rifs iesācējam - 100-200 litri

Viss kas saistīts ar pirmo jāras akvārija startu, akvāriju un vietas izvēle, u.t.t.
Lietotāja avatars
kgasuns
Reģistrētie lietotāji
Atbildes: 12
Pievienojies: Tr Dec 15, 2010 12:53 pm
Atrašanās vieta: Ogre
Vecums: 40

rifs iesācējam - 100-200 litri

Atbildēt kgasuns » Tr Dec 15, 2010 8:46 pm

Sveiki visiem!
Esmu jau paspējis uzplīties Adventurer caur reefkeeper.lv un šeit caur PM, bet labprāt uzklausīšu padomus un pirkšu dzīvo un nedzīvo no jebkura foruma biedra.
Šie ir mani pirmie posti šajā forumā. Mana līdzšinējā pieredze ir saldūdens akvārijs – 250 l efektīvais tilpums ar Latvijas zivīm. Akvārijs ir tikai trīs mēnešus, bet jūtu, ka man jau piezagusies vēlme pēc jūras. Jau otro dienu nonstopā lasu infu par jūru. (Viss sākās ar to, ka vakar garāmejot paskatījos Zandas akvāriju www.akvarijs.com. Līdz tam uzskatīju, ka mani nekas cits bez Latvijas zivīm neinteresēs.)

Kā iesācējs nepretendēju absolūti ne uz ko sarežģītu - arī ar vienkāršajām sugām man visdrīzāk pietiks mūžam. (Arī no dizaina viedokļa nevēlos pārmērīgu raibumu – tie eklektiskie akvāriji „sugu kolekcijas” man īpaši nepatīk.) Uz izdevumiem neraujos, bet atslēgas pozīcijās arī negribu taupīt - pagaidām kā prioritāros redzu sūkni, gaismu un akmeņus/smiltis.

1) 100 līdz 200 l lietots akvārijs. (Jāņem vērā, ka pa vasaru pārceļamies uz vasaras mītni; attiecīgi akvārijam jābūt pietiekami mazai litrāžai, lai ar minimālu ūdens daudzumu to var pārvest ar visiem akmeņiem iekšā. Domājams, ka karkasa virsmala jātaisa noņemama, lai to var izmantot kā nestuves.) No redzētajiem mani vairāk uzrunā „kvadrātiskas” formas, ar akmeņu pauguru, nevis garenisku "uzbērumu".

2) Bez papildu filtrācijas, tikai dabiskā – „pareizo” smilšu slānis un dzīvie/nedzīvie akmeņi. Tad netaisīt biezo smilšu slāni (un tā vietā paņemt vēl kādu akmeni) vai tomēr ir jēga? (Man vajadzēs vismaz pāris zivis, tādēļ filtrācija ir svarīga.) Es gribētu pamēģināt gan dzīvos, gan nedzīvos, gan nedzīvos/mākslīgos paturētus akvārijā. (Ja to ir cerības normāli salikt "paugura" kompozīcijā.) Kādas ieteikumi? Kur pašlaik labāk pirkt dzīvos/nedzīvos akmeņus un smiltis?

3) Cik saprotu, tad cirkulācijas sūkņus pamatā izmantojat viena ražotāja. Kuru Hydror Koralia ļemt šādam tilpumam un basic "augu" komplektācijai? Laikam jau būtu optimāli vidēja straume, lai visām dzīvībām puslīdz derētu.

4) Mazprasīgas koraļļveidīgo sugas. Adventurer un Mangoose jau ir uzskaitījuši gana daudzas, bet no kuras kombinācijas tieši iesakāt? (Ņemot vērā 5. punktā uzskaitītos "kustoņus".) Kur tieši pirkt?
jura-korali-bezmugurkaulnieki/iescjam-piemrotkie-korai/ (Mongoose ieteikumi)
http://www.reefkeeper.lv/ (BUJ sadaļā Adventurer ieteikumi)

5) Arī krabjus, garneles, zivis, zvaigznes un gliemežus mazprasīgus, vēl svarīga ir funkcionalitāte un spēja vairoties (arī, ja sīkos tāpat apēd). Man patīk, ja ir dabiskais cikls! Pagaidām pretendenti zivīm ir kardināli Pterapagon Kauderni, garnelēm Wurdemanni - pēc vairošanās kritērija. Krabjus Calcinus un Clibnarius, zvaigznes Asterina un Ophiura (vēlāk var Lynkia un Fromia), koniskos gliemežus Tectus sp. - pēc turēšanas viegluma un funkcionalitātes kritērija. Ā, un varbūt kādu ezi varat perspektīvā ieteikt?

6) Gaismas T5. Bet, ja Adventurer varbūt ir aizķērusies vēl tā mazā metālaldehīda lampa; tad drīzāk to.

7) Ventilators, ņemat no kompju piederumiem? Uz sitienu arī nav aktuāls.

8 ) Kuru sildītāja+kontroliera modeli iesakāt? Sākumā domāju likt bez kontrollera, varbūt pat bez sildītāja (saldūdens akvā temperatūra pie grunts turās ap 23oC), bet uz vasaru advancēt.

9) Iesākumā ūdeni domāju pirkt, ceru no kāda palaistā akvārija ar kādu litru "notecināt"  ;), varbūt vēlāk pats taisīšu no "veikala ūdens" un, kad apniks, tad osmozi. Cik saprotu, tad sāli arī var nopirkt pie Adventurer.

10) Testi, cik noprotu, e-bay. Kurā labāk - UK, DE vai US?

Mans estētiskais ideāls ir September tank of the month:
http://reefkeeping.com/joomla/index.php ... eping-blog

Te uzmetu acis pāris akvārijiem no ss.lv; vienkārši kā ilustrācija potenciālam izejas punktam:
http://www.ss.lv/msg/lv/animals/fish/aq ... fbjjm.html
http://www.ss.lv/msg/lv/animals/fish/aq ... kndje.html

Ar cieņu,
Kaspars Gasūns
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2366
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 52

Re: rifs iesācējam - 100-200 litri

Atbildēt Mongoose » Tr Dec 15, 2010 10:03 pm

Sveks!
Prieks ka gribi piebiedroties mūsu pulciņam!
Jūrā jau neviens īpaši nekolekcionē sugas, parasti ir tā - cik ir pieejams tik arī mēģina ieaudzēt - No tiem pašiem vienkāršākajiem dzīvniekiem zooantusiem var izveidot pievilcīgu rifu, jūra jau patiesībā ar ko aizrauj - ar tās lielo dzīvības formu dažādību un noslēpumainību.

1. Nu nez - ar jūras pārvešanu ir diezgan bīstami - katra pārvešana prasīs savu restartu - tas būs pietiekami sarežģīti pat jūras zivju akvārijam.  Jā piekrītu formai - kvadrāts izskatīsies labi -  kvadrātam vajadzētu vismaz 60x60x60 tilpumu , ja to grib skatīt no vismaz 3 malām

2. Šeit visiem jūrniekiem ir parktiski tikai "dabiskā" filtrācija - tas ir , visi filtri zem akvārija nav tehniska filtrācija , bet gan vieta kur izvietot papildus tehniku , vai papildus biosubstrātu - tos pašus akmeņus , jeb aļģu audzētavu...
Pašam personīgi nepatīk DSB(biezais smilkšu slānis) dodu preikšroku plānam rupjam korallītam kurš nosedz tikai grunti lai stikls nespīd.

3. Cirkulācijas sūkņus izmantojam visdažādākos - Tunze , Koralia , Hydor ....

4. Praktiski jebkuri mīksti koraļļi - pie pietiekam apgaismojuma un Ca papildināšanas var arī SPS - montiporas seriotoporas.

