuma izrādījās nepamatots, nelabvēlīgs un nevienam neiesaku. Protams ja nav paredzēts CO2 un regulāra mēslošana. Vienīgais ko vajadzēja ar lampām - pamainīt uz elektronisko balastu un labāka spektra lampām, punkts.
2. Tad, kad akvā ir iestājies līdzsvars (arī ja gaisma nav par DAUDZ) tad aļģes nevairojas. Aļģes akvārijā ir un būs, jo akvārijs nav sterila vide, bet ja viss ir OK, tad viņas nevairojas.
3. Filtra nomaiņa - nepareizi nomainot dabūju ekoloģisko katastrofu. Šādā situācijā stingri jāpiedomā par slāpekļa cikla dinamiku.
4. CO2 bez mēslojuma nav jēgas. Labāk nesarežģīt sev dzīvi, bet priecāties par vienkāršām lietām un stabilāku akvu. Starp citu par šo tēmu ir labs raksts, ļoti iesaku: http://www.aquaria.ru/faq/co2faq.shtml

Par CO2:
Tā kā savā dzīve gana esmu saskāries ar dažādiem augstspiediena traukiem, to ekspluatāciju, pārbaudēm un negadījumiem, tad jau no paša sākuma sev izlēmu, kas vienīgasi augstspiediena trauks mūsu dzīvoklī būs ugusdzēšamais aparāts. Akvārijs var iztikt ar citādiem CO2 avotiem. Tiesa gan tagad vairs CO2 mākslīgi nepapildinām (skat. augstāk).
Brāgas aparāts man nepatika tā regulācijas sarežģītības (ķīmiska regulācija) dēļ.
Sodas-etiķa ģenerators man izmaksāja ~2Ls. Konstrukciju noskatīju http://lis.aqa.ru/ (ļoti laba paštaisītas akvārija tehnikas lapa). Pretvārstus pirku Zooparkā, Maskavas ielas galā par 0.35Ls, regulējamie vārsti Berģu Depo ~0.20Ls (starp citu tur arī redzēju smukus slēdzējvārstus dārza šļuteņu nodaļā), trubiņas arī nav problēma, es pirku Ogrē Tapro par ~0.20Ls/m diam.6mm, trauki - parastās PET pudeles. Savienojuma veidu atradu kaut kur I-netā: pudeles korķī izurbj caurumu, kurš ir par ~1mm mazāks par par trubiņas diametru, trubiņu nogriež slīpi un ar plaķenēm aiz spices izvelk cauri. Savienojuma blīvums apmierinošs. Ja uzrodas pārlieku liels spiediens, aizlaiž garām, un sprādziens nav iespējams. Protams, tas der brāgas un etiķa-sodas aparātiem, kuros ir mazi spiedieni.

Literatūras atsauces, šeit forumā jau agrāk piesauktas, bet nu te vienuviet manējs ru tops:
http://lis.aqa.ru/
http://www.vitawater.ru/index.shtml
http://www.aquaria.ru/

Starp citu iesācējiem, kāds arī es biju vēl "vakar", iesaku palasīties minētos saitus. Tur viss ir sistematizēts. Protams šis forums ir pat ļoti OK, bet grūti caurrokams. 

Tagad esmu gatavs kā slavas dziesmām (interesanti gan par ko  ), tā arī iznīcinošai kritikai (te nu gan ir par ko)

Citāta beigas
Lietotāja avatars
Matrixs
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 537
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 4:29 pm
Atrašanās vieta: Liepāja
Vecums: 37

Atbildēt Matrixs » Tr Feb 13, 2008 10:32 am

Kritika vismaz no manis nebūs, jo tu apraksti savu pieredzi un secinājumus, par to nevar kritizēt.
Man ir 2 akvāriji, vienā gaisma ir ~0.6 W/l Otrajā ~0,45W/l augi labāk aug tajā kur gaismas vairāk. Ar aļģēm īpašu problēmu nebija, tagad kad beidzās Co2 sāk parādīties, bet iespējams tas ir no tā ka es vienubrīd zivis par daudz baroju. Tagad esmu pārgājis uz zivju barošanu reizi 2 dienas un āļģes sāk mazināties Co2 pagaidām nav (slinkums aiziet uzpildīt balonu). Ja augi sāks nīkuļot bez Co2 tad likšu to, ja augi sāks augt lēnāk, bet nenīks, tad pagaidām Co2 nelikšu. Kamēr vis bij kārtībā, es katru nedēļu pie ūdens maiņas izmetu vismaz pāris saujas augus.
[img width=114 height=13]http://foolstown.com/sm/neo.gif[/img]
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Tr Feb 13, 2008 10:35 am

Bet nu ļoti pareizi uzrakstīji - ar vienām gaismām nekas daudz nemainīsies. Vajag kompleksi - gaismas, co2, mēslojumu. Bet redzi, lieta tā, ka daudzi augi vispār neaug bez tiem 0,5 -1W/L . Tavā gadījumā elodejām, valisnērijām un anubiasiem daudz gaismas nevajag kopš dzimšanas. Tas pats attiecas uz kriptām, daudzioem Echinodorus. Bet tagad ieliec savā akvārijā Rotala Waliichii, Rotala macrandra, sarkanās kabombas, glosu, proserpinacu un to pašu populāro Myriophyllum. Kas būs? Dabiski ka nopūs. Mēslo cik gribi, brāgo cik gribi - bez gaismas nekā.Tu jau arī lai augtu lielāks neēd tikai makaronus vien  :). Bet par aļģēm - tās aug tur, kur ir labvēlīgi apstākļi. Labvēlīgi apstākļi nav tikai gaisma, tie ir arī slikts ūdens, daudz barības vielas, nepareiza ķīmija. Ielej glāzē destilātu un virs tās noliec MH lampu. Nebūs nekādas aļģes, tik viss ūdens iztvaikos  8). Plikas gaismas nav panaceja lai augtu augi un neaugtu aļģes  ;)
Akvāriju vāku pārbūve, līmēšana, remonts, vislielākais Sylvania lampu, Hydor un JBL sortimenta klāsts Latvijā, tehniskais atbalsts, konsultācijas un serviss.
Rincis
LAK biedri
Atbildes: 1003
Pievienojies: Piekt Jan 04, 2008 11:31 pm
Atrašanās vieta: Rīga, rajons starp Ziepniekkalnu un Valdlaučiem

