Ballinga metode

Viss kas saistīts ar ūdens parametriem , sālīšanu , sintētiskās jūras sāls, testi , u.t.t.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2341
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 51

Re: Ballinga metode

Atbildēt Mongoose » Tr Okt 08, 2008 4:18 pm

Jā es šos pumpjus pat gribēju iegādāt , bet kolēģis no USA atrunāja ka tie esot nedroši kaut arī pārdošanā parādijušies nesen.
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri
Atbildes: 377
Pievienojies: Otr Jan 08, 2008 9:15 am

Atbildēt Adventurer » Tr Okt 08, 2008 4:34 pm

Mongoose rakstīja: Jā es šos pumpjus pat gribēju iegādāt , bet kolēģis no USA atrunāja ka tie esot nedroši kaut arī pārdošanā parādijušies nesen.
Paldies par info, bet cik īsti mūsdienās ir drošu pumpju? Mirst arī Tunzes :(. Galu galā, šādu sistēmu tiešām var izveidot ar gaisa kompresoru un slēgtu trauku, atceros, kā kādreiz bija izveidots Tavam Boyu akvārijam ;)
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Tr Okt 08, 2008 4:38 pm

domāju ka tas arī darbojās uz tādu pašu principu , bet bija ļoti daudz blakus faktoru kas uz to var iedarboties. man bija doma šo sūkni izmantot reaktoram :embarrass: par cik viņš tiešām maksā kapeikas pie nākošā sūtījuma laikam paņemšu eksperimentam. varbūt ka vells nav tik melns kā mālē. :hook:
Pēdējo reizi labojis 1 - Dzintars Irbe, labots 0 reizi.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Otr Okt 14, 2008 12:18 am

man tomēr ir neskaidrības ballingā
kalcija hlorīdu un sodu mēs dozējam katru dienu.
katru dienu mēs ūdeni nost nelejam, dozējam to vienkārši iztvaikojošā vietā.
pie ūdens maiņas mainām ūdeni ar trace elementiem - tādejādi sāļainība paliek savās vietās. (mums tas noteikti ir jādara regulāri)
Visas šīs dozas tiek izkaukulētas.
Pārējās ūdensmaiņas , neparedzētās , jeb lielākas veicam ar parasto sāli.
Sāļainībai teorētiski ir laika posmos jāstaigā - protams minimāli - tas notiek arī ar reaktoriem.
Jautājums rodās tur, ja Ca tomēr mums trūkst - mēs esam spiesti palielināt ūdens iztvaikošanu vai arī manuāli to liet nost?
Es šeit saskatu tikai divus plusus - Ca/KH mums vienmēr ir pareizā balansā pie nosacījuma ja dozētājiekārtas ir precīzas un esam pareizi izkaukulējuši to attiecības. Nav CO2 kas pazemina pH - lai gan domāju ka CO2 saturs ūdenī nāk pa labu simbiozes aļģēm.

Kādi tomēr ir šīs sistēmas plusi pret ierasto kalcija reaktoru un maisītāju.
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri

Atbildēt Adventurer » Otr Okt 14, 2008 4:20 pm

Mongoose rakstīja: man tomēr ir neskaidrības ballingā
kalcija hlorīdu un sodu mēs dozējam katru dienu.
+ Mg hlorīdu un trace elementus, izmantojot jūras sāli bez Nātrija hlorīda
Mongoose rakstīja:
katru dienu mēs ūdeni nost nelejam, dozējam to vienkārši iztvaikojošā vietā.
pie ūdens maiņas mainām ūdeni ar trace elementiem - tādejādi sāļainība paliek savās vietās. (mums tas noteikti ir jādara regulāri)
Katru dienu lejam nost tik daudz ūdens, cik ir pievienots liekais šķidrums, lai sāļainību nepalielinātu
Mongoose rakstīja: Jautājums rodās tur, ja Ca tomēr mums trūkst - mēs esam spiesti palielināt ūdens iztvaikošanu vai arī manuāli to liet nost?
Es šeit saskatu tikai divus plusus - Ca/KH mums vienmēr ir pareizā balansā pie nosacījuma ja dozētājiekārtas ir precīzas un esam pareizi izkaukulējuši to attiecības. Nav CO2 kas pazemina pH - lai gan domāju ka CO2 saturs ūdenī nāk pa labu simbiozes aļģēm.
Ja kalcijs trūkst, tad atbilstoši jānoregulē dienas deva pēc KH/Ca, lai kompensētu augošo pieprasījumu pēc šiem elementiem. Tas pats jau ir arī ar Ca reaktoru - ja tas strādā par vāju, jānoregulē, lai tas uzturētu augstāku KH akvārijā.
Mongoose rakstīja: Kādi tomēr ir šīs sistēmas plusi pret ierasto kalcija reaktoru un maisītāju.
Plusi:

* Nav vajadzīgs ne reaktors, ne maisītājs
* Mazāka iespēja, ka kaut kas pēkšņi saies dēlī - pārdozēts CO2, aizsērējis reaktors, iestrēdzis pludiņš ar Ca hidroksīdu
* Ballinga sistēma papildina ne tikai Ca/Mg, bet arī trace elementus un citus savienojumus, kurus parasti kompensē tikai ar ūdens maiņām. Izmantojot jūras sāli bez Na Cl, trace elementi visu laiku tiek uzturēti atbilstošā proporcijā pret Ca/Mg un KH patēriņu, kas nav maz.
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri

Atbildēt Adventurer » Otr Okt 14, 2008 4:21 pm

Starp citu, šodien ienācās trīskanālu AquaMedic dozators - būs jāpaspīdzina  :nunu:

Vēl gaidu jūras sāli bez NaCl, pagaidām 400 litros manuāli dozēju Mg/Ca Cl2 un dzeramās sodas šķīdumus.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Otr Okt 14, 2008 5:29 pm

Par +Mg viss skaidrs , to nemaz nepieminēju jo reaktoru jau arī mēs saucam par Ca reaktoru bet patiesībā pie pareiza pildījuma tas arī papildina Mg.

par plusiem oponēšu:
1: nav vajadzīgs ne misītājs ne reaktors
Bet ir vajadzīgi reaktīvi un dozātori ūn tilpumi kuros glabājās maisījumi kas viss ar kontrolieri cenas ziņā līdzvērtīgi - ilgstošā darbībā reaktīvi būs dārgāki kā korallīts un CO2
2: mazāk iespēju ka kaut kas saies dēlī
Dozātoriem ir tieši tik pat lielas iespējas kaut kam noklāties un aiziet ciet.
3: Par trace elementiem ir grūti spriest , jo vēl neviens nav pierādījis to tiešo iedarbību uz dzīvniekiem kā arī ātrumu ar kādu tie tiek patērēti - ispējams ka ar maiņām mēs to pašu nolejam nost ko pielejam klāt. vai arī iztrūkstošais tiek piekošā daudzumā kompensēts.

Domāju ka te strīdi ir tie paši kas Nikonistiem un Canonistiem ;)

Es savukārt saskatu lielas problēmas automātiskajā dozēšanā ,ja man ir no akvārija visu laiku kaut kas jānolej - pie kam precīzi.
Tāpēc nevaru izšķirties vai man tas ir vajadzīgs.
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri

Atbildēt Adventurer » Otr Okt 14, 2008 8:17 pm

Mongoose rakstīja: Domāju ka te strīdi ir tie paši kas Nikonistiem un Canonistiem ;)

Es savukārt saskatu lielas problēmas automātiskajā dozēšanā ,ja man ir no akvārija visu laiku kaut kas jānolej - pie kam precīzi.
Tāpēc nevaru izšķirties vai man tas ir vajadzīgs.
Es piekrītu, ka strīds nav pēc būtības, jo strādā abas metodes. Man bija doma 400 litriem pamēģināt ballingu, jo kalcija hidroksīds īsti nenodrošināja koraļļu prasības, bet kalcija reaktors +CO2 balons + reduktors - tā pati cena vien sanāks, kā dozatoram.

Starp citu, pašreiz tieši cīnos ar AM dozatoru - interfeiss un programmēšana uztaisīta pilnīgi sviestaini, bet es ar to rēķinājos, tāpēc tas nav nekāds pārsteigums  :karo:
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Otr Okt 14, 2008 8:23 pm

Pats čamdījis neēsmu , bet pēc lasītās informācijas algoritms tiešām viņam ir nepārdomāts. Vislielākais stulbums man tajā liekās tas ka nav iespēja viņu programmēt pēc reālā laika. Viņam nav clock bet tikai counters, un vissmieklīgākais tas ka čipa cenā atšķirība nav :)
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Piekt Okt 17, 2008 11:43 pm