5. Vairojās mūsu akvārijos tikai sānpeldes , tārpi , daži gliemeži, mazās ophiuras un citi makro , mikro organismi , no augstākām dzīvības formām izņemot koraļļus pavairot jūras akvārijā ir jau diezgan augsta pilotāža.

6. 100-200L es liktu T5 lielāk iespēja gaismas spektra izvēlē - jo kvadarātam jau tā būs ierobežots laukums gaismai , bet var mēģināt.

7. ...

8. var sākumā parastu sildītāju ar iebūvētu termokontrolieri , bet lai tā jauda nav pārāk liela un tas nevar akvāriju uzvārīt, pārbaudīts un labi strādā  ATC - 800 , tas slēgās arī ventilātorus, bet ir daudzi līdzīgi pieejami.

9. Noteikti uzreiz Osmozi - atkrīt kaudze problēmas un esi pasargāts no dažādām negaidītām ķibelēm - pirmo ūdeni vari "notecināt"  no pirmā akvārija kurš atrodās tuvāk , domāju neviens nebūs pretī par sāls pašizmaksas cenu.

10. Testi - domāju nevajag - sākumā startam ja grib pasekot līdz var paņemt NH3/4  NO2 mūsu pašu zooveikalā par pāris latiem -  vēlāk KH būs brīžam vajadzīgs.

Veiksmi
Lietotāja avatars
kgasuns
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt kgasuns » Tr Dec 15, 2010 11:01 pm

Paldies!

Tā pārvešana arī man ir vislielākā galvassāpe. Pagaidām reālākais variants, ko redzu, ir ļoti izturīgs un noņemams "galds". Ar rokturiem, tā lai 4 veči var paņemt. Izsūknēt lielāko daļu ūdens un sapildīt tvertnēs. Akmeņus un lielākos dzīvniekus izņemt un sapakot atsevišķi. Pārbrauciens nav ilgs - tikai kādas 30 min (Ogre-Ķegums). Un galā akmeņus, ūdeni un atsevišķi izceltās radībiņas ātri "samest" atpakaļ.
Šī ikvasaras migrācija vēl pāris gadus varētu būt neizbēgama, attiecīgi, ja neizdosies realizēt pārvešanu, tad nāksies no jūras idejas uz pāris gadiem atteikties vai kaut ko daudz mazāku ņemt. Bet man žēl radību mazos akvārijos.

Savas saldūdens zivis esmu jau vedis no Ķeguma uz Ogri šoruden - tās līdzīgus eksperimentus panes labi. Bet Latvijas zivis vispār ir traktori, ja salīdzina ar tropiskajām un jūras. Vienīgi šoreiz akvārijs būs vairākas reizes lielāks, arī attiecīgi nāksies pildīt ūdeni tvertnēs un uz nestuvēm kraut. Varbūt arī daļu grunts akmeņu izcelt. Bet arī 1/3 grunts maiņa jau ir bijusi - nekādu emociju. Tādēļ savu 250l saldūdennieku uzskatu par relatīvi portatīvu.

A1) Tas 60x60x60 formāts man ļoti imponē. Izskatās, ka būs jāpasūta. Kur labāk pasūtīt? Cik biezu stiklu ņemt? Tie akmeņi jau arī vēl papildu slodzi rada.

A2) Bet kas paliek ar akmeņiem? Kāds vēl tirgo tos nedzīvos akmeņus, kas dzīvā akvārijā izmērcēti?
Es iztēlojos to tā, ka pamatā varētu likt vienu mākslīgo pauguru ("mērcētu"), kuram apkārt salikt dažus dzīvos akmeņus. Attiecīgi pārvešanas gadījumā nebūtu jājauc ļoti sarežģīta konstrukcija. Teiksim, 5 akmeņi un miers. LEGO variants te neder. Ja nu vienīgi es atrodu 4 Bergmaņus, kas to akvāriju stieptu ar visiem akmeņiem. Bet tad arī transportēšanas laikā es nebūtu drošs, ka akmeņi nesašķaidīs stiklu.

Nu labi, ka vismaz sānpeldes... es vēl arvien netieku pāri morālajam aspektam, ja akvārijā tās radībiņas netiek vairoties.  :D
Lietotāja avatars
kgasuns
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt kgasuns » Tr Dec 15, 2010 11:07 pm

Nu es neesmu tik liels estēts - man viss, kas labāk bioloģiski filtrē, ir skaisti. :) Tādēļ DSB ideja patīk.

No pārvešanas viedokļa tas palielinātu svaru. Bet no otras puses galvenam akmenim apakšā varētu uztaisīt rāmi-stiprinājumu, kas atbalstītos pret akvārija sienām un neļautu tam šļūkāt pārvadāšanas laikā. Savukārt DSB to rāmi apslēptu. Vēl tikai jāsarēķina, cik tas viss kopā varētu svērt! : :laugh:

Kurš rāmja materiāls nebojātu ūdens sastāvu? Laikam kaut kāda ūberneitrālā plastmasa būtu vislabāk.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Cet Dec 16, 2010 12:12 am

pārvedot - pārkraujot akmeņus - samaisot DSB u.t.t. Tu esi izjaucis biofiltra darbību (jūras akvārija sirds) kuras stabilizācijai vajag mēnešus, šajā posmā var nobeigties kāds korallis kurš būs jūtīgāks pret jaunu amonija lecienu akvārijā , automātiski lavīnas veidā nobeigt pārējos  - tur tā nelaime. Ja vari pārvest tā lai tikai mazliet jānosmeļ ūdens un nekas tur negāzīsies , nemaisīsies  OK - tā lieta ies. Ja būs kādi SPS koraļļi būs šķembu čupa kura par pusgadu neataugs tik daudz cik aplūzīs  :'(

DSB man nepatīk nevis no estētiskās puses , bet gan dēļ daudzajām nieansēm - vēl jo vairāk ko pērvedot.
Lietotāja avatars
AigarS
LAK biedri
Atbildes: 680
Pievienojies: Pirm Jan 28, 2008 11:24 pm
Atrašanās vieta: Marupe
Vecums: 49

Atbildēt AigarS » Cet Dec 16, 2010 8:39 pm

kgasuns rakstīja: ...
A1) Tas 60x60x60 formāts man ļoti imponē. Izskatās, ka būs jāpasūta. Kur labāk pasūtīt? Cik biezu stiklu ņemt? Tie akmeņi jau arī vēl papildu slodzi rada.
....
Pie manis pašlaik bez "darba" vienkārši stāv Aleks'a kubs (80x70x65h, stikli 10mm, skatīt šeit). Ja ir interese, var vienoties ar Aleks'u (var arī caur mani) par cenu, un ar mani par apskati un savākšanu ..
kgasuns rakstīja: A2) Bet kas paliek ar akmeņiem? Kāds vēl tirgo tos nedzīvos akmeņus, kas dzīvā akvārijā izmērcēti?
...
Pie manis vēl pašlaik ir dabonami ~20kg dzīvie akmeņi (Indonēzija) 15Ls/kg. Par nedzīvajiem - laikam Adventurer'am vēl esot.
[url=http://www.z-land.eu]Z-Land SIA[/url]
Lietotāja avatars
kgasuns
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt kgasuns » Piekt Dec 17, 2010 1:40 pm

Tas Aleksa kubs nāk kopā ar visiem pričendāļiem un rāmi vai tikai akva?

Viņš tik zils, jo stikli zili vai tas tikai no gaismas?
Pēdējo reizi labojis 1 - kgasuns, labots 0 reizi.
Lietotāja avatars
kgasuns
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt kgasuns » Piekt Dec 17, 2010 4:56 pm

Vai kādam ir pieredze vai kas konkrēts dzirdēts par to jūras akvāriju vešanu no Vācijas? Mongoose kaut kur citā tēmā par to minēja. Paskatījos ī-bejā; patiešām milzu akvas gandrīz pakaļ met.

Kā tos akmeņus labāk sapakot? Tā kā akvārijs būtu jāpārstartē, tad zivis un citas lielākās radības (ja izdzīvos) būtu jāizdala kādam, kam akvārijs jau ir palaists. Vai pēc tādas pārvešanas vismaz tārpi varētu izdzīvot?

Tie, protams, it nemaz nav portatīvi, un ilgākas prombūtnes laikā nāktos kādu algot, lai baro un pieskata. Bet nu tad toties ir viens riktīgs trauks ar visiem akmeņiem un pričendāļiem pūrā. Šim pasākumam būtu tā nopietnāk jāsagatavojas, bet nekas neiespējams arī nav.
Lietotāja avatars
Adventurer
LAK biedri
Atbildes: 377
Pievienojies: Otr Jan 08, 2008 9:15 am

Atbildēt Adventurer » Piekt Dec 17, 2010 10:28 pm

kgasuns rakstīja: Vai kādam ir pieredze vai kas konkrēts dzirdēts par to jūras akvāriju vešanu no Vācijas? Mongoose kaut kur citā tēmā par to minēja. Paskatījos ī-bejā; patiešām milzu akvas gandrīz pakaļ met.

Kā tos akmeņus labāk sapakot? Tā kā akvārijs būtu jāpārstartē, tad zivis un citas lielākās radības (ja izdzīvos) būtu jāizdala kādam, kam akvārijs jau ir palaists. Vai pēc tādas pārvešanas vismaz tārpi varētu izdzīvot?

Tie, protams, it nemaz nav portatīvi, un ilgākas prombūtnes laikā nāktos kādu algot, lai baro un pieskata. Bet nu tad toties ir viens riktīgs trauks ar visiem akmeņiem un pričendāļiem pūrā. Šim pasākumam būtu tā nopietnāk jāsagatavojas, bet nekas neiespējams arī nav.
Pieredze ir, turklāt personīga (800 litru jūras akvārijsar zivīm un koraļļiem) - jārēķinās ar transporta izdevumiem, to, ka daļa zivju un koraļļu nobeigsies, daļa no tehnikas uz papīra ir labāka kā dzīvē, metālkarkasa rāmis var būt jāizgatavo no jauna, akvārija stiklam visdrīzāk būs skrāpējumi, bet citādi ļoti normāls variants. Pirms pirkt preci, vajadzēt sīki un smalki pārdevējam izjautāt visas nianses, lai nesanāk nepatīkami pārsteigumi brīdī, kad būsi aizbraucis pēc akvārija...
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Sest Dec 18, 2010 12:53 am

Tas noteikti kā laimēsies - Egim no lietuvas akvārijs arī tika nopirkts vācijā pa sviestmaizi un atbrauca bez zaudējumiem ar visu tehniku , kontrolieriem karkasiem , zivīm - visi dzīvi un veseli - uz doto momentu viens no Aqualogo labākajiem TOP akvārijiem. Viņš pārveda ar busu , dzīvība bija sadalīta pa lieliem kontīneriem, startējās diezgan ātri un zaudēja laikam tikai vienu koralli. Visinteresantākais bija karkass kurš izskatās kā sklau konstrukcija no kniedētiem alumīnijiem - akvārijam dibens spīd cauri ja skatās no filtra puses - tas ir starp karkasu un akvāriju nav nekāda palikņa , tas bija jau tāds stāvējis 6gadus un tagad jau 3gadu stāv pie viņa.
Lietotāja avatars
kgasuns
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt kgasuns » Sest Dec 18, 2010 2:45 am

Ī-bejs ir viena no maniem pataloģiskajiem hobijiem - tā šaubīgās puses ir pamatīgi izzinātas.

Bet tā pragmatiskā puse par dzīvībiņu apmērdēšanu un koraļļu šķaidīšanu ir tieši tas, par ko tādas kā skumjas uznāk.
Lietotāja avatars
kgasuns
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt kgasuns » Sest Dec 18, 2010 3:09 am

Nu patiesībā tā nav nemaz tāda laimes spēle - ir zināma metodika, kā ī-bejā neiegrābties. Vismaz ne tā, lai pašam kauns par sevi būtu. Šajā gadījumā es drīzāk izietu nevis uz sviestmaizes variantu (kaut arī tas var būt produktīvs, ja, piemēram, bildes jēdzīgas nav ieliktas, bet trauks un tehnika ir tādi, ka vienkārši nevar būt slikti + skapis nav sapuvis), bet drīzāk uz kādu štuku pusotru eiro pirkumu, bet tur ir investīcijas par visiem 10 000 eiro savulaik bijušas. (Šobrīd pat viens pie sava piedāvājuma tādu cipari ir pielicis.) Tas gan viss tāpat būtu jāpārrēķina un jāpārdomā, bet, pērkot no ekskluzīvā gala, tur var ļoti nopietni "ieekonomēt". Cipars beigās sanāktu tāds pats, kā meistarojot šeit no nulles, bet aprīkojums ar glanci. Kaut vai gaismas tur dažiem ir tādas, ka siekala tek - un tas man kā cilvēkam, kas tikai attāli nojauš, kas tur ir kas.

Bet nu sākumā vajag pabeigt māju un piķi izbrīvēt... un vēl to visu noorganizēt. Tā ka galīgi ne īstermiņa variants.

Par dzīvības transportēšanu arī lielā mērā ir sagatavošanās jautājums. Bet nu jebkura pārrēķināšanās, protams, draud ar lielu  :usholnafik:. Un tad, kad tas process ir aizgājis, tad vairs neko sevišķi nepakoriģēsi. Man ar manām zināšanām par koraļļiem un rifu zivīm kā reizi tādus tik vadāt uz 24-36 stundām.  :laugh:

Kā Mangoose jau teica, maksimāli jāpiedomā par konteineriem kaut kādiem. Es vēl domāju par to, vai ūdeni kaut kādos Venden bačokos nebūtu vērts no tās akvas pārsūknēt. Nez vai būtu sliktāk, kā palaist visu no jauna ar jaunu ūdeni no pusmērdētiem akmeņiem utt.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri

Atbildēt Mongoose » Sest Dec 18, 2010 3:45 pm

Protams ūdeni ņemam visu , tajos pašos vendens bačokos nekas nenotiks , ja mums ir daudz koraļļu , katarm tmēr gatavot savu pietiekoši lielu tilpumu, švammes lai tir tur nemētājās(ja SPS) - mazāk aplauzīs, Kad tas viss ir mājās liekam visu kopā - paņemto ūdeni pildām akvārijā , laižam tur rzīvieniekus , ūdeni kuros pārvesti dzīvnieki lejam laukā , lai tas akvārijā nokļūst tik daudz cik bijis nepieciešams adaptācijai. Pārējam papildinām ar svaigu . Nu tā tāda stipri aptuvenā shēma .  Vislabākais laiks kad pārvest akvu , vasaras sākums un beigas - lai mazāks stress ar t maiņām.   To ko rakstīju - kā laimēsies - biju tieši domājis ar pašu pārvešanu , ne finasiālo iegādes pusi.
Lietotāja avatars
kgasuns
Reģistrētie lietotāji

Atbildēt kgasuns » Sest Dec 18, 2010 4:43 pm

Mangoose būs jāpieķeras arī pie transportēšanas short guide sacerēšanas.  :) Šie ir ļoti vērtīgi punkti - tieši visas tās detaļas. Mazāk dzīvībiņu tiks aizraidītas tai saulē...

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis