LED salīdzinājumā pret gāzizlādes lampām.

Viss ko varam un esam uztaisījuši paši
Lietotāja avatars
mpc
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 138
Pievienojies: Sv Mar 29, 2009 8:33 pm
Atrašanās vieta: Rīga
Vecums: 32

Re: LED salīdzinājumā pret gāzizlādes lampām.

Atbildēt mpc » Pirm Feb 14, 2011 8:47 pm

Viens no labākajiem Royal Blue biniem uzmontēts uz "STAR" radiatora maksā $6  (tātad 6*0.54*1.22[PVN]=4 Ls/gab). Viens no labākajiem Cool white uz "stāra" iet pa $7.5 (7.5*0.54*1,22=4.95 Ls/gab)
1 m garu, 0,2m platu radiatoru (made in Poland) no argusa var dabūt pa 36 Ls
Skrūves, vadi, utt - pēc izvēles
Barošana...
a) pilnībā komerciāli draiveri (ļoti plašs cenu diapazons)
b) paštaisītie risinājumi izmantojot buck boost sepic vai citas topoloģijas (vai nu no nulles ukontrolieri programmējam, vai izmantojam gatavos analogos produktus) - par izmaksām spriest grūti - jāiedziļinās komponenšu cenās, almiko izcenojumos utt.

Jā, minētās diodes var dzenāt 3W režīmā. Tātad, lai sasniegtu 216 W vajag  72 diodes. Ja to taisa kā 50:50 setupu, tad 36*4+36*4,95=144+178=322 Ls (Tikai diodēs)
Nū ja taisa virknes pa 8 dioži, tad vajag 9 draiverus. Ja, pa piemēru, izmanto tādus, kādus nbinc izmanto, tad tas būs  116 eiro (84 Ls),
Pamatkomponentes:
Diodes-322
Redele-36
Draiveri-84
Skrūves-5
Vadi, termopasta-10

Kopā- 457Ls

Ja gribās kolimējošās lēcas, kaut kādu uber korpusu (kam vajag papildus alumīnija profilus, orgstiklus utt), tad jāpierēķina vēl kāda kapeika. Nu tas tāds rupjš novērtējums.
Man nav ne jausmas, vai importējot diodes viņām tiktu piemērota muitas nodeva un kādā apjomā tā būtu (tāpēc izmaksas vēl varētu drusku palielināties). Laikam līdz 150 eiro bija tikai PVN, bez muitas nodevas.
briedis
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 493
Pievienojies: Cet Jan 15, 2009 12:18 pm
Atrašanās vieta: Riga, centrs
Vecums: 37

Atbildēt briedis » Pirm Feb 14, 2011 9:09 pm

Pat ļoti dārgāk nesanāk, bet ar muitu gan būs problēmas jāpieskaita vēl nodoklis, ja prece nenāk no EU. :(
Manā uztverē LED galvenās priekšrocības ir vai nu ļoti mazam akvārijam, kad 24w T5 ir par garu (šaurāks par 50cm) un mazākā MH ir par stipru vai arī ļoti lielam akvārijam, kad jaudas starpība ir 100w un vairāk, tad sanāk ieekonomēt. Protams, dimmēšanas iespējas un "zaķīši" ir liels + LEDiem.
Lietotāja avatars
mpc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt mpc » Pirm Feb 14, 2011 9:19 pm

Nu nezinu nezinu - 24W*10 ATI piekareklis ar lampu komplektu tāpat izmaksā 600 Ls.
Ja rokas aug no pareizās vietas, tad, manuprāt, var droši eksperimentēt ar diodēm pie jebkāda tilpuma akvārija. Vajadzētu atmaksāties...
nbinc
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 1599
Pievienojies: Otr Feb 12, 2008 2:45 pm

Atbildēt nbinc » Pirm Feb 14, 2011 9:32 pm

LED plusus un mīnusus var skatīties no dažādām pusēm. Kuram tie + ir svarīgāki par - kuram otrādāk.

Man piemēram LED izmantošanā patīk tas ka gaismeklis neaizņem daudz vietas. Ja akvārijs ir istabā un negribās virs tā lielu gaismekli likt tad LED šeit sanāk pats optimālākais variants. Manā jaunajā projektā gaismeklis būs 35mm biezs. Tadu izmēru ir grūti uztaisīt at T5 lampām, nerunājot jau par MH. Protams ja iespējas atļauj uzlikt lielāku gaismekli tad jau jāvērtē citi + un -, bet manā gadījumā šis LED + ir būtisks.

Prognozēkamā gaismekļa jauda būs ap 180W, bet tur vēl var būt zināmas un nezināmas izmaiņas jaudas attiecībā jo izmantoju jaunās Cree XP-G Cool White un Cree XP-E Royal Blue un tur nebūs diožu attiecība 50:50 jo XP-G jauda ir 5,4W un gaismas atdeve līdz 493 lumeni, XP-E jauda maksimumā bija 3,5W. Plānojās 14 baltās Cool White (XP-G) un 24 Royal Blue (XP-E) + 12 UV Purple (liekas tikai XR-E, citas nedabūju).

Par cenām. Lai nebūtu problēmu ar atmuitošanu tad jāpērk LEDus EU teritorijā, pie tam lētie Ķīnas LEDi, kuri nopērkami caur eBay lielākoties ir vecā Cree analogs XR-E, kura gaismas atdeve ir zemāka par XP-E, nerunājot par XP-G un pašiem jaunākiem XM-L kuriem 910 lumeni uz vienu LEDu. Es priekš SUMPa eksperimentam pirku tās lētās diodes no eBay un tur pēcspecenes tikai 180 lumeni, bet cik patiesībā velss vien sazin. Jaunam projektam LEDi tika iepirkti oriģinālie no Vācijas. Protams dārgāk sanāca ne kā eBay bet ir 100% garantija ka ir Cree un nekādu muitas nodokļu.

Balstus jaunam gaismeklim arī pirku vācijā un izvēlējos dimmējamos MeanWell ELN-60-48D, ar kuru var barot līdz 14  XP-G vai 12 XP-E LEDus. Dimmējamus izvēlējos jo nav īstas skaidrības ar tām krāsām (Royal Blue un Cool White attiecību) tāpēc pēc salodēšanas varēs ar dimmeri pieregulēt katru krāsu atsevišķi. Šiem draiveriem vēl ir tada laba īpašība ka tos nav obligāti atslēgt no strāvas nodimmējot gaismu līdz 0, tie atslēdzas paši.

Dimmēšanu (rīta/vakara imitāciju) var organizēt caur Arduino uztaisot interfeiizu 0-10V dimmēšanai un tad jau paverās diezgan plašas iespējas ar gaismas spēlēšanos.

Runājot par elektrības ekonomiju - LEDiem ir tāda laba īpašība ka gaisma tiek izstarota tikai vienā virzienā 120-140 grādu leņķi (atkarībā no LEDa), respektīvi zudumi uz atstarošanu no "neērtās puses", kā tas ir MH un T5 gadījumā nav. Atkrīt vajadzība pēc labiem reflektoriem. Kaut gan ir varianti lai samazināt LED gaismas virzienu - uzlikt lēcas, ko es arī darīšu - uz LEDiem būs 70 grādu lēcas, kuru izmantojos es varēšu pacelt gaismekli augstāk nezaudējot gaismas plūsmu.
Lietotāja avatars
mpc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt mpc » Pirm Feb 14, 2011 9:43 pm

Jau interesantāk.... Kādi bini ir konkrētajiem LEDiem?
Ja varētu uzzināt, no kurienes viss tika sūtīts?

*Edit - Paldies!

Un no kurienes tika ņemti UV XR-E. Es ļoti ilgi mekleju, kur vuņus var dabūt, bet tā arī neesmu atradis. Man gan viņiem ir cits pielietojums padomā...

BTW - es no tā LED.DE nesaprotu - kādu PCB viņi piedāvā XP-E lediem - to kvadrātiņu, vai arī zvaigznīti? Bez tam ņemot RB ar PCB sanāk 6 eiro gabalā. Ja ņem RB D16 binu uz zvaigznes no cutter.com.au tad tas iznāk lētāk - pat ar visu PVN un muitu.
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Pirm Feb 14, 2011 9:59 pm

XP-E Royal Blue bins ir L1-D3-15, nav tas PATS labākais - 16, bet cik es sapratu tad cenas starpība starp 15 un 16 biniem neatmaksājas, cena pārāk liela, bet gaismas atdeve nav tik stipri lielāka.

Par XP-G Cool White binu īsti neinteresējos, bika tik minēts XP-G R5. Tur tik un tā būs krietni lielāks spilgtums par XP-E, domāju ka būs jebkurā gadījumā jādimmē.

LEDus pirku iekš leds.de
Draiverus MeanWell iekš elpro.org (tā ir Vācijas bode).
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Pirm Feb 14, 2011 10:14 pm

No leds.de LEDi ir uz 10x10mm alumīnija plates, man šķiet labāks un kompaktāks variants ne kā uz zvaigznes. Tas tā sakot kuram kas vairāk patīk :)

UV XR-E pirku no SatisLED, tikai man ir lielas aizdomas ka tie nav oriģnālie Cree, jo nedzirdēju ka Cree taisa šādus LEDus, bet nu štrunts ar to, man ka tik nedaudz Purple krāsu akvai. Šis diodes nebūs pamatgaisma.

cutter'ī nepirku tikai tāpēc ka tie ārpus AU sūta ar ekspresspastu un tā kā man nav mašīnas tad tā visa ķēpa ar braukāšanu uz lidostu un muitas formēšanu mani vienkārši besī. ja cutter's sūtītu ar parastu pastu tad protams bez problēmām aizietu uz pastu un uz vietas visas muitas formalitātes nomaksātu. Bet ar eksprespatiem sūtītam no ne EU ir bijusi slikta pieredze ar muitu - divu dienu braukāšana...... negribās vairs ar to ķepāties.
Lietotāja avatars
mpc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt mpc » Pirm Feb 14, 2011 10:23 pm

Starp citu ražo gan CREE UV diodes 395 nm. Tik tas datasheet ir pamatīgi noslēpts. Ja viņam ir XR-E korpuss, tad tam jābūt oriģinālajam.

* Aizsūtiju cutteriešiem mailu, vai nevar tomēr ar parasto pastu atsūtīt. Redzēs, ko atbildēs...

BTW - tie ELN draiveri nebija labākā izvēle... Viņiem nav PFC. Šitie būtu bijuši labāki (piedevām var gan ar voltiem gan ar PWM dimmēt).
Pēdējo reizi labojis 1 - mpc, labots 0 reizi.
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Pirm Feb 14, 2011 10:31 pm

Es paņēmu 400-405 nm UV Purple, 395 nm man šķiet pārāk UV priekš akvārija.... nu 405 ir tuvāk zilam, man šķiet būs labāk.
Bet par to oriģinalitāti - paskatījos to Cree PDF'u un pēc dotām bildēm rasējumiem manis nopirktās pēc Cree XR-E neizskatās. Drīzāk jau LUXEON vai Seoul LEDs.
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Otr Feb 15, 2011 4:58 am

mpc, lūdzu atbildi tradicionālā veidā. Tad kad tu labo savus iepriekšējos ziņojumus es neredzu ka dotā tēmā ir parādījušās atbildes. Es nepārlasu visus iepriekšējos ziņojumus lai attrast tur kādu rindkopu, kuru kāds ir vēlāk ierakstījis pēc vienas atbildes.

Runājot par ELN draiveru izvēli. Pārlasot vairākus forumus sakarā ar jūras akvāriju LED gaismas projektiem, kā arī dažādus specializētus veikalus jūras akvāriju DIY projektiem - konstatēju ka vairākums izmanto tieši ELN draiverus. Attiecīgi arī es izvēlējos šo draiveru tipu jo ir diezgan daudz noderīgas informācijas par šī tipa draiveru izmantošanu.

Apskatot tevis minētā LPF draivera datus man nekļuva skaidrs kā man ar to pareizi barot LEDus. Ne viens no specifikācijā minētiem modeļiem neizdot vajadzīgo strāvu (RATED CURRENT). Tur ir minēti 0,76mA, 0,84mA, 0,96mA, 1,12mA.
Kā arī neatradu norādi kā LPF draiveriem varētu šo strāvu pieregulēt.