Atbildēt Rincis » Tr Feb 13, 2008 4:22 pm

Nedaudz dīvaini, ka augi pie spēciga apgaismojuma apstājās. Ja tie augtu tāpat kā pie švaka tad es to saprastu, bet ja apstājās, tad man tas liekas nedaudz dīvaini.
Es domāju tā, ka pie mazāka apgaismojuma augiem ir papildus stimuls izaugt lielākiem, kuplākiem un aizņemt pēc iespējas vairāk vietu akvārijā, jo gaisma ir nedaudz par maz un to ompensē lapu daudzums. Savukārt pie spēcīgāka apgaismojuma augiem, ja ir gaisma nav kur īpaši steigties, bet, ja akvārijā ir daudz co2 un mēslu, tad tie augs un vairosies. Esi ievērojis, ka švaki augi nevairojas?
[color=green][size=100]Piedāvāju dažādus ūdens ūdens filtrus par labu cenu, sīkāk, [url=http://www.akvapro.lv]šeit[/url][/size][/color]
[color=green][size=100]Reversā osmoze, rezerves daļas, [url=http://www.akvaristuklubs.lv/forums/tirgus-placis/letas-reversas-osmozes/]šeit[/url][/size][/color]
Lietotāja avatars
Uljana
LAK biedri
Atbildes: 72
Pievienojies: Otr Jan 29, 2008 12:27 pm
Vecums: 39

Atbildēt Uljana » Tr Feb 13, 2008 5:04 pm

Haxiz rakstīja: Imants audzē tikai tos augus kuriem cO2 nevajag!
Haxiz, tas gan interesants apgalvojums!  :D vai ir augi kuriem CO2 nevajag?
Lietotāja avatars
Dzintars Irbe
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Dzintars Irbe » Tr Feb 13, 2008 7:47 pm

Jā, Haxiz! Pastāsti, kuriem augiem nevajag CO2?
Jeb tu sajauci ar savām mājām, kuras atrodas citā galaktikā, kur dzīvība nav bāzēta uz oglekļa cikla? :D
..|r|ubb..
Rincis
LAK biedri
Atbildes: 1003
Pievienojies: Piekt Jan 04, 2008 11:31 pm
Atrašanās vieta: Rīga, rajons starp Ziepniekkalnu un Valdlaučiem

Atbildēt Rincis » Tr Feb 13, 2008 8:05 pm

Ir augi, kas aug pie ph>8,5 tajā diapozonā nav co2 vispār nosakāmā daudzumā, tāpēc ir daži augi, kas ir aklimatizējušies šiem apstākļiem un tie iegūst to savādākā veidā kā parastie augi. Botānikā stāstīts, ka džungļu augiem ir savādāka lapu struktūra, kas co2 molekulu uzņem nevis difūzijas ceļā, bet to aptverot ievelk sevī. Tādējādi iegūstot tik svarīgo oglekli!
Zinu, ka tādas ir raglapes, bet gan jau Haxiz zinās pateikt vēl par citiem.
[color=green][size=100]Piedāvāju dažādus ūdens ūdens filtrus par labu cenu, sīkāk, [url=http://www.akvapro.lv]šeit[/url][/size][/color]
[color=green][size=100]Reversā osmoze, rezerves daļas, [url=http://www.akvaristuklubs.lv/forums/tirgus-placis/letas-reversas-osmozes/]šeit[/url][/size][/color]
Lietotāja avatars
Dzintars Irbe
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt Dzintars Irbe » Cet Feb 14, 2008 4:54 pm

OK. Precizēsim. Visiem augiem vajag oglekli(C), bet ne visi viņu uzņem no CO2! Ir arī citi veidi, piemēram - no ūdenī esošajiem karbonātiem cietā ūdenī.
..|r|ubb..
Lietotāja avatars
Haxiz
LAK biedri

Atbildēt Haxiz » Cet Feb 14, 2008 11:41 pm

Nu re, paši jau atbildējāt, bet es vairāk biju domājis tos augus, kuri var augt bez piespiedus CO2 pievadīšanas. Imantam visos akvārijos ir gūpijas un citas dzīvdzemdētājas kā arī citi kustonīši kas kaut nedaudz , bet co2 saražo. Tā pat no istabas gaisa kas ir piesātināts ar co2, tas nokļūst un labi izšķist akvārijā. Daudziem augiem tas pilnīgi pietiek. Brāgas, tabletes, nemaz nerunājot par baloniem viņam nav un nebūs, jo tas maksā naudu, viņam ir savi uzskati un ja viss notiekas, tad kāpēc saspringt? Es viņam iedevu Rotala Walichii.  Viņš teica ka "man gaismas esot pietiekoši", viss pārējais arī - meslojums un zivis. Brīdināju ka ar viņa gaismām nepietiks un zivis jālaiž 2x vairāk kā patreiz ir, bet neticēja. Pēc 1,5 mēneša nevienas Walichii vairs nebija... . Par glosu pēc tam viņš vispār i dzirdēt negribēja  8)  :)

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis