Kas būtu nepieciešams "mini jūras "veiksmīgam startam.

Viss kas saistīts ar pirmo jāras akvārija startu, akvāriju un vietas izvēle, u.t.t.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2367
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 53
Contact:

Kas būtu nepieciešams "mini jūras "veiksmīgam startam.

Atbildēt Mongoose » Tr Jan 30, 2008 1:38 pm

Pie mazajiem „Mini , Nemo, Nano” var uzskatīt visus akvārijus ar tilpumu līdz 100L. Šo akvāriju galvenā atšķirība no lielajiem akvārijiem ir tā , ka šo akvāriju uzturēšanai nav nepieciešama sarežģīta un dārga tehnika, bioloģiskais līdzsvars un atbilstoši ūdens parametri tiek panākti ar 30% ūdens maiņu nedēļā/divās(ja akvārijā ir zivis) un reizi 3 , 4nedēļās ja ir tikai bezmugurkaulnieki(koraļļi,krevetes,gliemeži,krabji...). Tā veiksmīgai palaišanai būtu nepieciešams:

Akvārijs . Optimālais tilpums būtu ~ 50L ,akvārijam nevajadzētu būt mazākam par 30L, savukārt lielākam akvārijam būs jārēķinās ar apjomā lielākām ūdens maiņām un tas sadārdzinās uzturēšanu. Visvieglāk visu izvietot un pārskatīt būs kubika veida akvārijā.

Apgaismojums. Pieņemts, ka apgaismojumam jūras akvārijā jābūt ~ 1W / 1L , bet to nevajag pieņemt kā likumu, viss ir atkarīgs no akvārija iemītniekiem. Ja akvārijā dzīvos piem. Diskoaktīnijas –Discosoma ,  krabji vientuļnieki -hermit crab un citi gaismas neprasīgie bezmugurkaulnieki pilnīgi pietiks ar apgaismojumu kurš Jums pašiem ir pieņemams. Savukārt izvēloties jau pret gaismu prasīgākus koraļļus apgaismojums jau būs nepieciešams jaudīgāks, tā pat būs jāpievērš liela uzmanība gaismas t. 6400k - 15000K . Daudzi bezmugurkaulnieki ir fluoriscējoši tāpēc to krāsu labi izcels zilās lampas (actinic, 20000K , ocen blue ) šo lampu kombinācija arī būtu visieteicamākā. Pērkot gatavu akvāriju ar apgaismojumu vajadzētu pievērst uzmanību vai vākā ir iespējams iebūvēt vēl kādu papildus lampu un vai tam ir pietiekoša ventilācija vai pat iebūvēti ventilatori, tā kā mazā tilpumā ir jārēķinās ar iespējamām problēmām - akvārija pārkaršana. Temperatūra tajā nedrīkst ilgstoši pacelties virs 28c.

Sūkņi. Jūras akvārijam ir nepieciešama ūdens cirkulācija, kas nodrošina visus tā iemītniekus ar skābekli. Ieteicamā sūkņa jauda būs ~ 20apjomi/h piem. Ja Jums ir akvārijs 100L tad cirkulācijas sūknis būtu nepieciešams 2000l/h.

Sildītājs . sildītāja novietošanai nav lielas nozīmes jo lielā straume akvārijā neļauj radīt zonas ar dažādu t. Sildītāju noteikti vajadzētu aprīkot ar aizsargu, jo daudzi bezmugurkaulnieki pārvietojoties var uz tā apdedzināties.

Dzīvie akmeņi. Ieteicams ~ 20% kilogramos no apjoma , piem. 100Litros vajadzētu ~ 20kg akmeņu

Smilts. ~3-5cm biezā slānī 0,5-1mm koraļļu smilts , jeb koralīts vai argonīts.

Sāls. Jūras ūdens pagatavošanai ir speciāla sāls kura satur visus nepieciešamos ķīmiskos elementu. 1L ūdens vajadzēs ~ 36g sāls.

Areometrs. Ūdens blīvuma jeb sāļainības mērīšanai.
Pēdējo reizi labojis 1 - Mongoose, labots 0 reizi.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2367
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 53
Contact:

Re: Kas būtu nepieciešams "mini jūras "veiksmīgam startam.

Atbildēt Mongoose » Pirm Mar 03, 2008 10:11 am

Aizmirsu iepriekšējā postā ļoti svarīgu lietu. Ūdens sālsūdens sagatavošanai. Vislabāk ir ja ūdensvadam ir pieslēgts speciāls filtrs - reversās osmozes filtrs- šādi filtri tiek arī bieži uzstādīti virtuvēs un kalpo kā dzeramā ūdens filtri , šādām izlienēm ir divi krāni, par cik RO(reversās osmozes filtrs) nav liela ražība ~40l diennaktī tad to nevr pieslēgt pa vidu ūdensvadam kā ir uzstādīti mums sadzīves filtri. Iegādāties šos filtrus vislabāk ebay , pie mums pārdošanā tie būs dārgāk maksā ~140Ls
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2367
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 53
Contact:

Re: Kas būtu nepieciešams "mini jūras "veiksmīgam startam.

Atbildēt Mongoose » Pirm Mar 03, 2008 10:14 am

Kad tas viss ir sagatavots un ir zināms laiks kad tiks iegādāti dzivie akmeņi. dienu divas iepriekš ir laiks iesālīt ūdeni.

Kas būs nepieciešams.
1. Ūdens
Ūdens, kas nepieciešams jūras akvārijam, tiek speciāli sagatavots. Ir speciāli sāls maisījumi, kuri paredzēti jūras ūdens sagatavošanai akvārijam. Jūras sāls satur ļoti daudz ķīmisko elementu, kas nepieciešami dzīvības uzturēšanai jūras akvārijā. Visi šie maisījumi ir paredzēti sajaukšanai ar tīru ūdeni H2O bez citiem ķīmiskiem elementiem, kurus parasti satur mūsu ūdensvada ūdens.Ja ūdens satur daudz nitrātu-NO3, fosfātu-PO4 akvārijā būs mūžīgās aļģu problēmas. Tāpēc pie ūdensvada tiek uzstādīts speciāls filtrs - Reversās Osmozes filtrs - Šī filtra galvenā atšķirība no parastajiem mehāniskajiem un ķīmiskajiem filtrien ir tā ka ūdens attīrīšana notiek molekulārā līmenī. Ūdens tiek izspiests caur membrānu, kura laiž cauri tikai H2O molekulas.
RO filtrs ar augstspiediena sūkni: http://content2-foto.inbox.lv/albums5 ... Tehnika/Revers-Osmose.gif
Reversās Osmozes filtri ir dārgi ~100Ls, bet šo filtru daļēji var izgatavot pats, iegādājoties tikai ketridžu un membrānu un to pieslēdzot esošajiem ūdensvada filtriem.
Ūdens ražība no RO filtra ir diezgan maza ~ 20L-50L diennaktī. Ūdeni var uzkrāt un tas var glabāties pietiekoši ilgi.

2.Tvertne ūdens sālīšanai.
Sālīšanai var izmantot jebkuru atbilstoša tilpuma pārtikas plastmasas trauku.

3.Sūknis.
Sūknis būs nepieciešams lai tas aktīvi maisītu ūdeni un sāls pareizi un pilnīgi izšķīstu. Sūkņa jauda un uzbūve nav būtiska, galvenais lai tas nodrošina pietiekošu ūdens kustību piem. ja ūdens mums ir 10L tad sūknītis pietiek ~ 200l/h

4.Sāls.
Speciāls maisījums mākslīgā jūras ūdens pagatavošanai, aptuveni var rēķināt 36g uz 1L ūdens.

5.Areometrs, jeb refraktometrs.
Ierīce ūdens sāļainības, blīvuma mērīšanai. Areometrs ir diezgan primitīva iekārta blīvuma mērīšanai , jūras ūdens pagatavošanai tas būtu nepieciešams 1.015 - 1.030 diapazonā.
tā cena ~ 5Ls (trūkumi aerometram ir tie, ka tas ir trausls un mērīšana jāveic pie noteiktas temperatūras ~25-26C.)Refraktometrs. iekārta ūdens sāļuma mērīšanai uz gaismas refrakcijas principa , ļoti ērts lietošanā , precīzs un ātri nolasāms rādījums, tā cenas gan ir augstākas ~15-60Ls

Sālīšana.
A.Ielejam traukā atfiltrēto ūdeni (ROfiltrs).
B.Ieslēdzam cirkulācijas sūkni.
C.lēnām pieberam sāli(tā lai tas traukā lēnām birst) strauji iebērtā sāls var ātri sākt reaģēt un izkrist nogulsnes. Sāls daudzumu vejadzētu pievienot sākumā mazāk, lai ūdens netiktu pārsālīts.
D.pēc ~ 20min pamēram ūdens blīvumu vai sāļumu , tam jābūt blīvums1.023 vai sāļums 35promiles. Ja tas ir par zemu , pievienojam vēl mazliet sāls un atkārtojam mērījumu pēc ~20min.
E. Sāls plnīgi izšķīst ūdenī ~4h , vēlams to izmantot 24h laikā,(sūknim visu šo laiku ir jāstrādā) ilgāk sintētiskās sāls maisījumu nav vēlams atstāt, jo ūdens nesatur baktērijas un tajā nenoris nekādi bioloģiskie procesi bez kuriem maisījumā var sākties dažādas neatgriezeniskas ķīmiskās reakcijas.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2367
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 53
Contact:

Re: Kas būtu nepieciešams "mini jūras "veiksmīgam startam.

Atbildēt Mongoose » Pirm Mar 03, 2008 10:16 am

Kad ūdens ir iesālīts pēc dienas/divām dodamies pēc dz. akmeņiem.

Dzīvie akmeņi - Koraļļu rifa fragmenti , kuri iegūti tieši no rifa un transportēti mitrā veidā saglabājot lielu daļu mikroorganismu un polipu kuri dzīvojuši uz akmens rifā.
dzīvie akmeņi veidojās no atmirstošajiem cietajiem koraļļiem jeb cementējotis argonītam atmirstot dažādiem bezmugurkaulniekiem, tādēļ šis materiāls ir ļoti porains, porās dzīvo simtiem dažādu mikroorganismu kā arī liela daļa nitrificējošo baktēriju kuras ātri pārstrādā ūdenī esošās orgānikas palikas nitrātos NO3. Nitrificējošās baktērijas dzīvo akmens ārējā daļā kur tās var saņemt pietiekoši daudz skābekli(tuvāk lasīt Slāpekļa cikls sadaļā Filtrācija)akmens iekšējos slāņos savukārt dzīvo denitrificējošās baktērijas kuras pārstrādā nitrātus. Tādejādi Dz. akmeņos var teikt, ka noris pilns Slāpekļa cikls un tie darbojās kā alternatīva filtrācijas sistēma dārgiem bioloģiskajiem filtriem (bio. filtrs nitrifikācijai + denitrifikātors denitrifikācijai) Lai šāda filtrācijas sistēma spētu veiksmīgi darboties būtu nepieciešams ~20% dz. akmeņu no kopējā ūdens apjoma. Piem. akvārijs 100L Dz. akmeņi 20Kg.
To nevajadzētu uztvert kā formulu, jo viss atkarīgs no akvārija slodzes, ja akvāriju apdzīvos liels daudzums zivju, tad protams dz. akmeņu skaits ir jāpalielina un otrādi.

Dz.akmeņus ir iespējams iegādāties gan tiko atvestus , gan tādus kuri ir jau ilgāku laiku izturēti veikala akvārijos. Katram no viņiem ir savi plusi un mīnusi.
Svaigi dz. akmeņi ir akmeņi kuri tiek transportēti no okeāna speciālos iepakojumos(putaplasta kastes ~ 40x40x40cm), iegādājoties šādus dz. akmeņus pastāv iespēja, ka uz akmeņiem varētu būt saglabājsies dažāda dzīvība , rezultāts būs pozitīvs ja akmeņi ceļā ir pavadījuši mazāk par 24h , pretējā gadījumā lielākā daļa dzīvības būs gājusi bojā un akvārijā gaidāms liels amonijaNH3,NH4 un nitrītuNO2 lēciens, kurš atkarībā no tā koncentrācijas ir nāvējošs visai dzīvībai.
Izturētie dz. akmeņi ir akmeņi kuri jau ilgāku laiku ir nostāvējuši vikalā, no tiem ir izdalījusies jau atmirusī orgānika.
Vispiemērotāki būtu akmeņi kuri pēc to atvešanas ir izturēti ~2nedēļas , šādus akmeņus ievietojot akvārijā amonijaNH3,NH4 un nitrītuNO2 lēciens būs minimāls un tajos vēl būs ļoti daudz dažādas dzīvības kura par savu esamību dažreiz tikai liek manīt pēc vairākiem mēnešiem.
Jeb kurā gadījumā dz.akmeņu iegāde ir lielākā vai mazākā mērā laimes spēle
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2367
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 53
Contact:

Re: Kas būtu nepieciešams "mini jūras "veiksmīgam startam.

Atbildēt Mongoose » Pirm Mar 03, 2008 10:30 am

Pēc akmeņu ievietošanas jūras akvārijs skaitās nostartēts un šo datumu var uzskatīt par akvārija dzimšanas dienu.

Skatoties kā attīstīsies un stabilizēsies akvārijs varēs spriest par jaunu iemītnieku iegādi. Bet gribu brīdināt jau sākumā , jo vairāk pacietības , jo vēlamāks rezultāts. Psteidzoties ar akvārija noslogošanu(iemītnieki) visvairāk tas attiecās uz zivīm , mēs varam neatgriezeniski disbalansēt mazās sistēmas bioloģisko līdzsvaru un gadiem varēsim cīnieties ar dažādām problēmām.

Kā pirmais kas liecina par akvārija procesu un slāpekļa cikla sākšanos ir brūnaļģu , jeb pareizāk ciano bakteriju parādīšanās. Visu smilti un akmeņus sedz brūna acij nepatīkama kārtiņa. šajā laikā ūdenī ir ļoti daudz orgānikas kuras parādīšanās ir dabīgs process, jo pērvietojot akmeņus tajos noteikti kaut kas aiziet bojā un lēnām šķīst ūdenī. tāpat daudz orgānikas var būt arī koraļļu smiltī. sākās darboties Slāpekļa cikls. akmeņu ārējās zonās sāk attīstīties aerobās baktērijas kuras organiskos savienojumus NH3/NH4 amoniju un amonjaku pērvērš nitrītos NO2 , savukārt cita baktēriju grupa tos pārvērš nitrātos NO3. kad akvārijā sāk strauji parādīties NO3 savienojums var teikt ka slāpeķļa cikls ir daļēji veiksmīgi palaidies.  NH3/NH4 un NO2 savienojumi ir toksiski visiem dzīvniekiem , tāpēc to koncentrācija ir bīstama. NO3 ir mazāk bīstams savienojums pie kura koncentrācijas nelielos daudzumos veiksmīgi var dzīvot visi jūras organismi. ar NO3 parādīšanos akvārijā - tas parasti notiek pēc nedēļām divām  brūnās ciano baktērijas nomaina zaļaļģes. tā ir zīme kad varam ielais pirmos "apkopējus" ;) dažādus krabjus vientuļniekus un gliemežus. Ūdeni šajā laika posmā vēlams nemainīt lai aļģēm nebūtu jaunas barības vielas.
Pēdējo reizi labojis 1 - Mongoose, labots 0 reizi.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2367
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 53
Contact:

Re: Kas būtu nepieciešams "mini jūras "veiksmīgam startam.

Atbildēt Mongoose » Piekt Mar 07, 2008 1:13 pm

kad aļģu pļavas ir "noziedējušas" akvārijā var droši laist pirmos koraļļus . tādus kā Sinularia, Sarkafiton, Diskosomas.
Kad akvārija sienas sāk aktīvi apaugt ar kalcija aļģēm (rozā ,sarkani, balti pleķēši) akvārijs var teikt ir nobriedis, tagad varētu mēģināt arī ielaist kādu aktīniju un klaunus ;) Protams ja to atļauj tilpums, tam vajadzētu būt vismaz 35L. No klaunu zivīm šajā tilpumā vienīgie pretendenti pi mums iegādājami varētu būt ocellaris Amphiprion vai Percula. Sālsūdenī adaptējamas arī dažādas saldūdens zivis , dzīvdzemdētājas , visveiksmīgāk adoptēt šiem apstākļiem var molonēzijas. Rincim mums ir pieredze ar Tetradon adaptēšanu un turēšanu 30L akvārijā.
Pēdējo reizi labojis 1 - Mongoose, labots 0 reizi.
Lietotāja avatars
Mongoose
LAK biedri
Atbildes: 2367
Pievienojies: Pirm Jan 07, 2008 5:35 pm
Atrašanās vieta: Kuldīga
Vecums: 53
Contact:

Re: Kas būtu nepieciešams "mini jūras "veiksmīgam startam.

Atbildēt Mongoose » Piekt Feb 20, 2009 5:04 pm

Viss augstāk minētais skaitās vispārpieņemtais un pie tā vajadzētu pieturēties, bet sistēmas ir ispējams izveidot arī pēc savādākas nestandarta shēmpas, jo katrs akvārijs tā pat būs induviduāls.
  Un tā pretēji vispārpieņemtajiem 20% akmeņu , 20% starume un 1w/1L apgaismojuma tika izveidots akvārijs BOJY MT-50 (80L) apmēram kādus mēnešus 10 atpakaļ. vienīgais kas tika izmainīts akvārija komplektā ir sūknītis kurš tika nomainīts ar 2000l/h tātad  pērējais palika tāds kā tas ir paredzēts saldūdenim. izsviedu visusu keramiskos gredzenus un ogles izmazgāju un iesālīju. Tātad kas sanāk 24w lampa = 0,4w/1L Dzīvie akmeņi ~8Kg = 10% Starume 2000l/h = 25% . Apkalpošana ~1x 3nedēļās tiek mainīts 20L ūdens = 20%
Slodze - 2 x Ocelaris. Vēl akvārijā dzīvo Ophiura(~15cm) kreveta Lysmata Ambionsis, Lysmata Debelius, 2x vientuļnieki, zīmuļezis un dažādi korallīši. Gaismas protams ir maz , bet pareizi izvietojot koraļļus tie normāli eksistē un aug.  Protams šo visu tagad nevajag pieņemt ka tā ir jādara, ja jūra tiek startēta pirmo reizi tad tomēr vajadzētu pieturēties pie standarta normām.Te dažas bildes no šī akvārija, šādā aprīkojumā manā aprūpē šādi akvāriji ir divi un tajos notiekošie procesi ir stipri vienādi.
Pievienotie faili
6.jpg
5.jpg
4.jpg
2.jpg
1.jpg
7.jpg

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 2 viesi

cron