Priekš XP-G vajadzētu 1000mA, bet XP-E 700mA. Nu vismaz ar tādām strāvām baro šos LED lielākā daļa manis zināmos Reef LED projektos. Protams XP-G maksimālā strāva sastāda 1,5A, bet XP-E 1A, bet tie ir maksimumi, kurus nerekomendē, jo pie tiem LED ātrāk izdeg. Man no aqualogo foruma zinošāki elektronikā cilvēki ieteica pieturēties pie jau minētiem cipariem 1000mA un 700mA.

Ir arī vēl tāda liela kā šo LPF draiveru pieejamība un cena. Es ar lielām grūtībām atradu veikalu iekš EU, kur tie patiešām bija arī nopērkami, nevis vienkārši pozīcija cenu lapā ar nenoteiktu laiku kad tie būtu reāli pieejami.
Tur kur es tos draiverus pirku LPF vispāri cenu lapā nav. Un ELN-60-48D man izmaksāja apmēram 22 EUR. ELN draiveriem ir iespēja pieregulēt gan strāvu gan spriegumu, tā ka es ar viena tipa draiveriem varu barot gan XP-G, gan arī XP-E diodes.

Un tici man sākot plānot šo projektu ELN nebija tā sliktākā izvēle :) bija arī projektēts variants ar 10W LEDiem un ķīnas draiveriem....
Lietotāja avatars
mpc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt mpc » Otr Feb 15, 2011 12:00 pm

K - vairāk neķēmošos ar postu rediģēšanu!

LPF draiveriem var strāvu pieregulēt elementāri - ar Adjust vadiem. Tobiš tas samazina dimmēšanas izšķirtspēju, bet pa tiem vadiem ieregulē strāvu. Un tie nav mA, bet gan A. 48V versija spēj dot 840 mA. Kā notiek ieregulēšana - pie ADJ vadiem pieliekam, piemēram, PWM devēju (nu mikrokontroliera izskatā). Virknē ar diodēm ieslēdz ampermetru un griež augšā PWM duty - kamēr sasniedz vajadzīgo strāvu. Šo Duty vērtību jāieraksta atmiņā. Nu piemēram tiek noskaidorts, ka 700 mA tiek sansiegti pie 85% duty. Tad tas dod iespēju dimmēties no 0-85%. Izšķiršana būs atkarīga no tā cik bitu izšķirtspējā ģenerējam PWM formu. Man personīgi tie ELN nepatīk dēļ PFC neesamības. Tas tomēr ir būtiski, ja mēs gribam būt atbildīgi.

Kas attiecas uz tām lielajām strāvām, ar kādām visi dzenā nabaga diodes. Nu nezinu - es labāk uzliktu drusku vairāk diodes, bet dzītu pie zemākām strāvām. Jo mazāka strāva, jo efektīvāka gaismas atdeve. Pat 700 mA man šķeit pa daudz. Un 38+12 diodes manuprāt ir vairāk kā vajag tādam akvārijam. Droši var viņas nemocīt ar 1A strāvām. Labāk ieregulēt kādus 600-650 mA un nezināt bēdu. Vienmēr jau paliek opcija - piešaut klāt nedaudz (ja nu kas).

* Cutters man atbildēja - visu varot sarunāt, arī parasto pastu ar apdrošināšanu. 
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Otr Feb 15, 2011 1:00 pm

Nu tad tas LPF ir kaut kāds nepareizs draivers, ka dimmejot to tas samazina strāvu uz LEDa.

Diožu spilgtumu (normālos draiveros un dimmeros) regulē ar ieslēgšanas/izslēgšanas cikliem (PWM) kas nevis samazina strāvu, bet atslēdz/islēdz to pavisam
[img width=366 height=129]http://led-technology.com/images/pwm_pu ... imming.jpg[/img]
Jo ton periods ir mazāks jo tumšāk vizuāli spīd LED, jo ton tuvinās T laikam jo gaišāk spīd LED's. Strāva uz LEDu nemainās.
http://www.reuk.co.uk/LED-Dimmer-Circuit.htm
With PWM strings of LED bulbs can all be driven with the recommended forward current, with the dimming achieved by turning the LEDs on and off at high frequency - so fast the human eye cannot see the strobing effect. The longer the on periods are relative to the off periods, the brighter the LEDs will appear to the observer.
Interesanti kā tad tavā gadījumā tam LPF draiverim notiek strāvas pieregulēšana dimmējot ar 1-10V ? :) iestāstīsi dimmerierīcei ka vairāk par 8V necelt citādi strāva uz lediem būs par lielu un tas sadegs ?

Nepareizs tas LPF draiveris ka ar dimmēšanu var sadedzināt LEDu. Manā skatījumā dimmēšana tas ir tikai jaudas regulātors kas samazina no maksimuma uz leju nevis otrādi. Vārds "dimming" tulkojumā to arī nozīmē :)
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2363
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 52

Atbildēt Mongoose » Otr Feb 15, 2011 2:20 pm

Nu procim jau var iestāstīt lai tas kontrolē nevis sprieguma , bet strāvas slieksni -  piekrītu nbinc sprieguma šūpošana pie laba gala nenovedīs , un pareiza LED barošanu būtu to vadīt strobējot impulsus (tikai tā arī var panākt max gaismas atdevi , jo impulsā LED kā jebkurš cits pusvadītājs iztur daudz lielāku strāvu.  Bet .....  Neviens nezina kas notiek ar fotosintēzi "strobējot" tai gaismu. Mēs ar aci jau to neredzam, kas zina kā viņiem. Savukārt vadot to ar patstāvīgu strāvu tā var neatdot pilnu jaudu , jo strāvas slieksnim jābūt zemākam, jeb tai draud pārejas izdegšana , savukārt atkāpjoties no nom. strāvas LED strauji krīt tā efektivitāte  Strāva/gaisma, tā nesamazinās lineāri, viš vairs nebūs ekonomisks. Strobējot max, strāvu tas nedraud. Man liekās ka vispareizāk būtu neko nedimmēt un vadīt to ar max pieļaujamiem strāvas imulsiem samazinot t slieksni cik pieļauj konkrētais draivers konkrētam LED.
nbinc
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt nbinc » Cet Mar 03, 2011 12:26 pm

Uztaisīju pirmo eksperimentu ar oriģinālām Cree LED diodēm. Rezultāti ļoti patīkami.

Vizuāli 14 Cree XP-G baltās diodes (jauda pēc mērījumiem ap 50W) spīdēja gaišāk ne kā 6x39 T5 lampas (234W). Vēl būs jāuztaisa reāli mērījumi ar Luxmetru.

- T5 gaismeklis man ir ķīniešu ar praktiski nekādiem atstarotājiem (vienkārši taisna spoguļplāksnīte virs lampām) un arī lampas diezgan cieši viena otrai stāv, tāpēc reālā gaismas atdeve no tāda ķīnas gaismekļa ir krietni mazāka par teorētisko T5 lampām.
- LED spīd tikai vienā virzienā 120 grādu leņķi bez kādiem šķēršļiem.

Tāpēc domāju LEDi te tomēr būs uzvarētāji..... bet kā jau teicu būs viss jāizmēra ar Luxmetru.

Tā apmēram izskatās akvārijs ar UV, Royal Blue un White diodēm, bet tās eksperimenta laikā nebija uz pilnu jaudu.
Biju uz īsu brīdi uzgriezis balto uz 100%, bet nobijos cik viss bija pārgaismots.... vizuāli atgādināja it kā saule iespīd akvārijā. Baltās XP-G diodes darbojās uz 1000mA, pārējās (XP-E un ķīnas UV) uz 700mA.

ADD
Bildes, kā tas izskatās, ielikt te neizdevās, bet var apskatīties citā vietā.
Pēdējo reizi labojis 1 - nbinc, labots 0 reizi.
briedis
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 493
Pievienojies: Cet Jan 15, 2009 12:18 pm
Atrašanās vieta: Riga, centrs
Vecums: 37

Atbildēt briedis » Cet Mar 03, 2011 2:07 pm

Izklausās ļoti cerīgi. Gaidu rezultātus no luxmetra.
Tev salīdzinājumam vajadzētu paņemt lampas no 500nieka, reflektoros ir baigais spēks. Man 200l akvārijam ir 5x24w T5 un gaismas jauda ir pietiekama, lai gan sanāk tikai 0.6w uz litru.

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis