Lapa 1 no 2

Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Otr Sep 15, 2009 1:21 pm
nbinc
Mani moka tāda ziņkāre.
Ar ko ir izdevīgāk un precīzāk mērīt ūdens sāļainību.

Zinu ka mēdz būt tādi:
Aerometri jura-tehnika/aerometrs/
Šie laikam skaitās paši lētākie un trauslākie. No diskusijas sapratu ka var "iegrābties" tādā kas mēra nevis sāļainību, bet ko citu (spirts, elektrolīts u.t.t.), kā arī būtiska ir šķidruma temperatūra.

Hidrometri
Pēc principa laikam analoģisks aerometram, bet stilīgākā izpildījumā :) Sapratu ka problēmas var būt ar "burbulīšiem" kas mērījumus padara neprecīzus.

Refraktometri
Te ir pavisam cits mērīšanas princips, pēc Mongoose teiktā strādā uz gaismas refrakcijas sāļainā šķidrumā.

Nu un mani jautājumi:
Vai tie visi mērinstrumenti mēra līdzīgās vienībās, un kādās vispār būtu jāmēra ? promiles vai ppt vienibās un kāda ir šajos mērījumos starpība.
Vai parasto ūdeni (ne sāļaino) ar šiem mērinstrumentiem ar var izmērīt ?
Vai ir nepieciešama kalibrācija ?
Vai ir arī kādi elektroniski sāļuma mērītāji ?

Re: Ūdens sāluma kontrole

Autors: Otr Sep 15, 2009 2:00 pm
briedis
Cik nu es i gudrs šajos jautājums tad :

1) Jā visi mēra vienu un to pašu, nav arī starpības vai mēga promiles vai ppt, pēc tabulas var atrast abus skaitļus. Piem. man refraktometrā ir abas tabulas blakus.
caur stikļiņu rāda kaut ko līdzīgu šim :
[img width=500 height=500]http://www.f3images.com/IMD/refractomet ... _large.jpg[/img]
2)Jā var, RO ūdens uzrādīs 0, rīgas jūras līci bija kaut kādi 27 laikam.
3) Jā ir nepieciešama, bet to var ļoti vienkārši izdarīt. Ņem Ro vai destilātu un nokalibrē lai rāda "0"
4)Neesu pētījis bet 100% ka jābūt. Bet man liekas ka uz gaismas prinicpa - refraktometrs ir labākais risinājums.


p.s. taisīsi jūru? :)

Re: Ūdens sāluma kontrole

Autors: Otr Sep 15, 2009 2:08 pm
nbinc
Paldies par skaidrojumiem, bija tāda teorētiska interese par to mērīšanu un testēšanu.
Cik nopratu parastu "pilientestu" sāļainībai nemēdz būt.
briedis rakstīja: p.s. taisīsi jūru? :)
Mani visu laiku nepamet šī doma, bet lai to izdarīt ir jāizvērtē visi par un pret un jāiesāla kāda no esošām burkām, jo papildus tvertnei vieta nav paredzēta. Redzēs kā tur tālāk būs, jo daudz kas papildus ir jāpērk (papildus naudas izdevumi) un arī cītīgi jāizlasa visi topiki šeit un citviet Internetā par šo tēmu, kam ir zināms laiks jāatvēlē....

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Otr Sep 15, 2009 2:48 pm
briedis
Par pilienu testu neko nesu dzirdējis.

Droši var braukt ciemos pastāstišu/parādīšu kas un kā, lai nesanāk uzkāpt uz tiem pašiem grābekļiem.

Es jau ar daudz ko būtu citādāk darījis, būtu man tagadējās zināšanas :)

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Otr Sep 15, 2009 4:30 pm
nbinc
Paldies par piedāvājumu, ņemšu to vērā un kādreiz uzprasīšos ciemos.....
Ja kas es PM aizrakstīšu....

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Otr Sep 15, 2009 8:38 pm
arturs902
rīgas jūras līcī ir 16 promiles!  :old:

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Otr Sep 15, 2009 8:53 pm
ARČIJS
Par to sāļuma mērīšanu , aerometrs un refractometrs ir vairāk domāti svaiga ūdens iejaukšanai  akvārijā parasti uzstāda sāļuma monitoru kurš bieži mēdz būt kopā ar PH metru .

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Tr Sep 16, 2009 11:43 am
AigarS
ARČIJS rakstīja: ... akvārijā parasti uzstāda sāļuma monitoru kurš bieži mēdz būt kopā ar PH metru .
Nu nezinu kā un kur ir parasti, bet es tikai vienu tādu iekārtu i-netā esmu redzējis pārdošanā un jā - tieši kopā ar pH-metru.
Mini jūrās sāļums varētu būtiski mainīties, izgarojot ūdenim, bet nezinu vai būtu smuki apkrāmēt tās ar tādiem metriem. Tāpēc jau tās ir mini, lai tur nebūtu nekā sarežģīta un tās būtu viegli un vienkārši apkalpot. Bet lielajās jūrās jau tā pat tas sāļums nevar tik ārti un būtiski mainīties, lai priekš tā pirktu speciālu iekārtu. Es pats sāļumu (ar refraktrometru) pārmēru katram gadījumam ~1 x mēnesī.
Nosaukums refraktrometrs atbaida ar savu sarežģītību, un liekas ka tam ir jābūt kaut kam dārgam un sarežģītam. Īstenībā:
- e-bay'ā sāļuma refraktrometru var nopirkt pat pa 20-30EUR;
- lietošana - uzpilina uz stikliņa pilīti mērāmā ūdens un nolasa mērījumu;
- kopšana - pēc(un) pirms mērījumiem nomazgāt ar RO vai destilētu ūdeni un notīrīt stikliņu ar mīkstu lupatiņu;
- precizitāte - augstākā no visiem šeit minētiem instrumentiem, praktiski neietekmē temperatūra;
- kalibrēšana - RO vai destilētam ūdenim jāuzrāda sāļumu 0.
Viss!

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Tr Sep 16, 2009 11:55 am
nbinc
AigarS rakstīja: Mini jūrās sāļums varētu būtiski mainīties, izgarojot ūdenim,
A vai tad to (sālūmu) nevar nokontrolēt bez mērinstrumentiem ? Tas ir tīri vizuāli - cik stipri ir mainījies ūdens līmenis. Mazajā akvārijā tak to ir vienkāršāk izdarīt ne kā lielā.
Lielajam akvārijam (300-500 un vairāk) izgarojot 2-5 litriem līmeņa izmaiņas "uz aci" praktiski nemani, pie tam ja tiek izmantots SUMP's tad pašā akvārijā ūdens līmenis paliks kāds bija, līmenis kritīsies SUMP'a.
Mazam akvārijam izgarojot pat 1 litram tu vari pamanīt ka līmeņa līnija ir zemāk ne kā parasti un tas nozīmē sāļuma palielināšanos.

Ja es pareizi sapratu tad jūras akvārijā ūdens izgarošanu var kompensēt tikai pielejot RO klāt līdz vajadzīgam līmenim, nekādus sāļus pielejamam ūdenim jaukt klāt nevajag. Loģiski spriežot to RO vienkārši "sagāž" akvārijā bez nekādām adaptācijām.... nu respektīvi nevajag atliet ūdeni no akvas, atjaukt ar RO un tad saliet atpakaļ.... dabā taču lietus laikā Jūrā/Rifā sagāžas destilāts no debesīm :) un tas diez vai kaitē korāļu iemītniekiem.... Kaut gan varu arī kļūdīties.

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Tr Sep 16, 2009 12:25 pm
AigarS
nbinc, viss precīzi, tikai ... lietus laikā okeānā noteikti neiegāžas pat 1% kopējā ūdens tilpuma vienlaicīgi :)
Ar to gribēju teikt tikai to, ka iegāst to (kaut tikai)litru RO mini jūrā nebūtu gan prāta darbs! Tas var novest iemītniekus pie stresa.
Ideālā gadījumā vajadzētu to "sapilināt" iekšā, bet reāli jau parasti ir nu tā ... lēnām ielej ar mazu strūkliņu. Tā arī būs tā adaptācija.

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Cet Sep 17, 2009 11:28 am
Mongoose
elektroniskie , sāļuma mērītāji jeb vadāmības mērītāji tiek biežāk saldūdens mērīšanai , sālsūdenim tie ir visai nedroši. Būtībā sālsūdenim sāļainību var izmērīt ļoti precīzi ar tvaucēšanu :) ppm nozīmē sausais atlikums gramos. tātad iztvaicējot teiksim okeāna ūdeni no 1L mēs iegūsim ~35gramus sauso atliekumu kas arī sastāda ~35ppm. saldūdenim kur sāļums grozās ap vienu divām promilēma tas ir grūtāk un ērti ir lietot TDS mērītājus kuri mēra vadāmību ms mikrosimensos un pēc tabulas salīdzināt 35ppm = ~49ms. Nu un visbeidzot var ūdenim mērīt blīvumu - ja areometrs ir atkalibrēts un tā skala ir mums vajadzīgajā diapazonā tad pietiekoši labs un precīzs verķis. maksā ar neko , vienīgais lielais mīnuss, tas var plīst un otrais vajag vietu kur to ievietot (pa taisno akvā ir grūti ,  jo radītā straume ienes korekcijas, tad jāslēdz straume ārā) Nu kaut kā tā - man laikam vislabāk patīk refraktometrs - visātrākā un par cik optiska (darbojās uz gaismas laužšanas leņķa izmaiņām krītot caur sāls kristāliem uz prizmu) , tad arī precīzākā iekārta.

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Cet Sep 17, 2009 11:52 am
AigarS
Mongoose rakstīja: ... tātad iztvaicējot teiksim okeāna ūdeni no 1L mēs iegūsim ~35gramus sauso atliekumu kas arī sastāda ~35ppm...
Šis apgalvojums gan man liekas ka īsti pareizs nebūs .. Iemaisot svaigo sālsūdeni, mēs arī beram 37~38 g sāls uz litru, lai iegūtu tās ~35ppm.
Tavs piemērs būs pareizs TĪRĀ sālsūdenī, nevis okeāna ūdenī, kur bez NaCl būs arī citu elementu sausais atlikums, piem. tie paši Mg, Ca un citi, kuri tīri sāļainību neietekmē.

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Cet Sep 17, 2009 2:30 pm
Mongoose
Jūras ūdenī vienīgie makroelemeni ir Na Cl Ca un Mg laikam vēl Br un K kuri visi veido saļainību( Na , Ca Mg ir metāli - Cl sāļs hlorīds kurš var pastāvēt savienojumā ar jebkuru no šiem metāliem)- vadāmību pārējie mikroelementi. gandrīz visa mendeļējeva tabula sastāda 0.0... ppm protams kad precīzi 35grami nebūs 35ppm   kā Tu rakstīji- bet sālsūdenim ppm definēta tiek tieši tā kā es to uzrakstīju.  sāli arī neiesaka pievienot uz svaru ,dēļ tā ka svaru var ietekmēt gaisa mitrums un sāls to uzsūc ļoti labi. Cik esmu ievērojis tad tur kur nobirst šī sintētiskā sāls un to uzreiz nesaslauka pēc 10 - 15 min ir tikai ūdens pilieniņi. Un tad jau sāls hlorīdu savienojumi veidojās 2-3vērtīgi kur ir daudz HO savienojumu.

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Cet Sep 17, 2009 3:03 pm
nbinc
Mongoose rakstīja: Cik esmu ievērojis tad tur kur nobirst šī sintētiskā sāls un to uzreiz nesaslauka pēc 10 - 15 min ir tikai ūdens pilieniņi.
Hmm, a tur vēl ir sintētiskais un dabīgais sālis ?!
A no šiem sanāk dažāda sāļainība ?

Re: Ūdens sāļuma kontrole

Autors: Cet Sep 17, 2009 3:05 pm
Mongoose
ja tā baigi precīzi tad jā -katrai sālij gandrīz uz vieniem ppm ir savs svars - tāpēc vislabāk lietot refraktometru, jeb ko citu nevis orientēties uz svaru. Un vēl jau tas ka iztveiko tikai H2O arī ir nosacīti pareizi - iztveiko ta jā , bet vēl jau tas ūdens šļakstās sīku pilienu veidā un sāls nogulsnes veidojās ārpus akvārija, tāpat savs sāls daudzums tiek aizvadīts ar putu atdalītāju u.t.t.