Eksperiments pret paša gribu.

Dzīvie un nedzīvie akmeņi, to īpašibas, dekorācijas, rifa būvēšana, līmes
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2363
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 52

Eksperiments pret paša gribu.

Atbildēt Mongoose » Pirm Dec 29, 2008 9:45 pm

Un tā - vairāk kā pus gadu atpakaļ iespējams vēl vairāk radās doma uztaisīt dzīvos akmeņus no gāzbetona(par cik to cenas ir ļoti augstas un tas ir galvenais kas attur akvāriumistus no jūras akvāriju starta) . Šeptēšanās beidzās ar to ka paņēmu gāzbetona kluci , saskaldījo to un ar urbmašīnu mazliet tam visam piešķiru dabīgu izskatu :).
Tad to visu sagāzu 45L burkā ielēju sālsūdeni un iesviedu no lielā akvārija aļģes pikuci (chetamorfu) kā iespējamo dzīvības avotu, ieliku tur arī pumpīti 200l/h. Vēl vajadzēja izgatavot apgaismojumu un tam visam sekot līdz, bet kas to deva. tad šis tad tas un tā arī palika. Vēl kādu reizi savajadzējās arī pašu pumpīti un tagad akvārijs palika vispār bez nekā. Pārliku vēl tam pāri plastmasas vāku lai negaro ūdens ārā un nesmird :laugh:
Vienu reizi pat tajā tika nomainīts ūdens :embarrass: Un nu jau kur tas laiks par to tika aizmirsts. Šodien izdomāju ka man visu to bardaku vajadzētu nokopt un uz Jauno Gadu sakārtot. Gribēju jau visu smelt ārā kad ievēroju chetamorfā kaut ko sīku aizskrinam. Ooo sāku pētīt to lietu, stikli pat nebija aizauguši jo gaismas tur nav. Izrādās akvārijs ir pilns ar aiptasis un tiem spoku vēdekļtārpiem, nu ne tā ka mudž , bet daudz. Uztaisīju testus :laugh:
Un tā:
Akvārijs 45L
Tehnika:
Apgaismojums - nav
Straumes sūknis - nav
Sildītājs - nav

Ūdens parametri:
Sāļainība - 48  :nerd:
t - 18-20
pH - 8
KH 16

secinājumi. Jūras akvārijam pilnīgi nepieņemama vide, bet tajā ir dzīvība kura spēj vairoties. Arīu āļģe ir mazliet paaugusies. - nav tā ka akvārijs ir pilnīgā tumsā , gaisma tur tiek tik daudz cik izspiežās cauri lielā akvārija šķirbai ctarp gaismekli un akvāriju ~5cm nu vienu vārdu sakot tai telpā ja neko darīt negrib gaismu iekšā slēgt nevajag orientēties var labi. Akvāriju ārā neliešu - gaismu nelikšu bet ielikšu sūkni un pasekošu līdz sāļainībai , nu sildītāju arī varbūt ielikšu  :sick:
te dažas eksperomenta bildes:
Pievienotie faili
IMG_0087.jpg
IMG_0085.jpg
IMG_0084.jpg
IMG_0083.jpg
IMG_0082.jpg
IMG_0080.jpg
IMG_0079.jpg
Lietotāja avatars
Dzintars Irbe
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 1794
Pievienojies: Sest Jan 05, 2008 4:28 pm
Atrašanās vieta: Ventspils
Vecums: 45

Re: Eksperiments pret paša gribu.

Atbildēt Dzintars Irbe » Pirm Dec 29, 2008 9:52 pm

Labais :) Tā jau ir, dzīvā daba ir visai elastīga un spēj pielāgoties. Lai kādi arī apstākļi kaut kur nebūtu, kaut kas jau tur dzīvos  :suspious:
..|r|ubb..
Rincis
LAK biedri
Atbildes: 1003
Pievienojies: Piekt Jan 04, 2008 11:31 pm
Atrašanās vieta: Rīga, rajons starp Ziepniekkalnu un Valdlaučiem

Atbildēt Rincis » Pirm Dec 29, 2008 10:38 pm

Mongoose, kā jūtas tas klucis, ko es Tev iedevu ?
Man vienā akvārijā vesels kalns piebāzts, pilns ar dzīvību, planktons, tārpi, ofiūras un mazās jūraszvaigznītes tur sen jau dzīvo lielā daudzumā.
[color=green][size=100]Piedāvāju dažādus ūdens ūdens filtrus par labu cenu, sīkāk, [url=http://www.akvapro.lv]šeit[/url][/size][/color]
[color=green][size=100]Reversā osmoze, rezerves daļas, [url=http://www.akvaristuklubs.lv/forums/tirgus-placis/letas-reversas-osmozes/]šeit[/url][/size][/color]
nbinc
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 1599
Pievienojies: Otr Feb 12, 2008 2:45 pm
Atrašanās vieta: Rīga

Atbildēt nbinc » Pirm Dec 29, 2008 11:24 pm

Nu acīmredzot tās visas dzīvās radības nodomāja ka mitinās diezgan dziļos korāļos... nu es gribēju teikt ka dziļi jūras dzelmē.....
Nedz cik dziļi vispār korāļu valstība izplešas reālā jūrā ?
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Otr Dec 30, 2008 12:28 am

Rinci - tāpat kā pērējie kluči :) Nu ielikšu es to sūknīti un sildītāju  :embarrass:
Tātad mans domas par visu šo - šie substrati ir spējīgi strādāt kā biofiltrs, jo es vairāk pieturor tomēr pie teorijas ka jūras akvārijā bioloģisko līdzsvaru uztur baktērijas nevis  citi mikroorganismi ar entajām barības ķēdēm , kuras tāpat ar laiku beidzās un paliek tikai tās kuras spēj vairoties , šīs ķēdes arī ātri iemitināsies šajā substratā , vajag tikai sākumu (dažus Dz. akmeņus) , Bet baktērijas savu darbu sāks pietiekoši ātri un tāda akva jau pēc pāris mēnešiem ir spējīga pieņemt pirmo slodzi. - tikai manas domas. Un esmu pilnīgi opozīcijā tam ka mikroorganismi visu laiku ir jāpapildin mainot Dz. akmeņus jebšu kā savādāk, jo pēc manām domām tie tieši izjauc esošo līdzsvaroto ķēdi, mēs varam ienest kādu jaunu viedu kurš arī spēj ātri vairoties tādejādi sākot izspiest citus, pakārtoti tiks pārrautas vairākas ķēdes kas var novest pie zināma disbalansa.

Nbinc - cik es zinu tad rifi pārsvarā nepārsniedz 40m dziļumu un šādā dziļumā spējīgi dzīvot ir tikai nefotosintētiķi - koraļļi kui ir ļoti bagātīgi ar spilgtām krāsām, bet tos akvārijā uzturēt ir ļoti grūti (barošana ar visām to izejošām sekām) Mūs interesējošie korāļļi nāk  līdz ~15m dziļimam, raifu garumi var pārsniegt pat 100km bet tie visi veidojās attiecīgās vidēs kā barjerrifi, atklātie rifi - un mazāki lagūnās. Lagūnas pat bieži pie paisuma un bēguma daļa koraļļu paliek sausumā un tie kas ir ūdenī iztur ļoti augstas t (jo ūdens šeit bēguma laikā ir nekustīgs) tā kā tas arī daļēji apgāž to ka koraļļiem t virs 30 jau ir nāvējoša. viss noteikti atkarīgs kā tie ir spējuši adaptēties noteiktos apstākļos. Esmu redzējis bildes kur sausumā plaiek milzīgi montiporu klajumi un tā tie arī dzīvo un aug.

Tā kā jūrā viss kā saldūdenī, nedarbojās nekādi stingrie likumi kas grāmatās sarakstīti par zivju skaitu uz L , gaisma 0,5  1/3 ūdensmaiņas u.t.t. Tas viss ir sarakstīt priekš ZZ desmit litros un es nopirku gailīti ko man darīt. Un tur pretī atkal rifu zivju skaits uz L gaisma 1w spēcīgi skimmeri , 20apjomi straume 20%Dz. akmeņi , Gribu minī jūru ko man tagad darīt? šeit arī ir tie galvenie noteikumi jāievēro.
Katra sistēma ir stipri induviduāla un tā strādā pēc saviem likumiem , bet likumsakarīgi un tik stabili cik ir mūsu zināšanas un procesu izpratne.
Nu un šis eksperiments pierāda to ka jūra ir spējīga dzīvot tā pat kā pamests saldūdens, kas tur un kā dzīvo ir cits jautājums :).
Rincis
LAK biedri
Atbildes: 1003
Pievienojies: Piekt Jan 04, 2008 11:31 pm
Atrašanās vieta: Rīga, rajons starp Ziepniekkalnu un Valdlaučiem

Atbildēt Rincis » Otr Dec 30, 2008 3:00 am

Pilnīgi piekrītu ar savu BOYU 35l jūru! Es tur ūdeni neesmu mainījis pat dažreiz mēnešiem, nekas nenotiek, ja nomainu ūdeni, arī neredzu nekādas izmaiņas. Faktiski to tikai mainu tāpēc, ka kauns paliek nemainīt, lai gan īpašo jēgu tam pasākumam neredzu. Jūra man arī neaizņem dienā vairāk kā minūti, kuras laikā es apskatu un papriecājos par visu tajā notiekošo. Patiešām, vismaz maza jūriņa ir tīrais sīkums, tur pat faktiski var izbraukt ar "viena tante teica, ka jādara šādi  :yaya: ". Protams, ka labāk ka tā "tante" būtu kāda pazīstamāka akvāristu aprindās  :D
[color=green][size=100]Piedāvāju dažādus ūdens ūdens filtrus par labu cenu, sīkāk, [url=http://www.akvapro.lv]šeit[/url][/size][/color]
[color=green][size=100]Reversā osmoze, rezerves daļas, [url=http://www.akvaristuklubs.lv/forums/tirgus-placis/letas-reversas-osmozes/]šeit[/url][/size][/color]
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri
Atbildes: 377
Pievienojies: Otr Jan 08, 2008 9:15 am

Atbildēt Adventurer » Piekt Feb 06, 2009 10:51 am

Mongoose rakstīja: Tātad mans domas par visu šo - šie substrati ir spējīgi strādāt kā biofiltrs, jo es vairāk pieturor tomēr pie teorijas ka jūras akvārijā bioloģisko līdzsvaru uztur baktērijas nevis  citi mikroorganismi ar entajām barības ķēdēm , kuras tāpat ar laiku beidzās un paliek tikai tās kuras spēj vairoties , šīs ķēdes arī ātri iemitināsies šajā substratā , vajag tikai sākumu (dažus Dz. akmeņus) , Bet baktērijas savu darbu sāks pietiekoši ātri un tāda akva jau pēc pāris mēnešiem ir spējīga pieņemt pirmo slodzi. - tikai manas domas. Un esmu pilnīgi opozīcijā tam ka mikroorganismi visu laiku ir jāpapildin mainot Dz. akmeņus jebšu kā savādāk, jo pēc manām domām tie tieši izjauc esošo līdzsvaroto ķēdi, mēs varam ienest kādu jaunu viedu kurš arī spēj ātri vairoties tādejādi sākot izspiest citus, pakārtoti tiks pārrautas vairākas ķēdes kas var novest pie zināma disbalansa.
Te gan nedaudz pakomentēšu no savas pieredzes:

* 400 litri tika startēti ar 6 kg dzīvo akmeņu. Pārējais - aptuveni 30 kg bija nedzīvie akmeņi, kuru skaits ar laiku pieauga līdz ~45-50 kg. Ar akvāriju gāja smagi, dzīvība uz nedzīvajiem akmeņiem pārnesās ļoti lēnām. Visu laiku bija problēmas ar aļģēm, dinoflagelātiem, diatomām un citām nevēlamajām dzīvības izpausmēm, kas ļoti negatīvi ietekmēja akvārija ekosistēmu kopumā. Dažādas dinoflagelātu plēves uz visiem substrātiem, nesmuka grunts bija ikdiena. Koraļļi, vismaz mīkstie, auga normāli, bet tāpat auga arī aļģes. Tagad, kad ir pagājuši 3 gadi, nedzīvie akmeņi ir apdzīvoti un ekosistēma sāk stabilizēties - normāli jūtas SPS koraļļi, pamazām pazūd dinoflagelāti, un arī tie, kas ir palikuši, īpaši vairs netraucē un nedominē.

* 900 litri tika iestartēti ar pāris kg dzīvo akmeņu, ar laiku nāca klāt vēl 40 kg nedzīvo. Problēmas tieši tās pašas - varēju kaut sist galvu pret sienu, bet gada laikā akvārijs tā arī normāli neiestartējās - auga gan dinofagelātu plēves, gan dažādas citas nevēlamās aļģes. Pie tā visa tās nepazuda pat tad, kad tika atvienota kopējā sistēma - līdz tam 900 litri bija savienoti ar 400. Piecus mēnešus pēc tam akvārijā nebija nevienas zivs un nekas netika barots - nepazuda ne aļģes, ne arī dinoflagellāti. Pēc tam akvārijā pēkšņi tika iekrauti ~100 kg dzīvo akmeņu, un vēl 15 zivis, no kurām lielāka daļa ir liela izmēra ķirurgzivis.

Kas notika? Pretēji gaidītajam, ka ekosistēma sabruks pie tādas slodzes, dinoflagellāti pazuda divu dienu laikā, pārējās aļģes  - nedēļas laikā. Kopš tā laika akvārijs ir tīrs...

Ko es gribēju teikt - iespējams, ka ar laiku nedzīvie akmeņi strādā kā biofiltrs, bet dzīvie akmeņi to procesu ļoti paātrinās, un aiztaupīs laiku, kad gribēsies izmest ārā akvāriju (man šāds periods bija). Galvenais izmisuma moments bija tas, ka ko tikai nedarīju - liku fosfātu filtrus, pat 2 kg uz 400 litriem, pēc osmozes liku jonu apmaiņas filtru ut.t.t. - rezultāts tieši tāds pats.

Mans ieteikums - Likt maksimāli dzīvos akmeņus, cik var atļauties. Pretējā gadījumā var vajadzēt ļoti daudz pacietības... ;)
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Piekt Feb 06, 2009 1:03 pm

Tu jau zini ka man patīk ar tevi pastrīdētie tāpēc metos iekšā. :)
Es ar rakstīto nebiju domājis ka substrata masu akmeņus vajag maz. Vienmēr esmu bijis par minimāliem 20% no tilpuma. Tavā gadījumā 400L kā min sākumā būtu jau licis 80Kg substrata , domāju ka viss būtu OK ja to proporcijas būtu bijušas 50/50 tas ir 40Kg dzīvo 40Kg nedzīvo.  Tāpat 900L vajadzēja uzreiz vismaz 100Kg Dz un 100Kg nedz.
To vai visus vajag dzīvos vai varam to proporcijas mainīt no vienas uz otru pusi mums ir jāuztaisa šāds eksperiments, bet pagaidām vēl tāds nav bijis. Iespējasm Rinalds varēs līdzēt ;) Ieberot akvārijā savu firmu un kādus 30% dzīvos kur kopējā akmeņu masa uzreiz sastādīs tos nelaimīgos 20% (augstāk minētajā eksperimentā man liekās ka ir 50%.)
Man nācās pieredzēt 500L (75Kg startā . tagad 110Kg , protams tas viss nasavietojās akvārijā , tāpēc daļa akmeņu ir filtrā) ļoti smagu starta ciklu, Tas ir akmeņi bija tik sliktā stadijā ka uz tiem nekas neizdzīvoja - daži tārpi arī kuri atstiepās - tātad mani neviens nepŗlieciās ar to ka akvārijs stabilizējās no entā skaita mikroorganismu un barības ķēžu, tas stabilizējās vienīgi no baktērijām , par ko rādīja testi. Un par cik bija daudz pūstošas orgānikas tad arī baktēriju skaitam bija jābūt lielam, kas iespējams visam palīdzēja ātrāk nostāties vietās. Tikai tad kad bija beidzies Slāpekļa cikls - ieliku dažus citus dzīvos(labus) akmeņus un 35L sastāvu. Un tieši tad akvārijā sāka veidoties dažādās stadijās mikroorganismu barības ķēdes. varēja to labi novērot aŗ lielākajiem . Pirmais nāca ophiuru bums, tad gliemežu.(tagad tie visi ir sabalansējušies un to skaits ir minimāls bet nemainīgs) Un tieši tagad es savus akmeņus varu nosaukt par Dz. nevis sākumā, kad uz tiem auga tikai aļģes bija daudz atmirušas orgānikas un šis tas izdzīvoja sākuma stadijā(par to ka akmeņi tiešām bija katastrofāli liecināja jau tas moments ka izdzīvot nebija spējīgs pat neviens sliktais krabis). Protams neapstrīdāmi ja mēs Dz. akmeņus varam paņemt uzreiz no jūras un tur pat pasmelt ūdeni , neapšaubāmi viss startējās acumirklī kā ievietots sistēmā , tikai ar laiku atmirs barības ķēdes kuras nav spējīgas vairoties akvārija apstākļos. Un arī tad obligātos 20% no tilpums nevis 10% un pēc tam pārējo.
  Pilnīgi nepiekrītu arī tam ka Dz. akmeņus iesaka mainīt - tas itkā papildina barības ķēdes un mikroorganismu skaitu - protams tas ir tā , bet kam tas ir vajadzīgs , ja nu vienīgi marketingam un akvārija disbalansam, jo tiks izjaukts līdzsvaras tām ķēdēm kuras jau ir spējušas peilāgoties dzīvei akvārijā un to starpā ir iestājies līdzsvars.
  Otrs ko ieteiktu pēc akvārija starta (ūdens parametri ir stabilizējušies un ir normā) pēc iespējas ātrāk to apdzīvot (nevis noslogot) tas ir sākam pakāpeniski ar pāris nedēļu pauzēm ievietot dažādus koraļļus un citus bezmugurkauniekus, jo domāju ka tas palīdz ātrāk atbrīvoties no liekajām barības vielām un mazāk kas paliek aļģēm. Varbūt arī kavēšanās ar akvārija apdzīvotību stimulē starta cikla ievilkšanos , līdzīgi kā tas ir saldūdens akvārijos ar maz dzīvajiem augiem. Kad sākam just koraļļu augšanu laižam pirmās zivis. Laikam jau daudz atkārtojos ko rakstīju pirmajā postā, bet arī manas domas ir balstītas uz paša pieredzi - cik jau nu man tā ir bijusi.
  Nu kaut kā tā. :)
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Piekt Feb 06, 2009 11:58 pm

Jā , turpinot to pašu tēmu te dzīvs piemērs kur startējās cilvēks tikai uz nedzīvajiem akmeņiem. Iznākums +/- kā visaos akvārija startos . pēc neilga laika tika ievietotas tridaknas aktīnija un citi mīkstie koraļļi , viss veiksmīgi. Tagad tai akvai jau gadi divi laikam un tur dzīvi arī murēna (kura tomēr labi slogo akvāriju)
http://www.aqualogo.ru/phpbb2/index.php ... =39&t=7797
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Otr Mai 05, 2009 6:54 pm

Turpināšu tēmu par nedzīvo akmeņu eksperimentu un pamesto akvāriju. Par nedzīvo akmeņu pārvēršanu dzīvajos tur protams nevarētu būt ne runas jo netiek ievērotas elementāras ūdens parametru uzturēšanas un citas lietas, bet.............
Šodien tajā žļorgā ieraudzīju krabi (~5cm) un sametās jocīgi ka tur kāds vēl jo projām dzīvo , jo tā arī tai burkai nekas nav darīts, ne ūdens mainīts ne straume nu nekas - ūdens iztvaikojis tā ka akmeņu augšas sausas. Pamērīju sāļainību 60ppm :nerd:. No sākuma krabi gribēju utilizēt jo tas ir no kaitniekiem , pēc tam apdomājos un sapratu ka man viņš galīgi netraucē ieliku atpakaļ akvārijā un vēl ūdeni beidzot šim samainīju. reku bij jūra bez tehnikas , bez akmeņiem bez nekā. Mani vajadzētu sodīt p[ar cietsirdīgu attieksmi pret dzīvniekiem , bet kā es varēju zināt ka tur kāda tāda radība dzīvo - tātad ievazāts ir pavisam maziņš at aļģēm kuras tur kādreiz sviedu.
Pievienotie faili
IMG_3671.JPG
IMG_3671.JPG (36.73 KiB) Apskatīts 2466 reizes
Lietotāja avatars
Matrixs
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 537
Pievienojies: Tr Jan 30, 2008 4:29 pm
Atrašanās vieta: Liepāja
Vecums: 36

Atbildēt Matrixs » Otr Mai 05, 2009 11:43 pm