Un tomēr es gribētu lai man kāds formulu veidā izskaidro kā akvārijā ar ballingu palielināsies KH Mg Ca nepalielinoties sāļumam. Tam tomēr ir visu laiku lēnām jāaug (slinkums stundu rēķināt cik strauji bet teorētiski jāaug :)) Sālsūdenī taču uz vienu L ūdens pie ideāliem parametriem būs ~35g NaCl tātad Na = 22,9   Cl = 35,45 molekulas masa būs ~58,35. H=1, O=16 (pārējos makro un mikro varm arī neņemt vērā jo to daudzums ir maz un kopējā masa tātad ir maza)
Vienā litrā Ca ~0,45g Ca atommasa 40,08  (KH un Mg liksim pagaidām mierā)  Šajā ūdenī pēc ballinga dozējam CaCl2+H20 , NaHCO3+H2O un mikro/makro + H2O.
Tātad mums tie jādozē tādās attiecībās lai Na un Cl būtu vienādās attiecībās un tie veidotu NaCl . Neiedziļinoties aprēķinos ir skaidri redzams ka iegūstam maisījumu ar augstu Ca KH koncentrāciju. Viss OK , bet aizvācot lieko daudzumu H2O un NaCl mēs aizvācam arī daļu Ca un visu pārējo - protams nenozīmīgu pret dozētā Ca daudzuma(~1/4 daļa no kopējā elementu svara uz1L H2O). Viss skaisti. Bet teorētiski parēķinot NaCl tomēr aug mazā tilpumā tas būs ļoti lēni lielā tilpumā pie liela Ca patēriņa straujāk. teorētiski sāļumam ir jākāpj, bet nu tas jau viss elementēri kompensējās ar H2O. to pamērot 1reiz nedēļā vai mēnesī.
Ā vēl jautājiens :) CaCl2 un NaHCO3 ir kādas pieņemtas atiecības taisot šķīdumu, jeb varam to gatavot cik koncentrētu gribam tādejādi samazinot dozas tilpumu , bet šijā gadījumā NaCl savienojums vēl vairāk rada ppm kāpumu.

Tomēr mazliet parēķināju. Iznāk ja taisām šķidumus tādā koncentrācijā lai NaCl molekulas masa = ~36g uz kopējo dozētā 3 šķīdumu H2O sāļumam ir jāpaliek nemainīgam.
Pats uzdevu jautājumu pats atbildēju :laugh: - tātad gatavojot šķīdumus ir jābūt pietiekoši precīziem aprēķinos un galvenais jābūt precīziem svariem :) tad visam jāsaiet.
Vēl viens secinājums, Dozējamos traukos šķīdumus nevajadzētu liet pilnus bet gan lai tie tajos būtu balansā - tādejādi teorētiski pareizi strādājot dozātoriem visiem šķidrumiem jābeidzās vienlaicīgi, kas praktiski nekad nenotiks un kad trauki nāk tukši balansu izlīdzinām manuāli.
Šitā diez kāds dara kā es te murgoju  :laugh:

Jā un kā ar pašām sālīm bez sāls - kuras sakitās labākās, nevar būt ka ņemam jebkuru kas pirmā pagadās, mūs taču interesē pareizs mikroelementu maisījums tāpat kā parastajā sālī. Ne par visām sālīm ir labas atsauksmes un tas noteikti nav dēļ makro - Na,Cl,Mg,Ca... elementiem, tos ja mēs paši varētu piekoriģēt , bet gan tieši mikro. Tieši tas kas ir ballinga sālī - nu labi ir vēl tur daži arī makroelementi.
Pēdējo reizi labojis 1 - Mongoose, labots 0 reizi.
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri

Atbildēt Adventurer » Sest Okt 18, 2008 10:56 pm

Mongoose rakstīja:
Jā un kā ar pašām sālīm bez sāls - kuras sakitās labākās, nevar būt ka ņemam jebkuru kas pirmā pagadās, mūs taču interesē pareizs mikroelementu maisījums tāpat kā parastajā sālī. Ne par visām sālīm ir labas atsauksmes un tas noteikti nav dēļ makro - Na,Cl,Mg,Ca... elementiem, tos ja mēs paši varētu piekoriģēt , bet gan tieši mikro. Tieši tas kas ir ballinga sālī - nu labi ir vēl tur daži arī makroelementi.
Par ķīmiju pats jau atbildēji :D

Runājot par sāli - pasūtīju Tropic Marin minerālsāli ballingam, kas skaitās viena no labākajām jūras sālīm. Par atsauksmēm, protams, varēšu  rakstīt tad, kad būšu kādu laiku to izmēģinājis.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Sv Okt 19, 2008 1:14 am

Man arī ir TM pro reef sāls ar NaCl . pamērīju ar Salifert testu Ca pie sāļuma ppm35 rāda 350 :mad: Rīt taisīšu testa šķīdumu kalcijam un skatīšo kas melo tests vai sāls. gribētos lai melo tests , jo negribās sabojāt domas par TM produkciju un otrs man akvārijā tad Ca ir virs 500 :).
testa šķīdumu domāju izrēķināšu visai precīzi jo ir tīrs kalcija hlorīds (divvērtīgs) un izrēķinot molēkulmasu - gramus - uz1L H20 - iegūsim cik tur ir Ca un ko rādīs tests pie reizes izšķīdināšu sodu un notestēšu arī KH testu  :ugly:
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri

Atbildēt Adventurer » Pirm Okt 20, 2008 3:32 pm

Mongoose rakstīja: Man arī ir TM pro reef sāls ar NaCl . pamērīju ar Salifert testu Ca pie sāļuma ppm35 rāda 350 :mad: Rīt taisīšu testa šķīdumu kalcijam un skatīšo kas melo tests vai sāls. gribētos lai melo tests , jo negribās sabojāt domas par TM produkciju un otrs man akvārijā tad Ca ir virs 500 :).
testa šķīdumu domāju izrēķināšu visai precīzi jo ir tīrs kalcija hlorīds (divvērtīgs) un izrēķinot molēkulmasu - gramus - uz1L H20 - iegūsim cik tur ir Ca un ko rādīs tests pie reizes izšķīdināšu sodu un notestēšu arī KH testu  :ugly:
Starp citu, pat, ja sālī būtu tikai 350 Ca, tas nebūtu nekas traks  - Ca reaktors akvārijā ātri visu nokompensētu, un problēma pazustu :)
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Pirm Okt 20, 2008 4:27 pm

Piekrītu , bet ja ražotājs saka ka Ca ir 450 , bet tas ir 350 kā lai viņam tic par pārējieme elementiem kurus mēs nevaram izmērīt?
Šijā gadījumā prob. tomēr bija testā, par to kā to noskaidroju ierakstīju Tavā topikā.
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri

Atbildēt Adventurer » Cet Jan 29, 2009 11:01 pm

danyl rakstīja: tad kuru labāk pirkt to ar Ph vai betz, vai varbūt ir vēl kāds cits variants?
Ir cits variants. Aizmirst par hidroksīda un kalcija reaktoriem, pH metriem, kontrolieriem u.t.t. Mongoose jau sapratīs, uz ko tēmēju  :yes:

Vislētākais variants, vismaz rēķinot sākotnējos ieguldījumus būtu izmantot ballingu kalcija papildināšanai.

Attiecīgi, nepieciešamās lietas būtu:

Dzeramā soda
Kalcija hlorīds dihidrāts
Jūras sāls bez Nātrija hlorīda
Trīs piecu vai 10 litru plastmasas trauciņi
Virtuves svariņi ar precizitāti 1 g
KH un Ca tests
Un visbbeidzot, atkarībā no finansējuma, dozatorsūkņi, kur var būt 2 varianti:

* Speciāls trīskanālu dozators, piemēram, Aqua Medic reefdoser (pie Aqua Doctor var dabūt pa 180 eiro), kurš noregulēts uz konkrētu ieslēgšanās daudzumu un laiku katru dienu.

* Trīs visparastākie mazie akvārija sūknīši, piemēram, Resun vai Boyu, cena 3-4 Ls/gab, 3 šļauciņas ar kaut kādu regulatoru galā, un 3 digitālie taimeri, attiecīgi cena tiem ir no 5-9 Ls/gab atkarībā no firmas. Attiecīgi, 30 latos iekļaujoties var sameistarot paštaisītu dozatoru

Varbūt izskatās viss sarežģīti, bet patiesībā viss ir vienkārši. Ja sestdien būsi ciemos, parādīšu, kā strādā abas no pieminētajām sistēmām.

Šķidrumu gatavošanai uz 5 litriem nepieciešams:

420 gramu dzeramās sodas (izmaksas ~ 40 santīmi)
367 gramu kalcija hlorīda dihidrāta (izmaksas ~1 Ls, ja ņemt pārtikas kvalitātes)
125 grami sāls bez NaCl (izmaksas ~2 Ls, ja ņemt pašu dārgāko)

Mēnesī vidēji uz 500 litriem būs jāpapildina 10 litri katra šķīduma, attiecīgi 30 litri. Kopā sanāks aptuveni 7 Ls, papildinot kalciju, KH un mikroelementus. Tie paši 30 litri ūdens būs arī jānolej nost, lai akvārijā nekāptu sāļums, iegūstam papildus arī ūdens maiņu bonusā.

Laiku pa laikam jāpakontrolē KH, vai nav nepieciešams palielināt vai samazināt dozu. Kalcija tests praktiski nepieciešams tikai sākumam, lai izlīdzinātu KH/Ca balansu pirms ballinga uzsākšanas.

Man abi akvāriji - 400 un 900 litri tagad strādā uz ballinga, un esmu ļoti apmierināts ar rezultātiem. Ietaupījumi rodas uz:

* Hidroksīda reaktora
* Kalcija reaktora
* CO2 balona
* pH monitora /kontroliera
* Reduktora
* Elektromagnētiskā vārsta

Atšķirībā no hidroksīda un kalcija reaktora, ar ballinga sistēmu ir grūti kaut ko salaist dēlī, jo, pat pārdozējot nekas slikts nenotiks. Nav nepieciešams arī sekot līdzi pH, jo ballings pH ietekmē minimāli. Nav nekādu burbuļu skaitītāju, pilienu regulēšanas un pH monitora kalibrēšanas. Summāri tas sanāk daudz lētak un drošāk.

*

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis